Maden Sektörü İstişare Toplantısı Düzenlenecek

Maden Sektörü İstişare Toplantısı Düzenlenecek

Maden işçilerinin çalışma şartlarının iyileştirilmesi için İŞKUR il müdürlüğünün de yer aldığı Avrupa Birliği projesinin toplantısı Zonguldak'ta gerçekleşecek. Toplantıya Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz da katılacak. 
Toplantının İŞKUR tarafından yayımlanan duyurusu şu şekilde:

"Maden işyerlerinde çalışma şartlarının iyileştirilmesine yönelik hazırlanan AB Projesi; Zonguldak ilimizin yerel yönetimini, sanayicisini, akademik camiasını ve şehrin tüm dinamiklerini bir araya getiriyor.
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğümüzce yürütülen "Özellikle Madencilikte İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi (MİSGEP) kapsamında, iş sağlığı ve güvenliğine yönelik maden işyerlerinin yanı sıra diğer sektörlerin de şartlarının iyileştirilmesi, kamu kurumları, üniversiteler, sanayi odaları, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ile birlikte İSG farkındalığın artırılması için Türkiye’nin 7 bölgesinde 25 ili kapsayan “MİSGEP Maden Sektörü İstişare Toplantıları” düzenleniyor. İstişare toplantısı Zonguldak ili ve çevresine yönelik olarak 20 Ağustos 2021’de gerçekleştirilecektir.
İSG alanında kamu sektörü, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasındaki iş birliğini güçlendirecek Maden Sektörü İstişare Toplantısı Dedeman Otel’de, saat 15:30’da başlayacaktır. Açılış konuşmasını İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü ve Zonguldak Valisi’nin yapacağı toplantıya kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, üniversite rektörleri ve diğer sivil toplum kuruluşlarının üst düzey yöneticileri ve Zonguldak bölgesinde hizmet veren maden şirketlerinin yöneticileri katılacaktır.  
İstişare toplantısında hem madencilik hem de diğer çok tehlikeli sektörlere yönelik dünyadaki iş sağlığı ve güvenliği uygulama örnekleri, madencilik ve idari para cezalarına ilişkin yasal yükümlülükler, iş kazası sonrası tazminatlar, sendikalaşmanın İSG’ye etkisi, sektördeki en yaygın meslek hastalıklarından birisi olan pnömokonyoz hastalığı, iş kazalarını önlemenin maliyeti ve faydaları gibi konular hakkında bilgi verilecek ve katılımcıların görüşleri alınacaktır.
Haziran ve Eylül 2021 tarihleri arasında farklı günlerde ve illerde 25 kez düzenlenecek olan “MİSGEP Maden Sektörü İstişare Toplantıları”na alandaki iyileştirmelerin etkin aktörleri olan Türkiye’deki tüm kömür veya metal cevheri üreten yeraltı maden işletmesi işveren ve yöneticileri ile ilgili STK temsilcileri katılacaktır. Etkinlik Ankara ili ile devam edecektir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48