ŞOFÖR ESNAFIMIZ BORÇ BATAĞINDADIR!

ŞOFÖR ESNAFIMIZ BORÇ BATAĞINDADIR!

Zonguldak Ereğli S.S 92 nolu Özel Çilek Halk Otobüsleri Başkanı Çetin Çimen “Zorunlu Açıklama” başlığıyla basın açıklaması yayımladı. Çimen açıklamasında halk otobüsleri olarak zor bir dönemden geçtiklerini belirterek, gelen zamlarla birlikte şoför esnafının geçim derdine düştüğünü ifade etti. İşte Çetin Çimen’in o açıklaması
2007 yılında bu yana yani yaklaşık 14 senedir Kdz.Ereğli’de vatandaşımıza hizmet vermek için canla-başla mücadele eden 115 üyesi bulunan Kdz.Ereğli Özel Çilek Halk Otobüsleri olarak; zor bir dönemden geçiyoruz.
Pandemi döneminde devletimizin  bizlere tavsiyelerine sıkı sıkıya bağlı olarak hizmeti aksatmamaya çalışıyoruz.
Fakat maalesef artık şoför esnafımız gelen zamlardan sonra geçim derdine düşmüştür.
Merkez nüfusu 125 bin olan Kdz.Ereğli’de Halk Otobüslerimiz ayda 29 bin 710  engelli, 116 bin 779, 65 yaşüstü vatandaşımız yani toplamda yaklaşık 150 bin vatandaşımızı ücretsiz taşımaktayız.
Devletimizin bunun karşılığında şoför arkadaşlarımıza belediyeler aracılıyla yalnızca 800 TL vermektedir.  Pandemi döneminde bu ücretten üyelerimizin muaf tutulmuş , 65 yaşüstü desteği alınmamıştır.
Ayrıca, 65 yaş üstü için ödenen bedel, taşıdığımız ücretsiz yolcunun  8’de 1’i ne ancak tekabül etmektedir.  
65 yaş üstü vatandaşlarımıza ve devletimize saygımız sonsuzdur. Yalnız geçim derdine düştüğümüz gerçeği bizleri zorunlu olarak ücretsiz taşıma konusunda hassas davranmaya sevk etmektedir.
Çıkarılan bu yasa, 20 bin nüfuslu Alaplı ve 10 bin nüfuslu Kandilli beldesinde yolcu taşımacılığı yapan halk otobüslerinin de günlük 36 bin yolcu taşıyan bizlere de aynı desteği öngörmektedir. Bu sistem kabul edilebilir değildir. Bunun bir adaletsizlik olduğu aşikardır.
Soför esnafımız borç batağındadır. Banka kredilerinin 180 günden 90 güne indirilmesi, sgk ve vergi borçları, sanayi esnafına ve belediyelere olan borçları belini bükmektedir. Borçlara gelen faizlerde cabasıdır. 
Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Sayın Zonguldak Valimiz, Sayın Kaymakamımız ve devletimizden yardım bekliyoruz. 
Şoför arkadaşlarımızın mağduriyetinin giderileceğine inancımız tamdır.
Kamuoyuna saygılarımızı sunuyoruz.

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48