“ZONGULDAK’IN ARTIK BÖLÜNMEYE TAHAMMÜLÜ YOK”

“ZONGULDAK’IN ARTIK  BÖLÜNMEYE TAHAMMÜLÜ YOK”

Zonguldak’ta, MHP İl Başkanı Varol Demirköse, Filyos Projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Demirköse, “Şimdi Zonguldak, Bartın ve Karabük’ün, Bartın merkezli olarak tekrar bütünleşmesi konusunda düşünceler mevcuttur. Bütünleşme olacaksa Zonguldak merkezli olmalıdır” dedi.

Filyos Liman Projesi ‘merkezli’ açıklamada bulunan Başkan Demirköse açıklamasında şunları kaydetti:
“Filyos Liman projesinde altyapı çalışmaları tamamlanmış olup bölgeye yatırımlar gelmeye başlamıştır. Bölgemizdeki Doğalgaz çalışmaları ile birlikte Filyos bölgesi yakın İllerin de dikkatini çekmektedir.
Filyos projesi kapsamında 12 bin kalifiye eleman, doğalgaz çalışmaları ve dolaylı yoldan çalışacaklar ile birlikte bölgede toplam 30 bine yakın istihdam hedeflenmektedir. Halen Filyos bölgesindeki yeni yatırım ve istihdamların olumlu etkisi Çaycuma ile birlikte yakın illere de yansımaktadır.
Bartın’ dan Filyos bölgesine yatırım ve istihdam için gelip gidenler mevcut olup bunların yoğunluğu artmakta, olumlu ekonomik etkisi Bartın’da hissedilmektedir. Önümüzdeki 5 sene içinde Filyos bölgesindeki yatırımlar dikkate alındığında Çaycuma İlçemiz en büyük ilçemiz olacak ve nüfusu 200 binlere çıkacak buda Zonguldak ekonomisine katkı sağlayacaktır.
Kilimli-Filyos arası yol çalışmaları hızlanmalıdır. Filyos projesinin istihdam kaynağı öncelikle Zonguldak’tan, Çaycuma’dan ve Filyos’tan sağlanmalıdır. Personel istihdamında bu hassasiyet dikkate alınmalıdır. Bunun için acil mesleki eğitim kurumlarının kalifiye eleman yetiştirmesi gerekmektedir.  Zonguldak’tan ayrılıp İl olan Bartın ve Karabük’ün bugünkü gelişmekte olan durumları dikkate alındığında Zonguldak’ta siyasiler sorumluluklarını ve vicdanlarını sorgulamalıdır.

Bartın-Filyos arası daha kısa bir ulaşım yolu planlanmakta olup Filyos-Bartın arasındaki mesafe ve zaman kısaltılarak yatırımcılar ve istihdam kaynakları Bartın’da ikamet ederek harcamalarını Bartın’da yapacak buda bölgemiz ekonomisine katkı sağlamayacaktır. Filyos bölgesinin Bartın iline bağlanması konusunda çalışmalar mevcuttur. Filyos Bölgesi Çaycuma’nındır. Çaycuma’da Zonguldak’ındır. Siyasi irade, Zonguldak’ı bölmüş, Bartın ve Karabük’ü il olarak ayırmıştır.
Şimdi Zonguldak, Bartın Ve Karabük’ün, Bartın merkezli olarak tekrar bütünleşmesi konusunda düşünceler mevcuttur. Bütünleşme olacaksa Zonguldak merkezli olmalıdır. Zonguldak yeterince bölünmüştür, Zonguldak’ın artık bölünmeye ve parçalanmaya tahammülü yoktur.”

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48