Zonguldak'ı da, diğer kömür şehirlerimizi de kalkındıracağız

Zonguldak'ı da, diğer kömür şehirlerimizi de kalkındıracağız

Zonguldak'ı da, diğer kömür  şehirlerimizi de kalkındıracağız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 7. Uluslararası Doğalgaz Kongre ve Fuarında (INGAS 2017) yaptığı konuşmada, yerli portföy içinde yerli kömürün de önemli bir yer tuttuğunu ve Türkiyede toplam üretilen elektrikte yerli kömürün payının yüzde 16ya ulaştığını belirtti.

Bu oranın, potansiyelin altında olduğunu ifade eden Albayrak, son 10 yılda toplam kömür rezervlerinin iki katına çıkarıldığını ve sadece son bir yılda 1,5 milyar tondan fazla rezerv keşfedildiğini aktardı.

İstemezükçü zihniyet var ya...

Albayrak, yerli kömür üretiminde 80 milyon ton bandını da aşmayı hedeflediklerini söyledi.

Yerli kömür dendiğinde belirli bir kesimin kıyameti kopardığını vurgulayan Albayrak, şöyle konuştu:

Yerli kömür yatırımından bahsetsek çevrecilik maskesi altında, istemezükçü zihniyet var ya... İşin komik tarafı ne biliyor musunuz? İthal kömürle ilgili bir yatırım dediğinizde ses yok, bununla ilgili bir eylem görmedim. Şimdi biz yılda 35-40 milyon ton kömür ithal ediyoruz. Biz, yerli kömür oranını arttıracağız diyoruz Özellikle son günlerde dillerine Zonduldakı doladılar. Sadece Zonguldak değil, tüm kömür üretim alanlarında, istihdamı, üretimi ve katma değeri artıracak bir modeli hayata geçiriyoruz. Enerjide de milletimizle, milletimizin, işçimizin sevineceği yeni bir modelle, Zonguldakı da, diğer kömür şehirlerimizi de kalkındıracağız.

 

Kömürde dövizden arındırılmış model

Albayrak, Türkiyedeki yerli kömür rezervlerinin değerinin 300-350 milyar dolar seviyesinde olduğunu ve bu kaynaktan daha fazla yararlanılması gerektiğini bildirdi.

Yeni sondaj ve keşiflerle bu rakamın ve kömür kalorisinin daha da arttığını dile getiren Albayrak, Tüm kömür üretim alanlarında hem üretimi, hem istihdamı hem de katma değeri artıracak bir modeli hayata geçiriyoruz. Dövizden arındırılmış bir modele başlıyoruz. Alım garantisi verilen miktarı artırarak yerli kömürle ilgili teşvik ve destek mekanizmasını da uzun vadeli bir şekilde 2018 başında devreye alacağız. Özellikle ithal kömür santrallerinin yerliye dönüşümünü, bunlardan elektrik alımını garanti ederek teşvik edecek bir çalışma olacak. ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2017, 15:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48