TTK’YA AİT SAHALARIN ÖZEL ŞİRKETLERE PEŞKEŞ ÇEKİLDİĞİNİ İFADE ETTİ!

TTK’YA AİT SAHALARIN ÖZEL ŞİRKETLERE PEŞKEŞ ÇEKİLDİĞİNİ İFADE ETTİ!

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki illeri ziyareti kapsamında Zonguldak'ta düzenlenen "Türkiye Nereye Gidiyor? Ne Yapmalı?" konulu halk toplantısında emekçilerle bir araya geldi. Pera Performans Kafe'de gerçekleştirilen toplantıya KESK'e bağlı sendikaların yöneticileri, GMİS, HDP, CHP, TKP, SOL Parti ve Yeşil Sol Parti yöneticileri de katıldı.

Odalarının tahliye edilmek istenmesine karşı mücadele eden Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi ve maden mühendisleriyle dayanışma içinde olacaklarını belirterek konuşmasına başlayan Ercüment Akdeniz, “Türkiye nereye gidiyor?" sorusuna “Zenginler için iyi bir yere gittiği kesin ama emekçiler açısından tablo son derece vahim” yanıtını verdi. Türkiye Taşkömürünün özelleştirildiğini belirten, göçmen işçilerle yerli işçilerin karşı karşıya getirilmek istendiğini vurgulayan Akdeniz, Zon

"KENTİN YAĞMALANMASINA,  BETONLAŞMAYA, TTK’NİN İÇİNİN BOŞALTILMASINA İZİN VERMEMELİYİZ"

Çatalağzı başta olmak üze bölgede çevreyi ve sağlığı tehdit eden termik santrallere değine Akdeniz,  Fiyos projesi ile birlikte Çaycuma’da organik tarım ve hayvancılık arazilerinin endüstriyel bölge ilan edilmesine ve betonlaşmaya karşı mücadele çağrısı yaptı. Zonguldak özelinde kömür sektöründe çalışan işçilere hitaben de konuşan Akdeniz, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) özelleştirilme sürecinden bahsetti. TTK’ye ait  sahaların özel şirketlere peşkeş çekildiğini ifade eden Akdeniz, iktidarın gece kararnameleriyle patronlar lehine kararlar alacak bir düzen kurduğunu söyledi. Pek çok kurumun özel sermayeye peşkeş çekildiğini söyleyen Ercüment Akdeniz, “Bir kent ve TTK’den kalan birikimler yağmalanıyor. Şimdi Çinli işçileri getiriyorlar. Bizim mülteci ve göçmen işçilerle bir sorunumuz olamaz. Biz sınıfsal bakarız, biz hangi milliyetten olursa olsun işçilerin kardeşliğini savunuruz. Çinli işçilerin düşük ücretle, güvencesiz çalıştırılmasına izin veremeyiz. Yerli-göçmen işçi demeden birlikte mücadele etmeli, birlikte sendikal mücadele vermeliyiz. Kentin yağmalanmasına, TTK’nin içinin boşaltılmasına, yerli ve göçmen işçilerin karşı karşıya getirilmesine karşı Zonguldak halkı, işçiler birlikte mücadele etmelidir” dedi.

guldak halkına Cumhur ve Millet İttifakı dışında bir halk iktidarı için 3. seçenek çağrısı yaptı.

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48