“Aydem Yenilenebilir Enerji” halka açılıyor

“Aydem Yenilenebilir Enerji” halka açılıyor

Aydem hedef büyülttü ve halka açılmaya karar verdi…
Türkiye’nin sadece yenilenebilir kaynaklardan enerji üreten en büyük şirketi Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş., halka arz hazırlıkları kapsamında Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurusunu yaptı.
Türkiye’nin en büyük entegre enerji şirketlerinden Aydem Enerji’nin yenilenebilir alanında faaliyet gösteren ve portföyü yüzde yüz yenilenebilir kaynaklardan oluşan iştiraki Aydem Yenilenebilir Enerji, paylarının halka arzı için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurdu.  Türkiye geneline yayılmış, 25 modern yenilenebilir enerji santrali ile 1.020 MW kurulu güce ulaşarak yıllık brüt 3,2 TWh* enerji üreten Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş.’nin halka arzında konsorsiyum liderliğini Garanti Yatırım, İş Yatırım, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ile Yapı Kredi Yatırım üstlenecek. Halk Yatırım, Vakıf Yatırım ve Ziraat Yatırım ise süreçte eş liderler olarak görev alacak.
Karadeniz, Marmara, Akdeniz ve Ege Bölgelerine yayılmış hidroelektrik, rüzgar, jeotermal ve çöp gazı santralleriyle elektrik üreterek yenilenebilir enerjide 25 yılı aşkın bilgi ve birikime sahip olan şirket, 2021 yılını hibrit yatırımlar için de başlangıç olarak belirledi. Hibrit santraller sayesinde mevcut santrallerin kapasitelerinin daha verimli kullanılması ve elektrik üretimlerinin artması sağlanacak. 
Sürdürülebilirlik kapsamındaki kurumsal yönetim ilkelerini içselleştirerek kurum kültürü haline getiren Aydem Yenilenebilir Enerji, çevreye duyarlı, dinamik ve insan odaklı anlayışla geleceğin enerjisine odaklanıyor. 
Yenilenebilir Enerji Nedir?
Enerji üretimi konusunda doğal süreçlerden faydalanmak suretiyle, değerlendirilen kaynakların tükenme hızından daha hızlı biçimde kendini yenileyen enerjilere yenilenebilir enerji denmektedir. Bu konuda doğa birçok farklı olanağı her gün sunmaktadır. Çevreye verilen zararlar minimum seviyeye indirmek ve sürdürülebilir enerji kaynakları değerlendirmek, gelecek nesillere de daha sağlıklı bir dünya yaratma imkanı sağlıyor.
Enerji kaynaklarını tehlikeye atmadan ihtiyaç duyulan enerjiyi üretmek amaçlı, farklı sistemler ve yöntemler üzerinden elde edilen enerji sürdürülebilir enerjidir. Genellikle doğanın kendisini yenilemesi ile kazanılmış olan güçlü enerji kaynakları olarak da öne çıkıyor. Doğanın değişik noktalarında farklı sistemler ile beraber elde edilen bu enerjiler, başta elektrik enerjisi olmak üzere ısı ve daha birçok değişik enerji kapsamında değerlendirilmektedir.
Yenilenebilir Enerji Türleri
Farklı yöntemler ile beraber öne çıkan ve kullanılan birçok değişik yenilenebilir enerji türü bulunmaktadır. Bu türlerin kaynakları değişkenlik gösterir. Özellikle bazıları oldukça yüksek oranda enerji imkanı sağlarken bazıları yeterli değildir. Ancak söz konusu fosil yakıtlarının doğayı tehdit etmesi ve bitme durumu olduğunda, tüm yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi her geçen gün daha yüksek noktaya ulaşmaya devam ediyor. Bu konuda dünyanın farklı yerlerinde olduğu gibi Türkiye'de de kullanılan belli başlı bazı yenilenebilir enerji türleri bulunmaktadır.
 - Güneş enerjisi,
 - Rüzgar enerjisi,
 - Hidrolik (hidroelektrik) enerjisi,
 - Jeotermal enerji,
 - Biyokütle enerjisi,
 - Deniz ve okyanus üzerinden dalga enerjisi,
 - Hidrojen enerjisi,
 - Gelgit enerjisi,
 Sürdürülebilir bu enerji türlerinin her birinin kaynakları değişkenlik göstermektedir. Ancak ortak olarak ise enerjinin kullanımından daha hızlı şekilde kendisini yenilemesidir. Sürdürülebilir olması, düşük maliyet olanağı tanıması ve dünyayı koruması sebebiyle bu kaynaklar günümüze daha da önemli hale gelmiş durumda.
 Yenilenebilir Enerji Kaynakları
 Özellikle Türkiye jeolojik ve engebeli coğrafi yapısı ile beraber yenilenebilir enerji kaynakları açısından oldukça önemlidir. Bu doğrultuda farklı kaynaklar üzerinde değişik yöntemler, sistemler ve tesisler ile üretilen enerji kaynakları, temiz bir çevre ve dünya anlayışını en iyi şekilde temsil etmektedir.
 Bu doğrultuda güneş panelleri ile beraber güneşten gelen ışınlar fotovoltaik denen sistem üzerinden elektrik enerjisine dönüştürülmektedir. Aynı zamanda biyokütle enerjisi tarım ve hayvancılık ile beraber birçok atık ve çöpün yakıt olarak kullanılması eşliğinde, yenilenebilir kaynak sunmaktadır. Rüzgar enerjisi ise özel türbinleri ile beraber Pervane üzerinden elektrik enerjisi üretiyor.
Dalga enerjisi ise denizin değişik bölümlerini yerleştirilen sistemler üzerinden, dalganın yarattığı basınç ile beraber hareket enerjisini mekanik ve elektrik enerjisine dönüştürme olanağıyla desteklenmektedir. Bu şekilde diğer bütün kaynaklar da yenilenebilir enerji imkanı tanımaktadır. Türkiye'nin dört bir tarafında kurulmuş olan tesisler ve sistemler ile beraber yenilenebilir enerji kaynakları elektrik başta olmak üzere birçok farklı enerjiye dönüşmektedir.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2021, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39