Kdz.Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş Sosyal Konut Projesinde 330 Bin Kişi Yok Sayıldı!

Kdz.Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş Sosyal Konut Projesinde 330 Bin Kişi Yok Sayıldı!

Kdz.Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş, Kdz.Ereğli, Alaplı, Kozlu ve Kilimli ilçelerinin sosyal konut projesine dahil edilmemesine tepki gösterdi.

Keleş yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi kapsamında 5 yıllık süreç içinde 500 bin sosyal konut, 50 bin işyeri, 250 bin konut amaçlı arsa yapılacağının açıklanması, konut ve kira fiyatlarının tavan yaptığı ülkemizde, özellikle dar gelirli vatandaşlarımız tarafından büyük bir ilgiyle karşılanmıştır.

Bu kapsamda, Zonguldak’a da Gökçebey, Merkez İlçe, Çaycuma ve Devrek ilçelerine toplamda 1450 adet konut yapılacağı bilgisi kamuoyunda yer almıştır. Buna göre Karadeniz Ereğli, Alaplı, Kozlu ve Kilimli ilçelerinde sosyal konut yapımı gündeme gelmemiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan toplu konut projesi kapsamında, Karadeniz Ereğli’de konut yapılmayacak oluşu, ilçede derin bir hayal kırıklığı ve üzüntüyle karşılanmıştır.

Karadeniz Ereğli ilçesi, nüfus büyüklüğü bakımından Zonguldak’ın ilk sırada yer alan ilçesidir. Alaplı ile birlikte düşünüldüğünde iki yüz bini aşkın vatandaşımız bu bölgede ikamet etmektedir. Diğer bir deyişle, Zonguldak’ta yaşayan yaklaşık her üç kişiden biri Ereğli-Alaplı bölgesinde yaşamaktadır. Özellikle Karadeniz Ereğli, son dönemde yaşanan emlak fiyatı ve kira artışlarının Zonguldak genelinde en şiddetli şekilde hissedildiği bölgelerin arasında yer almaktadır. Ereğli’de uygun fiyatlı sosyal konutlara duyulan ihtiyaç ve talep her geçen gün daha da artmaktadır. İlçenin bir tarafı denize komşu olsa da, diğer üç yönün açık alanlardan oluşması, bu konutların inşa edilebileceği arsaları bulmayı kolaylaştıran bir unsur olarak değerlendirilmektedir.

Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı, Cumhuriyet tarihimizin en büyük sosyal konut hamlesinden ilçemizin de yararlanması gerektiği görüşündeyiz. İlçemizin söz konusu sosyal konutlardan yararlanması için siyaset kurumu, bürokrasi ve diğer ilgililer tarafından yapılacak çalışmaları destekleyeceğimizi, bu konuda Ereğli Ticaret ve Sanayi Odasına düşen görevleri de eksiksiz olarak yerine getirmeye hazır olduğumuzun kamuoyunca bilinmesini isteriz. Ayrıca, bu çerçevede oda yönetimi olarak, ilgili kurumlarla görüşme ve girişimlerde bulunmak üzere hazırlıklarımız sürmektedir.

Devletimiz ve hükümetimizin Karadeniz Ereğli’nin ihtiyacı olan sosyal konutların yapılması konusunda ilçemizin beklentilerine duyarsız kalmayacağına inanıyoruz.

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER