Zonguldak'ta 2 antitank füzesi ele geçirildi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı Gümrük Muhafaza Ekipleri Zonguldak Limanında gerçekleştirdikleri bir operasyonda terör örgütlerince kullanıldığı bilinen 2 adet anti tank füzesi yakaladı.

Zonguldak'ta 2 antitank füzesi ele geçirildi

Zonguldak Limanı’nda yapılan operasyonda, antitank füzesine ait askeri dürbün ve mekanizması ele geçirildi. Edinilen bilgiye göre, Ukrayna’dan Cenk-Y gemisi ile Zonguldak’a gelen bir tırda Gümrük Muhafaza ekipleri arama yaptı.

Yapılan aramada iki parça halinde, antitank füzesine ait askeri dürbün ve mekanizması ele geçirildi. 38 yaşındaki İranlı E.E. olayla ilgili gözaltına alındı. Füzeleri İran’a götürmek istediği ifade edilen E.E.’nin tutuklandığı öğrenildi. Olayın terörist faaliyetlerle bağlantılı olabileceği değerlendiriliyor.

 

BAKANLIK AÇIKLAMA YAPTI

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Gümrük Muhafaza ekiplerinin Zonguldak Limanında gerçekleştirdikleri operasyonda 2 adet anti tank füzesi parçalarının ele geçirilmesine ilişkin açıklama yaptı.  

  Ukrayna’dan Zonguldak Limanı’na gelen İran vatandaşı E.E’nin idaresindeki 72B74110/72B74210 plakalı araç gümrük muhafaza ekiplerince şüpheli olarak değerlendirilmiş ve aranmasına karar verilmiştir. Aracın bebek bezi olan yasal yükü arasında beyan harici ya da yasadışı bir eşyaya rastlanılmamıştır.
Ancak aracın kabin kısmında yapılan aramada, askeri dürbün ve mekanizma parçaları görülmüştür. Bunun üzerine araç detaylı aramaya tabi tutulmuştur. Aynı dürbün ve mekanizmadan çekicinin rüzgârlığında ve malzeme dolabında da bulunmuştur.
Konunun hassasiyetine binaen bahse konu eşyaların bilgileri ilgili birimlerce paylaşılmış ve bunların son zamanlarda PKK, DAEŞ, PYD gibi terör örgütleri tarafından kullanılan Rus yapımı 9K111 FAGOT veya 9K113 KONKURS anti tank savar güdümlü füzenin üç ana parçasından iki ana parçası olan; tetik-ateşleme ile nişan hedef tespit ve dürbün mekanizması olduğu olduğu tespit edilmiştir.
Şahıs ilk ifadesinde, füze sistemini Kiev’de İran vatandaşı üniversite öğrencisi birinden İran’a götürmek üzere aldığını, teslimat sonucu parça başına ücret karşılığında anlaştığını beyan etmiştir. Şahıs ifadesinin alınmasını müteakip çıkarıldığı Mahkemece tutuklanarak cezaevine sevk edilmiştir. Olayla ilgili soruşturma çok yönlü olarak Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmektedir.
 
Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2017, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER