CORONA VE KÖMÜR

CORONA VE KÖMÜR

Ülkemizde taşkömürü ve linyit üretimi var.

Linyit  pek çok bölgede mevcut.

Genellikle sanayide ve termik santrallerde kullanılan linyit kömürü ısınma amaçlı konutlarda da kullanılabiliyor.

Taşkömürü ise sanayi haricinde kullanılmaması gerekirken.

Halen daha  taşkömürünü konutlarda kullanıldığına şahit oluyoruz.

Zonguldak gibi bir merkezde konutlarda.

Kamu  kuruluşlarında.

Taşkömürü konutlarda ve kamu kurum kuruluşlarda ısınma amaçlı  kullanılabiliyor.

Buna FUEL  OİL de ekleyebiliriz.

Örneğin BEÜ Araştırma hastanesi.

Sağlık kampusu halen doğalgaza geçmedi.

Geçemedi.

Neden?

Çünkü AK Mercan firması fahiş bir fiyat istedi.

Nerdeyse.

Yarım milyon dolar.

Veya buna yakın bir rakam.

Bu nedir?

Anlamakta güçlü çekiyoruz.

Eğer bu bölgeye doğalgaz bağlansa.

Orada ki bir çok bina da yararlanacak.

ESENKÖY mevki doğalgaz ile tanışacak.

BEÜ sağlık kampusuna böylesine devasa bir maddiyat çıkartan AK MERCAN firması.

Son iki yıldır bu bölgeyi üvey evlat muamelesi yapıyor.

Ve o bölge insanları doğalgaz için müracaat ettiklerinde şikayet merci.

Veya olumsuzluğun nedeni BEÜ Sağlık Araştırma gösteriliyor.

Görüyorsunuz.

  Doğalgaz firmasının çifte standardını.

Vur abalıya misali.

Bugün sağlık araştırma FUEL OİL kullanıyor.

ESENKÖY civarı ise kömür yakıtı kullanıyor.

Sadece bir örnek verdik.

2022 yılına kadar Zonguldak’ta herkesin  doğalgaz geçmesi bekleniyor.

Yasa böyle.

Bu örnekten yol çıkarak.

Taşkömürünün sadece sanayi kullanılması gerektiğinin de altını  çizerek  

 Artık konutlarda kömür kullanımının yasaklanması gerektiğini de belirterek.

Yazımızı detaylandıralım.

 Hava kirliliği ve Corona virüs arasındaki bağların kuvvetli olduğu bilim çevrelerinde son günlerde vurgulanıyor...

Bu konuda tedbirler de alınıyor!

Birçok ilimizde Mahalli Çevre Kurulu kararlarıyla ısınma amaçlı kömür kullanımı yasaklanmışken bazı illerimizde ise kamu binaları dahil kömür kullanımına halen devam ediliyor. Soğuk havaların bastırmasıyla bu kullanım daha da fazlalaşacak diyen uzmanlar konuyla ilgili şunları söyledi:

’’ Kömür kaynakları bakımından özellikle bazı yörelerimiz zengin. Bu kaynakları işleten kömür (linyit) sektörünün kentlerde kömür kullanımı konusunda talepleri mevcut. Bu talebe kömüre dayalı termik santralleri de dahil edebiliriz. Oysa “Mevcut kaynakları ekonomiye kazandırmak” gibi aslında sağlık ekonomisi açısından bize çok daha ağır bir bedel ödeten bu anlayıştan özellikle bu günlerde vazgeçmemiz gerekiyor’’ diye belirtiyorlar.

KORONA SALGINI KÖMÜRDEN KAYNAKLANAN HAVA KİRLİLİĞİNİN ÖLÜMCÜL RİSKLERİNİ DAHA DA ARTTIRDI

“Dumanlarıyla doğrudan bir zehir sayılan kömürün kentlerde ısınma yolu ile kullanımı gelişmiş ülkelerde tamamen terk edildi” diyen bu uzmanlardan İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.H.Tamer Dodurka sözlerine şöyle devam etti: ’’Ekonomisi kötü bazı ülkeler gerek ısınma amaçlı gerekse de enerji üretimi amaçlı olarak vatandaşın olumsuz etkilenmesini göze almak zorunda kalıyorlar. Ama kısa vadede ülke ekonomisine getirdiği para zaman içerisinde kaybedilen insan sağlığı için fazlasıyla harcanıyor. Bu olumsuz etkiler arasında astım ve KOAH başta olmak üzere kronik akciğer hastalıkları, kalp-damar hastalıkları ve kanseri sayıyorduk. Ancak korona salgını, kömürden kaynaklanan hava kirliliğinin ölümcül risklerini daha da arttırdı. Yurt dışında yapılan çeşitli araştırmalar korona virüs ölümleri ile hava kirliliği arasında doğru bir orantı olduğunu, kirlilik artışıyla ölüm oranlarının da arttığını ortaya koydu. Örnek vermek gerekirse, Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmada hava kirliliği fazla olan yerleşim yerlerinde, virüs vakalarının yüksek olduğu, kirli havaya uzun süre maruz kalmanın korona ölüm oranını %11 arttırdığı saptandı. Türkiye’de kamuoyu ile paylaşılan böyle bir araştırma yok ama Covid 19’un, gerek sanayi gerekse de bina bacalarından çıkan dumanın az olduğu kırsal yerleşim yerlerinde daha düşük seyretmesine ilişkin gözlemler bu araştırma sonuçlarıyla uyumludur’’ açıklamalarında bulundu.

KÖMÜR KULLANIMI TERK EDİP ALTERNATİF YAKITLARA GEÇİLMELİ

Covid 19 salgınıyla birlikte kentlerde ısınma amaçlı kömür kullanımının terk edilip alternatif yakıtlara geçilmesinin öneminin daha da arttığının altını çizen Prof.Dr.H.Tamer Dodurka sözlerini şöyle bitirdi: ‘’Korona virüsün kirli hava koşullarındaki ölümcül etkileri göz önüne alınarak, alternatif yakıtlara henüz geçmeyen kentlerimizde, il mahalli çevre kurullarının bir an önce kamu binalarında, sonra büyük siteler ve ardından diğer binalarda kömür kullanımını yasaklamaları insan ve çevre sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Maalesef bazı illerimizde ısınmadan kaynaklı hava kirliliğini önleme eylem planlarında, gerekli dönüşümün yapılması için kamu kurum binalarına oldukça uzun (4-5 yıl) süre verilmekte, diğer binalar ise plana dahil bile edilmemektedir. Korona ve benzeri hastalıklarla mücadele sadece sağlık çalışanlarımızın omzuna yüklenecek bir konu değildir. Bunlarla topyekûn mücadelede “Tek Sağlık” başlığı altında yer alan ‘’Çevre Sağlığı” tedbirleri alınmazsa virüslerle mücadeleye büyük bedeller ödeyeceğimiz unutulmamalıdır.’

Bugünlük nokta.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2020, 17:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48