Türkiye Kamu-Sen Yüksek İstişare Kurul Sonuçları Açıklandı

Türkiye Kamu-Sen Yüksek İstişare Kurul Sonuçları Açıklandı

Türkiye Kamu-Sen Yüksek İstişare Kurulu, konfederasyona bağlı sendikaların genel başkanları, genel merkez yönetim kurulu üyeleri ve il temsilcilerinin çevrimiçi katılımıyla 24 Ağustos 2021 günü Ankara’da toplandı.

İstişare toplantısında kamu görevlileri ve emeklilerinin 2022-2023 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarının belirlendiği 6. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri ele alındı.

Bu çerçevede Konfederasyonun görüşlerini içeren Türkiye Kamu-Sen Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı Sonuç Bildirgesi şu şekilde:

"Türkiye Kamu-Sen;                                                           

1. 2012 yılından beri yetkili konfederasyon tarafından gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmelerinde yaşanan başarısızlıklara ve hayal kırıklıklarına son vermek,

2. Kamu görevlilerinin ve emeklilerinin sürekli eriyen maaşlarını gerçekçi bir oransal artışla yükseltmek,

3. Geçmiş dönemlerde yaşanan ekonomik kayıpların seyyanen zam verilmesi yoluyla telafisini sağlamak,

4. Memur ve emeklilerin ekonomideki büyümeden pay alması ve gelir dağılımının iyileştirilmesi için refah payı uygulamasını başlatmak,

5. Sosyal devlet ilkesini gerçek anlamda hayata geçirecek sosyal yardım sisteminin kurulması için mevcut sosyal hakları iyileştirmek, yeni sosyal haklar getirmek,

6. Kamu görevlilerinin ve emeklilerin haklarının geriletilmesini durdurmak,

7. Kamuda güvencesiz olarak çalışan sözleşmeli personeli kadrolu ve güvenceli statüye geçirmek,

8. 2018 yılında verilen sözün gereği olarak ek gösterge düzenlemesinin bütün kamu görevlilerini kapsayacak ve beklentilerini karşılayacak şekilde yapılmasına öncülük etmek,

9. Kamu çalışanlarının yıllardır birikmiş sorunlarının çözüme kavuşturulması amacıyla, hizmet kollarına ilişkin sorunlar da dahil olmak üzere yaşanan bütün aksaklıkların çözümünü sağlamak amacıyla “Ortak Talep” belirleyerek 6. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerine başlamıştır.

10. Ağustos 2021 tarihinde başlayan görüşmelerde Türkiye Kamu-Sen, 430 bin üyesinden aldığı güçle, sorumluluğunun bilinci içinde, belirlediği gerçekçi taleplerle, 4688 sayılı Kanunun verdiği yetkiye dayanarak toplu sözleşme görüşmelerindeki yerini almış, kamu görevlilerinin ve emeklilerin haklarını pazarlıkların son gününe kadar ısrarla ve kararlılıkla savunmuştur.

Bu süreç boyunca Konfederasyonumuz farkını ortaya koymuş, masadaki varlığıyla bu yılki toplu sözleşme görüşmelerinin 2012 yılından beri yürütülen en verimli pazarlık süreci olmasını sağlamıştır.

Gelinen noktada Türkiye Kamu-Sen, taviz vermeyeceğimiz ve vaz geçmeyeceğimiz taleplerimiz olan;

1. Kamu çalışanlarını enflasyon karşısında koruyacak olan refah payı uygulamasının hayata geçirilmemesi,

2. Önerilen zam talebinin mevcut enflasyon rakamlarının altında kalması,

3. Geçmiş dönem kayıplarını karşılamasını amaçladığımız seyyanen zam talebimizin karşılık bulmaması,

4. Yardımcı hizmetlilere ilişkin hassasiyetlerimizin göz ardı edilmesi,

5. Ek gösterge düzenlemesi ve sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine ilişkin toplu sözleşme metninde bağlayıcı olmayan muğlak ifadelere yer verilmesi,

6. Kamu görevlilerine bayram ikramiyesi verilmesi ve vergi diliminden kaynaklı zararların telafi edilmesi konularının kabul görmemesi nedeniyle imzalanan mutabakat metnini kabul etmemiştir.

Türkiye Kamu-Sen Yüksek İstişare Kurulu olarak memurlarımızı memnun etmeyen hiçbir sözleşmeyi kabul etmeyeceğimizi bir kere daha ifade eder; belirlediğimiz eksiklik ve diğer bütün taleplerimizin hayata geçirilmesi için bundan önce olduğu gibi bundan sonra da her platformda gereken mücadeleyi vereceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz. "

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2021, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER