Vergi Haftası çelenk sunumu ile başladı

Zonguldak’ta ’Vergi Haftası’ Valilik binası önünde gerçekleştirilen törenle kutlandı. Bu yıl 28.cisi gerçekleştirilen ’Vergi Haftası’ etkinlikleri kapsamında Valilik binası önünde Atatürk anıtına çelenk sunum töreni gerçekleştirildi.

Vergi Haftası çelenk sunumu ile başladı

Verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının arttırılması amacıyla her yıl Şubat ayının son haftasında kutlanan ‘Vergi HaftasıZonguldak Valiliği önünde yapılan tören ile kutlandı. Törene Zonguldak Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Cangöz, Vergi Dairesi Başkanı Refik Akgün, Ak Parti İl Başkanı Zeki Tosun, CHP İl Başkanı Ahmet Altun, Zonguldak Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Osman Bahar, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun, Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Zonguldak Şube Başkanı Mustafa Yorulmaz, çeşitli STK temsilcileri ve Vergi Dairesi çalışanları katıldı.

Vergi Dairesi Başkanı Refik Akgün, Atatürk Anıtına çelenk sunumun ardından yaptığı konuşmada; “1990 yılından itibaren her yıl geleneksel olarak Şubat ayının son haftasında kutlanan “Vergi Haftası’nın 28 incisi, bu yıl 27 Şubat-5 Mart 2017 tarihlerine denk gelmektedir. Kurumum adına tüm mükelleflerimizin vergi haftasını kutlar ülke ekonomisine vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür eder, bu vatanı bize emanet eden aziz şehitlerimize Allahtan rahmet, gazilerimize acil şifalar dilerim. Ülke ve millet olarak son zamanlarda yaşanan terör olayları ve güney sınır komşumuz Suriye’de 6 yıldır devam eden iç savaş nedeniyle zorlu bir süreçten geçmekteyiz. Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaş nedeniyle yaklaşık 3 milyon Suriyeli vatandaşımız ülkemize sığınmak zorunda kalmıştır. 80 milyona yaklaşan ülke nüfusumuz da dikkate alındığında, devletimiz Anayasamızın sosyal devlet ilkesi gereği 83 milyon vatandaşının her türlü sorunuyla asgari ilgilenmek durumunda bulunmaktadır. Bu anlamda Gelir İdaresi Başkanlığı olarak devletimizin harcama yükünün yaklaşık %85’i vergi ve benzeri gelirlerden toplanarak, devletimizin ekonomik yükünün hafifletilmesine destek olunmaktadır. Maliye politikası gereği devletler kamu harcamalarını öncelikle vergi gelirleriyle finanse etmeyi tercih ederler. Kaynakların yetersiz olması halinde ise zorunlu olarak borçlanma yoluna giderler. Bu bağlamda kamu harcamalarının öncelikle vergi gelirleriyle finanse edilmesi önem arz etmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı olarak, kamu harcamalarının en önemli finansman kaynağı olan vergiler ve diğer gelirler, Anayasa ve vergi kanunları çerçevesinde, mükellef hakları da gözetilerek en az maliyetle en hızlı şekilde tahsil etmek hedeflerimiz arasında bulunmaktadır. Bu çerçevede Başkanlığımız mükellef odaklı hizmet anlayışı ilkesi gereği, çağın gerektirdiği teknolojik imkanların pek çoğunu mükelleflerimizin kullanımına sunmuş, sunmaya da devam edecektir. Tüm bu uygulamalar bir taraftan mükelleflerimizin vergisel ödevlerini kolaylaştırırken bir taraftan da mali idarenin kayıt dışı ekonomiyle mücadeledeki etkinliğini arttırmıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk; “Ekonomisi zayıf bir millet fakirlik ve yoksulluktan kurtulamaz. Toplumsal ve siyasal felaketlerden yakasını kurtaramaz” veciz sözüyle ülkeler için ekonomik gelişmişliğin önemine vurgu yapmıştır. Mali idare olarak “Vergi Kalkınmanın Temelidir.” diyor, tüm bu duygularla ülkemizin kalkınması adına ödenecek olan her kuruş verginin ülkemizin aydınlık geleceği için yapılmış yatırım olarak görülmesini diler, saygılar sunarım.”
Valilik önündeki törenin ardından Vergi Dairesi Başkanı Refik Akgün ve bazı daire çalışanları Zonguldak Vali Yardımcısı Hüseyin Ergi’yi ziyaret ettiler.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2017, 10:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa
Mustafa - 5 yıl Önce

28 yıl. Aynı başlık,bıkkınlık verdi.Vergisini ödeyenler bir tarafta, af çıkarmada yarışanlar ve af çıkmasını bekleyenler bir tarafta. Vergi dairelerinde çalışanlarla bu güne kadar ne yaptılar HİÇ. Kendilerine sırma tabaklarda hediye verirler.

SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48