ERDEMİR 56 Yaşında  

ERDEMİR 56 Yaşında  

Ülkemizin sanayi devi 56 yıldır hizmet veriyor… 
Bugün köşemizde zaman zaman değerlendirdiğimiz, yapılan çalışmaları an ve an kamuoyu ile paylaştığımız ERDEMİR’ in 56 . yaşını yazacağız.
İlimizin, bölgemizin ve ülkemizin gurur abidesi ve onuru ERDEMİR.
Dünya ölçeğinde kaliteli bir sanayi şirketine sahibiz.
Rekabette ise her zaman öncü ve lider.
Kalitede rakipsiz.
İş güvenliği ve sağlığında sıfır hata ile yol alınıyor.
İstihdam da her zaman farklı ve fark edilir.
Yeni işe alımlarla tam 1000 istihdamın önü açıldı.
Bu istihdam da yazılı başvuru ve sözlü mülakatla çalışma prensipleri titizlikle ve itina ile yapılıyor.
ERDEMİR ciddiyeti ve otoritesi her zaman çok önemli ve değerlidir.
Buna uymayan zaten ERDEMİR’ de çalışamaz.
Kriterler ve kurallar her zaman iş ciddiyeti ile bağdaşmaktadır.
 Torpil değil.
Taraflı davranma değil.
Hak edenin gireceği ve çalışacağı bir sektördür, çelik sanayi.
Çalışan ve hak edenin her zaman ERDEMİR ‘ de iş hayatı olur.
ERDEMİR kurumsal yapısı ile bu yönde çalışma hayatında yol alınmaktadır.
Sosyal sorumluluk projelerinde ERDEMİR çok önemli ve değerli çalışmalara imza atmaktadır.
Bunu sosyal sorumluluk projelerinden yararlananlar en iyi bilir.
Başka kimsenin de bilmesine gerek yoktur.
Eğitimde ise her zaman büyük yatırımlara imza atılmıştır.
Halen daha atılmaya devam ediliyor.
Eğitim çalışmaları, ilkokul, lise ve üniversite bazlı üç koldan yürütülmektedir.
Sosyal tesisler çalışmasında ERDEMİR, özelikle plaj ve deniz ile ilgili tasarruflarından vazgeçti.
Profesyonel spordan çekildi.
Amatör sporda ise devam eden bir süreç sürüyor.
ERDEMİR 56. Yılında İSDEMİR’ i de yakın geçmişten bugüne yeni yeniden yarattı
Bunu da altını çizerek  söyleyebiliriz.
OYAK grubundan aldığı güçler ERDEMİR grubun amiral gemisi olarak,  İSDEMİR’ de son 15 yıldır devasa bir yatırıma ( milyarlarca dolarlık) imza attı.
Ve bugün İSDEMİR ‘ de  büyüme, genişleme ve üretim odaklı ERDEMİR ile yarışır duruma ve konuma geldi.
Başta OYAK grubu yönetim kurulu başkan ve üyeleri, ERDEMİR yönetim kurulu başkan ve üyeleri, ERDEMİR genel müdürümüz ve genel müdür yardımcıları ve diğer kurmay isimler olmak üzere tüm çalışanlarının da 56. Yaşını kutluyorum. Nice yaşlara,  Nice yıllara..

Bu başarıyı da yazarak, ERDEMİR’in 56. Yaşını tarafımıza gelen ve bizim de bildiğimiz bilgiler doğrultusunda kısaca hatırlayalım.
.

    .

  Nereden, Nereye, 
Erdemir, Türk sanayisinin ihtiyaç duyduğu ve yurt dışından temin edilebilen yassı çeliği üretmek amacıyla, 15 Mayıs 1965 yılında, 0,4 milyon ton yassı çelik üretim kapasitesiyle işletmeye alındı.   Erdemir’in 56 yıl önce üretime başlaması, Türkiye’nin sanayileşme tarihinde bir milat oldu. Karadeniz Ereğli’de üretilerek, ülkenin dört bir yanındaki sanayi tesislerine sevk edilen kaliteli yassı çelik ürünleriyle mevcut sanayi kolları gelişirken, birçok yeni iş kolu kuruldu. Yerli yassı mamul üretimiyle döviz tasarrufu sağlanırken, ihracat potansiyeli de gelişmeye başladı. Türkiye’nin ihtiyaçları doğrultusunda kapasitesini ve ürün çeşitliliğini sürekli artıran Bugün yaklaşık 5 milyon ton nihai ürün kapasitesi ile yolculuğuna devam eden Erdemir, küresel ölçekte dünyanın çelik devleriyle rekabet ediyor.
 
Türkiye’nin küresel çelik gücüyüz!
OYAK’ın Maden ve Metalürji Şirketleri bünyesinde bulunan Erdemir; sahip olduğu teknoloji, insan kaynağı, bilgi birikimi ve gerçekleştirdiği büyük yatırımlarla, başta tesislerinin bulunduğu Kdz. Ereğli olmak üzere Türk ve dünya ekonomisine değer katıyor. Türkiye’ye çelik sektörünün ilk Ar-Ge Merkezi’ni kazandıran Erdemir, 56 yıldır ülkemizin ilk ve en büyük entegre yassı çelik üreticisi olarak faaliyetlerine devam ediyor.
 
Yüksek katma değerli, yenilikçi ürünlerin imalatına ve verimliliğine odaklanan Erdemir, müşterilerinin beklentilerine yönelik dinamik olarak geliştirdiği ve iyileştirdiği ürün gamıyla da bölgesel ve küresel pazardaki gücünü koruyor. Uluslararası kalite standartlarında levha, sıcak ve soğuk haddelenmiş sac ile kalay, krom ve çinko kaplamalı sac üreten Erdemir; otomotiv, beyaz eşya, boru profil, haddecilik, genel imalat, elektrik-elektronik, makine, enerji, ısı gereçleri, gemi inşa, savunma, ambalaj gibi sektörlere temel girdi sağlıyor. Uluslararası piyasalarda güvenilen bir marka olarak tercih edilen Erdemir, pandemi koşullarının hakim olduğu süreçte ise çalışanlarının sağlığını korumak için gerekli tüm tedbirleri alarak üretimini sürdürüyor.
 
Erdemir, ülkemiz için üretimini sürdürmesinin yanı sıra yatırımlarına da devam ediyor. Nitelikli manyezit cevher sektörünün dünyadaki en büyük maden işletmecisi ve refrakter sektörünün Türkiye pazar lideri KümaşManyezit’i satın alan Erdemir, yatırım faaliyetleriyle de sektördeki lider konumunu güçlendiriyor. Erdemir, ülkemiz ve milli kaynaklar adına önem arz eden bu değeri bünyesine katarak, zengin rezerv ve hammadde avantajı ile birlikte hem yerli sanayicilere hammadde tedariki anlamında fırsatlar yaratmayı hem de ihracat potansiyeli ile ülkemizi bu alanda da stratejik bir konuma taşımayı hedefliyor.
 
Türkiye’nin önde gelen istihdam sağlayan kuruluşları arasında yer alan Erdemir, bugün sadece Ereğli’de yaklaşık 5 bin 400 kişiye istihdam olanağı sağlarken, ihtiyaçları çerçevesinde gerçekleştireceği yeni işe alımlarla da bölge istihdamına katkılarını sürdürüyor.
 
Kurulduğu günden bugüne dek bölgeye katkı sağlamayı sürdürüyor
Erdemir, Karadeniz Ereğli’de 56 yıldır bölgenin ve sanayinin can damarı olmayı sürdürüyor. Sosyal sorumluluk faaliyetlerini ana iş süreçlerinin bir parçası olarak gören Erdemir, Ereğli ve çevresi başta olmak üzere toplumsal gelişime yönelik faaliyetler yürütüyor. Eğitim alanındaki katkılarına öncelik veren, bugüne kadar 7 okul yaptırarak Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim eden Erdemir, kuruluşundan günümüze eğitim kurumlarının teknik donanım, bakım-onarım, eğitim materyali taleplerini mümkün olduğunca karşılayarak fiziksel koşulların iyileştirilmesine, bilim, kültür-sanat ve spor alanındaki etkinliklerine katkı sağlıyor. Bu yılın ilk çeyreğinde uzaktan eğitime erişim konusunda dezavantajlı öğrenciler için toplamda bin 245 tablet temin eden Erdemir, köy okullarının ‘Okulum Temiz’ belgesi kapsamındaki eksikliklerinin giderilmesine de katkı sağladı. 2018 yılından bu yana Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Uzay Takımı Grizu-263’ün ve Türkiye’nin ilk cep uydu projesinin ana destekçisi olmayı sürdüren Erdemir, çeliğin insan yaşamındaki vazgeçilmez yerini sanat yoluyla vurgulamak ve Türkiye’de sanat eğitimini desteklemek amacıyla da 6 yıldır “Çelik ve Yaşam” heykel yarışmasını düzenliyor. Ayrıca Erdemir, yüksek öğretim kurumlarının akademik çalışmalarını desteklemek üzere malzeme ve ekipman yardımında da bulunuyor.
 
Sosyal sorumluluk projeleriyle bölgeye katkılarını sürdüren Erdemir, Karadeniz Ereğli ile özdeşleşen ancak üretimi azalan Osmanlı Çileği meyvesinin yetiştiriciliğinin teşvik edilmesine ve biyoçeşitliliğin korunmasına katkı sağlamak üzere 2016 yılında başladığı ‘Tarlalar Sürülsün Gelenek Sürsün’ projesine devam ediyor. Erdemir, Karadeniz Ereğli’ye özgü bir ürün olan ‘Elpek Bezi’ dokumacılığını yaygınlaştırılmak ve kadınların ekonomik yaşama katılımını desteklemek üzere hayata geçirdiği ‘Elpek Bezleri Dokunsun, Kültürel Mirasımız Korunsun’ projesini de yürütmeye devam ediyor.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48