Milli Ekonomiye büyük katkı

Endüstriyel orman ürünü üretimini destekleyen projeler ile milli ekonomiye büyük katkı sağlanıyor.

Milli Ekonomiye büyük katkı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü  (OGM) orman varlığının korunması maksadıyla çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Endüstriyel orman ürünü üretimini destekleyen projeler ile milli ekonomiye de büyük katkı sağlanıyor.

İç ve Dış Piyasaya Arz Ediliyor

2016 yılında 73 bin 432 ster kâğıtlık odun,  900 bin 686 ster lif yonga odunu, 126 bin 981 ster talaş odunu tahsisli olarak, 10 bin ster lif yonga odunu da açık arttırma usulüyle fabrikalara satıldı. İç ve dış piyasalara arz edilen ürünler sayesinde başta nakliyat olmak üzere diğer sektörlerinde iş hacmi arttı.

Fabrikalar Çalışıyor

Tahsisli veya açık arttırmalı satışlarla Batı Karadeniz Bölümü’ndeki kâğıt, mdf, sunta, osb, laminant parke gibi ürünler üreten fabrikalara satılan lif yonga ve kâğıtlık odun gibi çeşitli orman ürünleri ile hem doğrudan üretim faaliyetleri işçilik gideri olarak hem de fabrikalara hammadde kaynağı olarak önemli bir ekonomik katkı sağlanıyor.

 “Bunu Yeterli Görmüyoruz”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Dünyada bu alanda ekonomik anlamda çok büyük bir pasta var ve bu pastadan en büyük payı Çin alıyor. Türkiye olarak biz son yıllarda bu konuda bir çıkış yakaladık ancak bunu yeterli görmüyoruz. Her yıl hedeflerimizi biraz daha yükselterek, pastadan almamız gereken payı artırmak için var gücümüzle çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2017, 07:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48