KILIÇ: HAKLARIMIZ GÜVENCE ALTINDADIR

KILIÇ: HAKLARIMIZ GÜVENCE ALTINDADIR

Zonguldak'ta İnsan Hakları istişare toplantısı gerçekleştirildi. Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya: İnsan Hakları Eşitlik Kurumu Başkanı Profesör Dr. Muharrem Kılıç, Vali Mustafa Tutulmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, İl Jandarma Komutanı kıdemli Albay Cezmi Yalınkılıç, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, Baro Başkanı Avukat Türker Kapkaç , daire müdürleri, vali yardımcıları ve çok sayıda bürokrat ve davetli topluluğu katıldı.Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesinin ardından konuşmalara geçildi.

KILIÇ: HAKLARIMIZ GÜVENCE ALTINDADIR

İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç, insan haklarının ülkemizde güvence altında olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Yasadan ilgili yasanın ilgili maddesi çercevesinde görevli olan insan hakları istişare toplantısını gerçekleştiriyoruz. Öncelikle katılımlarınız için sizlere teşekkür ediyorum. İnsan hakları meselesi gerçekten bütün insanlığın tarih boyunca yüzleştiği karşı karşıya kaldığı özellikle de ihlallerle özgürlüklerin kısıtlanmasıyla hakların ihlal edilmesiyle yaşanan trajediler sonrasında ortaya çıkıyor. İnsanlık tarihi hak ve özgürlükler alanında vermiş olduğu engin gözyaşıyla kanla kimi zaman sivil mücadele ile ortaya koymuş olduğu ulvi mücadeledir. Bizler bu çağ kuşağının çocukları olarak 21.yüzyılda bu birikimin üzerine mirascısı olarak varlık gösteriyoruz. Hak ve özgürlüklerimizi doyasıya sahip olduğumuz imkanlar ölçüsünde kişiliğimizi gerçekleştirme noktasında bu imkana kavuşmuş durumdayız. İnsanlık mücadelesini sürdürdüğünü ifade etmekteyiz.Bu hakların güvence altına alınması özgürlüklerin regilasyonun güvence altına alınması temel noktası insan onurunu korumak. Mesala barınma bir ihtiyaç. Yine sağlık hakkı”

VALİ TUTULMAZ: AVRUPA İNSAN HAKLARINDA ÇİFTE STANDART UYGULUYOR

Vali Mustafa Tutulmaz, insan hakları konusunda Avrupa'nın çifte standart uyguladığını ifade etti. Ülkemizde insan haklarına uyuduğunu ve herkesin eşit şekilde olduğunu ifade eden Vali Mustafa Tutulmaz ama Avrupa'nın ve dünya ülkeleri insan hakları konusunda çifte standart uyguladıklarını ve bunu da göçmen politikasını gördüklerini ifade etti. Avrupa'nın kendisinin insan hakları uymadıkları halde Türkiye'yi insan haklarına uyuyormuş gibi gösterme çabası içerisine olduğuna dikkat çeken Vali Mustafa Tutulmaz sözlerine şu şekilde devam etti: “İnsan hakları olmazsa olmazdır ve Devletimiz insan hakkını koruma çabası içerisinde olduğunu açıkça gösteriyor. İnsan hakları zaman içerisinde evrim göstererek gelişerek belirli bir aşamaya gelinmiştir. Başlangıçta güçlü olan devlet zayıf olan vatandaş zamanla güçlü devlete karşı vatandaşı koruma kişileri koruma anlayışı ön plana çıkıyor ve Bu anlayış içerisinde de sözleşmeler ve bildirgeler yayınlanıyor. Bununla ilgili kurumlar oluşturuluyor. Ama bu gelişmelere rağmen hala dünyada insan hakları kavramı hem uygulamada hem de teoride hala tartışmalı şekilde devam etmektedir. Genel olarak bizim anayasamızda da bu konu ciddi şekilde ele alınmış ve düzenlenmiştir ve her türlü ayrımcılığı kesinlikle meydan verilmemesi tüm insanların kanun de eşit olduğunu da açıkça ifade etmiştir. İnsan Hakları kavramı her az önce söylediğim gibi bildirgelerde sözleşmelerde çok güzel anlatılmış her şey dört dörtlük ama uygulamaya baktığımızda bunun böyle de olmadığını görüyoruz. ” dedi. Konuşmanın ardından slayt gösterisi gerçekleştirildi.

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48