TOPLU BAYRAMLAŞMA YASAK MI?

TOPLU BAYRAMLAŞMA YASAK MI?

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova Beldesi’nde muhtarların kendi aralarında toplu bayram kutlamaları yapılmayacak kararı almasının ardından Belediye Başkanı Alim Genç açıklamada bulundu.

Genç yıllardır devam eden bayram geleneğinin devam edeceğini belediye başkanı dururken muhtarların bu şekilde karar alamayacağını ifade etti.

Genç bayram kutlamaları ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden şu ifadeyi kullandı:
“Çok Saygıdeğer Saltukovalı vatandaşlarım, hemşerilerim;
Dün akşam saatlerinde kulağıma gelen Ramazan Bayramı kutlamalarının(1.gün 2.gün 3.gün mahalle mahalle yemek verilmesi, bir mahallenin diğer mahalleye toplu olarak bayramlaşmaya gittiği, bayram kutlaması gibi yıllardır atalarımızdan, büyüklerimizden bize miras kalan bu organizasyonların) Saltukova’da ve mahallelerindeki muhtarlar tarafından ortak karar alınarak bu Ramazan Bayramı’nda yapılmayacağını duydum. Hemen harekete geçerek Düz Mahalle, Karaboğaz, Merkez ve Sarıkum mahallelerimizdeki vatandaşlarımız la bir araya gelerek fikirlerini aldım. Tüm vatandaşlarımızın benim de düşündüğüm gibi çocukluğumuzdan bugüne gelen bu mahalleler arası bayramlaşma organizasyonunu bu birlik beraberliğin her bayram olduğu gibi bu bayramda kutlanmak istediğini öğrendim. Nitekim Saltukova Belediyesi’nde hiçbir mahalle muhtarının İçişleri Bakanlığı’ndan böyle bir yazılı emir gelmediği sürece böyle bir karar alma yetkisi yoktur. Saltukova Beldesi’nde mülki amir belediye başkanıdır. Nitekim mahalle sakinlerimizle yaptığımız istişareler sonucunda bayram kutlamalarının tüm maddi giderleri belediyemiz tarafından karşılanacaktır. Gerekirse belediye personeli de mesaiye çağırılarak organizasyonlarda görevlendirilecektir ve bayramlar kutlanmaya devam edilecektir.
Ayrıca Karaboğaz mahallemizde inşaatı devam edilen yemekhanemizin inşaatı bittiği zaman orada da 3. gün bayram kutlaması yapılacaktır. Halkımızın şimdiden Ramazan Bayramı’nı kutlar bu gelenek ve göreneklerimizin devam etmesi ümidiyle iyi bayramlar dilerim.”

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48