‘Turgo Shared’ sistemi çöktü! Çok sayıda mağdur var

‘Turgo Shared’ sistemi çöktü! Çok sayıda mağdur var

Yüksek kar vaadiyle Balıkesir'de kurulan ve kısa sürede birçok ile yayılan Turgo Shared sistemi çöktü. Haberin duyurulmasının ardından mağdurlar soluğu karakolda aldı. Sistemin başında olduğu ileri sürülen Balıkesir'de emekli polis memuru Gürcan T., soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

KISA SÜREDE BİRÇOK İLE YAYILDI

Balıkesir merkezli sistem kısa sürede Türkiye’de çok sayıda ile yayıldı ve sistem binlerce üyeye ulaştı. İlk olarak üyelere sistem üzerinden bisiklet almaları gerektiği, bu bisikletlerin başkaları tarafından kiralandıkça para kazanacakları belirtildi.

BİSİKLETLE BAŞLADI, LÜKS ARACA KADAR ÇIKTI

Sisteme olan talep arttıkça kiralandığı söylenen bisikletlere, değeri 800 bin TL’yi bulan lüks otomobiller de eklendi. Sisteme giriş yapmak için gerekli olan davet kodunu gönderen kişilerin de para kazanmasıyla hızla yayılan sisteme, çok sayıda devlet memurunun giriş yaptığı, üyelerle iletişimin Whatsapp grupları üzerinden kurulduğu öğrenildi.

TÜRKİYE PİYASASINDAN ÇEKİLDİĞİNİ BELİRTTİ

Sistemi bir süre daha devam ettiren G.T., dün sitenin giriş panelinde yer alan paylaşımda temsilcisi olduğunu söylediği şirketin Türkiye piyasasından çekildiğini belirtti.

CAMLARI KIRDILAR

Kendisine ulaşamayan ve dolandırıldığını anlayan mağdurlar G.T. hakkında polise şikayetçi oldu. Öte yandan, para kaybeden mağdurlardan biri G.T.’nin Balıkesir’de bulunan işletmesinin camlarını taşla kırdı. Polis olayla ilgili soruşturma başlatırken, yakalanan G.T. bugün gözaltına alındı.

“BEN DE MAĞDURUM MESAJI”

G.T., sistemin üyelerine kendisinin de mağdur edildiğini belirten bir mesaj iletti. G.T. mesajında şu ifadelere yer verdi:

*Arkadaşlarım, kardeşlerim artık işin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu gece yapılan açıklamada Aileena (söz konusu Japon şirket) Türkiye piyasasından saldırıdan ötürü çekildiklerini bildirdiler ve o zamandan bu yana mesajlarıma hiçbir şekilde geri dönüş alamadım.

*Biliyorum ki sistemde kazananlar da kaybedenler de var. Fakat platforma para aktarımı platformdan herkesin kripto cüzdanlarına aktarılan paralarda platform yetkilileri tarafından yapılmaktaydı.

*Aileena, zararın karşılanması konusunda yazdığım mesajların hiç birisine bu saate kadar dönüş yapmadı. Sizlerden tek ricam hiçbir şekilde kimse kimseye kırıcı ve tehditkar davranışlarda bulunmasın çünkü sistemde herkes mağdur durumda.

KREDİ ÇEKTİ, SİSTEME GİRDİ

Sisteme dahil olan ancak az bir zararla sistemden çıktığını dile getiren mağdurlardan Hüseyin Dağgezen, şu ifadeleri kullandı;

*Bize Japonya’dan bisiklet kiralandığını ve bu şekilde kazanç sağlandığını söylediler. İşlemin 21 günde tamamlandığını ve daha sonra kara geçildiği bilgisi verildi. Eğer altındaki biri araba alırsa yaklaşık 2 bin 500 lira kazandırıyor. Benim şu an bin lira kadar bir zararım var.

*Benim altımdakiler arasında bir arkadaşım var. Kendisi engelli. Borçlarını kapatmak için kredi çekti ve sisteme giriş yaptı. Şu an 64 bin lira kadar zararda. Çok sayıda mağdur var.

*Bütün sorumlu G.T.’dir. Ben ilk başta 3 bin 600 liraya bir bisiklet aldım. 10’uncu günde baktım kazanç getiriyor. Elektrikli bisiklet de aldım sonra. 11 bin 500 lira kadar para yatırdım. 10 bin 500 lira geri aldım. Sonra sistemin siber saldırıya uğradığı söylendi. Panik yapılmamasını, sistemin normale döneceğini söylediler.

*Sistem düzeldi ve herkese bir tur ödeme yaptılar. Ondan sonra sistemi kapattılar. Cumartesi günü biriken bütün paranızı alacaksınız dediler ama bir daha ulaşamadık. Ben konuyla ilgili şikayetçi olmadım ama çok sayıda şikayetçi var.

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER