KAYMAKAMLIKTAN “TRAFİK” AÇIKLAMASI!

KAYMAKAMLIKTAN “TRAFİK” AÇIKLAMASI!

Karadeniz Ereğli Kaymakamlığı, son zamanlarda artan trafik kazalarını hatırlatıldı. İlçede meydana gelen kazaların azaltılması; abartı egzoz ve yüksek sesli müzik ile çevreyi rahatsız edenler ve motosiklet sürücülerine ayrı parantez açılarak, “hiçbir sebep kişilere toplumu rahatsız etme hakkı vermez” denildi.

 İlçe Kaymakamlığı Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, trafikte yaşanan olumsuzluklara karşın önemli hatırlatmalarda bulunuldu. “Kazalar”, “ses kirliliği”, “araç cam renkleri”, “motosiklet” ve “patpat” kullanımı başlıkları ile servis edilen açıklama aynen şöyle:

"İlçemizde yaşanan son trafik kazalarını incelediğimizde aşağıdaki açıklamanın yapılmasında fayda görülmüştür.Trafikte seyreden araçlarda yüksek sesli müzik yayını ve abart egzoz nedeniyle halkımızdan sürekli olarak şikâyet almaktayız. Hiçbir sebep kişilere toplumu rahatsız etme hakkı vermez. Bu bağlamda trafik görevlilerimizce yapılan denetimlerde bu tür davranışlar sergileyen kişiler ikaz edilmekte ve mevzuat çerçevesinde işlem yapılmaktadır.

CAM FİLMLERİ
Topluma direkt rahatsızlık vermemekle birlikte motosiklet kullananların kask, diğer araç kullanıcılarının emniyet kemeri takmaması ve araç camlarına film kaplanması gibi ihlaller de trafik güvenliği açısından tehlikeli olup hem kendileri için hem de trafikte olan toplumun diğer fertleri için ciddi risk oluşturmaktadır. Mevzuata göre araçların ön camlarında cam filmi bulunması yasaktır. Ön kapıların camlarında %85 ışık geçirgenliğine sahip 1 numara, arka kapı camlarında ise %70 geçirgenliğe sahip 2 numara filmler kullanılabilmektedir. Bununla birlikte yapılan kontrollerde birçok araçta bu sınırlamalara uyulmadığı; ön camların filmli olduğu, kapı camlarında da belirtilen sınırlamalara uygun olmayan ve görüşü engelleyen oranlarda filmlerin kaplandığı görülmektedir. Araç sahipleri güneşin etkisini minimize etmek için bu filmleri tercih etmekte ancak yağışlı havalarda ve gece vakitlerinde görüşü engelleyen bu filmler nedeniyle sürücüler zor anlar yaşamaktadır.

CEZALAR HATIRLATILDI…
Bu kapsamda 2020 yılında; cam filmi nedeniyle 91, abart egzoz nedeniyle 31, yüksek sesli müzik nedeniyle 95, emniyet kemeri ihlali nedeniyle 116, kask kullanmama nedeniyle 1.239 olmak üzere 1.572 kişiye toplam 281.340 TL; 2021 yılının ilk 6 ayında ise cam filmi nedeniyle 39, abart egzoz nedeniyle 14, yüksek sesli müzik nedeniyle 38, emniyet kemeri ihlali nedeniyle 50, kask kullanmama nedeniyle 448 olmak üzere 589 kişiye toplam 108.176 TL idari para cezası uygulanmıştır.

İlçemizde motosiklet kullanımı yaygın olup, pandemi dönemiyle birlikte özel araçlara/motosikletlere yönelimin artması, yine pandemi dönemiyle birlikte paket servis hizmetlerinin çoğalması ve bu hizmetlerde motosikletlerin kullanılıyor olması trafikteki motosiklet sayısını daha da arttırmıştır.

SAĞDAN SOLDAN GEÇEN MOTOSİKLETLER!
Son zamanlarda gerek motosiklet kullanıcılarının trafik kurallarına aykırı bir şekilde aynı şerit içerisinde önündeki araçları sağdan-soldan geçmeye çalışması, yasak levhalarına uymaması gerekse diğer araç sürücülerinin motosikletlere karşı duyarsız olması ve yok farz etmesi gibi nedenlerle motosikletlerin karıştığı kazalarda da artış yaşanmıştır. Bu kazaların hemen hemen tamamı yaralanmayla sonuçlanmakta olup 24 Mayıs 2021 günü meydana gelen kazada motosiklet sürücüsü bir vatandaşımız maalesef hayatını kaybetmiştir.
Meydana gelen kazaların en aza indirilmesi için birden fazla kazaya karıştığı tespit edilen sürücüler ve şoförlük mesleğine mensup olanlar başta olmak üzere belirlenen kişilere yönelik, Emniyet Genel Müdürlüğümüzce yapılan planlama kapsamında önümüzdeki süreçte eğitimler verilecektir.

“PATPAT” KORUSU!
Ayrıca, bölgemizde çiftçilerimizin tarımsal üretimde ve alanlarda kullanması için çapa makinesi/el motoru olarak imal edilmiş olan ve ‘patpat’ diye tabir edilen araçları; hiçbir mühendislik projesi olmadan üzerinde birçok değişiklik yapılarak bir ulaşım ve taşıma aracı olarak özellikle karayolunda kullanmaları son derece tehlikeli ve yasaktır. Bu sebeple karayoluna çıktıklarında bir daha geri dönüşü olmayan birçok ölümlü, yaralamalı kaza meydana gelmektedir.
Yapılan ve yapılacak olan tüm trafik vs. kontrollerinde patpat diye tabir edilen bu araçların maksadı dışında kullanıldığının tespit edilmesi halinde cezai işlem uygulanarak trafikten men edilecektir.

MEDYAYA HATIRLATMA!
Trafikte bulunan herkesin kurallara uyması, yayalara ve motosikletlere karşı duyarlı olunması hususlarıyla ilgili farkındalık oluşturulması için Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığınca gerçekleştirilecek eğitimler ve denetimlere ek olarak konunun sık sık yerel basında işlenmesi ve diğer kurumlar tarafından da desteklenmesi faydalı olacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2021, 12:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48