Üç kurumsal şirkete 4 milyon 53 bin TL ceza kesildi.

Üç kurumsal şirkete 4 milyon 53 bin TL ceza kesildi.

Zonguldak‘ta 4857 sayılı engelli kontenjanını uygulamayan Üç kurumsal şirkete 4 milyon 53 bin TL ceza kesildi.  Zonguldak‘ta İŞKUR  İl Müdürlüğü’nün kestiği cezalardan hibe alan 7 engelli ve 3 eski hükümlü  iş yeri açtı. İşkur il Müdürlüğü’nün sıkı takibi sonucu engelli çalıştırmeyen işyerlerine şok  denetimler uygulanıyor.Konuyla ilgili açıklama yapan Zonguldak İŞKUR İl Müdür Vekili Hakkı Alkan; “ 4857 sayılı kanunun 30 uncu maddesi gereği özel sektör işyerleri yüzde 3 oranında engelli çalıştırmakla yükümlüdür.Bu kapsamda 50 ve daha fazla İşçi çalıştıran özel sektör işyerlerinin çalışan sayıları ve engelli kontenjanları il müdürlüğümüzce sıkı bir şekilde takip ediliyor.

2020-2021 yıllarında toplam üç işletme bu kapsamda engelli kontenjanını kapatmadığı için kurumumuzca idari para cezası aldı.Bu üç işletmeye toplamda 4 milyon 53 bin TL ceza kesildi. Bu cezalar sonucunda yine engelli açıklarını kapatmaları yönünde idari işlemler devam etmiş, yine bu işletmelerle engelli iş görüşmeleri devam ediyor.

Engelli işçi çalıştırmayan kurumları aylık  4345 TL aylık ve kişi başı cezası var.Ayrıca son üç yıldaki kabahatler dikkate alınarak idari para cezası uygulanıyor.Bu işletmelerden tahsil edilen idari para cezalari ile Türkiye işkur Genel Müdürlüğü’nde oluşturulmuş bir komisyon aracılığı ile engelli ve eski hükümlülere iş kurma hibe desteği veriliyor.

Aynı zamanda meslek eğitim için de bu bütçeden il müdürlükleri faydalanıyor.Burada 12 Temmuz Pazartesi günü sona erecek olan engelli vatandaşlarımız e-Devlet üzerinden, hükümlü vatandaşlarımız ise denetim serbestlik müdürlükleri üzerinden iş kurma hibe projelerini teslim ediyorlar ve buna göre de Temmuz ayı sonunda bu projelere genel müdürlüğe onaylanmak üzere gönderiyoruz.Bu kapsamda son iki yılda yaklaşık on işletme kuruldu, bunun üç tanesi eski hükümlü ve 7 tanesi engelli vatandaşlarımızın kurduğu işletmelerdir.10 vatandaşımız bu kapsamda iş yeri açtı ve 65 bin TL’ye  kadar destek almış oldular.
er...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48