PALANDÖKEN KURMAYLARI İLE ZONGULDAKDA.

PALANDÖKEN KURMAYLARI İLE ZONGULDAKDA.

Türkiye Esnaflar ve Sanatkarları  Konfederasyonu (TESK) genel başkanı Bendevi Palandöken,Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi ApaydınZonguldak Esnaf Odalar Birliği Başkanı, Muharrem Coşkun'u ziyaret etti.  
Zonguldak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni ziyaret eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, enflasyondaki yükselmenin asıl nedeninin 3 harfli zincir marketlerin yaptığı haksız rekabet olduğunu söyledi. Palandöken, “Perakende ticaretin neredeyse yüzde 68’ini bulan bir ticaret hacmi. Dolayısıyla buradaki kazancının vergi levhasının ülke merkezli olması nedeniyle devletin de önemli kayıpları var.” dedi.

Zonguldak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret eden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, başkan ve üyelerle birlik binasında bir araya geldi. Zonguldak’ın farklı illerden bir olduğunu söyleyen Palandöken, kentin sıkıntılarının Türkiye ile aynı olduğunu söyledi. Pandemi sürecinde zorluklar yaşayan esnafın yeni yeni toparlanmaya başladığını belirten Palandöken, Yeni yeni toparlanma başladı ama bu sefer de ekonomide önemli fiyat artışlarıyla mücadele edildi. Esnaf sıkıntıları kat be kat arttı. Ne oldu? Girdi maliyetleri arttı. İnsanlar hayat pahalılığından şikayetçiler, sanki sorumlusu esnafmış gibi esnaf yapıyormuş gibi algıladı. Esnafın beklentilerini zaman içinde ilgili bakanlıklar ve sayın cumhurbaşkanımıza ifade ediyoruz.” dedi.

Enflasyon oranının yükselmesinin asıl nedenini 3 harfli zincir marketler olarak gören Palandöken, “Haksızlıkla mücadelede enflasyon oranının yükselmesinin asıl nedeni insanların birden çok yani zincirler 3 harfli marketler, burada Zonguldak’ın temiz alın terini konteynere çöpe bırakıp merkezlerine götürüyorlar. Perakende ticaretin neredeyse yüzde 68’ini bulan bir ticaret hacmi. Dolayısıyla buradaki kazancının vergi levhasının ülke merkezli olması nedeniyle devletin de önemli kayıpları var. İkincisi de bunlar 10 bin 12 bin mağazayla buradaki geleneksel yapıyı bozmayla kalmıyor, rekabet gücünün yüksekliği dolayısıyla vatandaşı yanıltma politikalarını da birlikte yapıyorlar. Geçen hafta bildiğiniz üzere Türkiye’nin üç tarafı denizle çevrili olduğu için bunlar ne sattılar, tekne sattılar. Ben kendilerine sordum, ‘ne kadar tekne sattınız?’ Türkiye genelinde 30 tane satıldı. 12 bin mağaza var. Yani tamamen insanları yanıltmak, tamamen insanların oradan alışveriş etmesini sağlamak için yapılan bir reklam çalışması.  Vatandaşların tekneyi alacak hali yok, ekmeği zor alıyor ama diyor ki ‘nasıl bir şeymiş bu hep duyuyoruz, 500-800 bin liranın üstünde.’ Bu fiyatlara nasıl olyuro diyor vatandaş da merak ediyor. Burada haksız ticaret yapılıyor. Dolayısıyla parekende yasasının bir an evvel çıkması lazım. Sayın Cumhurbaşkanı defalarca söyledi, ‘Bunlar ceza yazılmak suretiyle, denetim yapılmak suretiyle fiyatları sabitleştirildi.’ Ama maalesef bildiğiniz üzere, aldığınız her üründe artık kendileri pazarı paylaşmış; A markette yağ grubu, B markette deterjan grubu, C market de ne yapıyor gazlı içecekler. Nereye gitseniz orada tuzak ürünle karşılaşmanız mümkün. Bununla geleneksel yapıdaki esnafın mücadelesi mümkün değil. Yüzde 50 + 40 diyor konfeksiyonda böyle bir indirim olur mu? Yüzde 50 artı 40, 90 yapar. Ortalaması yüzde 80 yapar, yazar kasada da yüzde 10 diyor. Bedava mı mal ediyor bunu? Deme ki bir taktik. Ama hepimiz aynı şeyleri almak, kullanmak zorundayız” diye konuştu.

Gündem

YORUM EKLE
YORUMLAR
ERDEMİRli
ERDEMİRli - 2 yıl Önce

SGK Yönetim kurulu uyesi eksik yazılmış.

SIRADAKİ HABER