İNSANIMIZIN YOKSULLUK SINIRI

İNSANIMIZIN  YOKSULLUK SINIRI


Türk-İş'in açlık ve yoksulluk araştırmasına göre, açlık sınırı 2 bin 767 liraya yükseldi. Yoksulluk sınırı ise 9 bin 13 lira oldu.
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) açlık ve yoksulluk araştırmasının Nisan ayı sonuçlarını açıkladı. Sonuçlara göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması, aylık yüzde 1,14 ve dört ayda yüzde 6,84 ve yıllık yüzde 16,56 arttı. Dört kişilik ailenin yeterli beslenmesini ifade eden açlık sınırı 2 bin 767,15 liraya yükseldi.
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalardan oluşan yoksulluk sınırı da 9 bin 13,53 liraya çıktı. Araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması (mutfak masrafı) bir yıl öncesine göre 393 lira ve yapılması gereken toplam harcama tutarı da (aile bütçesi) 1281 lira yükseldi. Yalnızca yılın ilk dört ayı sonunda, aile bütçesine gelen ek yük 577,26 lirayı buldu.
Türk-İş’in dikkat çeken sonuçları şöyle paylaşıldı:
Süt, yoğurt, peynir grubunda; Ramazan ayı gerekçesiyle bazı marketlerde yapılan indirim dikkati çekmekle beraber, ortalamada önemli bir fiyat değişikliği tespit edilmedi. Kutuda satılan peynirler 800, 900, 1000 gramlık olarak rafta yerini aldı.
Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta; kıyma ve kuşbaşı et fiyatı kilogramda 2 lira yükseldi. Tavuk fiyatı aynı kaldı. 
Sakatat (ciğer, yürek, böbrek) ürünlerden yürek fiyatı arttı, diğerleri değişmedi, ancak dana ciğerin fiyatı et ile yarışır noktada kaldı. Balık fiyatları, ortalamada biraz arttı, ancak hamsi, istavrit gibi yaygın tüketilen balık artık tezgahlarda yer almadı. 
Yumurta fiyatı, düşük de olsa, bu ay geriledi. Bakliyat ürünleri (kuru fasulye, kırmızı-yeşil mercimek, nohut, barbunya vb.) fiyatları, marketlere ve markaya göre çok farklı tutarda oldu. Genel olarak bakliyat ürünü fiyatlarında, bazı marketlerde uygulanan indirim nedeniyle düşüş belirlendi.
Yaş sebze-meyve fiyatlarının toplam gıda harcamaları üzerindeki olumsuz etkisi devam sürdü. Geçiş döneminde mevsim sebze-meyveleri pazarda yer almaya başlarken bazıları da az ve fakat daha pahalı olarak yerini korudu. 
Bu ay 19 sebze ve 6 meyve olmak üzere toplamda 25 üründeki fiyat değişimi izlendi ve hesaplamaya temel oldu. Meyvede erik, çağla, malta eriği pazarda olmasına karşın, fiyat yüksekliği nedeniyle dikkate alınmadı. 
Yaş sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı geçen ayki 7,48 liradan, 7,74 liraya, ortalama meyve fiyatı da 7,75 liradan 8,67 liraya yükseldi.
Ekmek, pirinç, un, makarna, bulgur, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta; Ramazan ayının vazgeçilmezi olan pide fiyatı Ankara’da 275 gramı 3 liradan oldu. Bunun etkisiyle 200 gramı 1,50 lira olarak satışta olan ekmek fiyatı değişmedi.
Türk-İş açıklamasında, elde edilen gelirin birden fazla kişinin geçimini karşılayamadığı, kişi başına 'insanca geçim için' yapılması gereken harcama tutarının yetersiz kaldığına dikkat çekildi.
Ve gelelim hikayemize…
Yaşlı insanların nasıl olması gerekir?
Evlerinde oturmalılar, kendilerine bakılmalı, yakınları bakamazsa devlet bakmalı…
Öyle değil mi?
Değil işte;
Bizim ülkemizde paran pulun yoksa çalışacaksın, istersen 100 yaşında ol…
Şu kadına bakın;
83 yaşında!..
İşte bu nine,önceki gün yorgun kalbi bedenini taşıyamayınca hayata veda etti...
Nerde öldü biliyor musun?
Pazar yeri girişindeki bir köşede...
Bir umutla gelmişti oraya...
Yaptığı üç beş kalıp zeytinyağı sabunu...
İki litre zeytinyağını satmak için gelmişti...
Ama satamadı...
Öldü!..
Senin yüzünden öldü...
Benim yüzümden öldü..
Bizim yüzümüzden öldü...
Ama öldü, pazaryerinde satmaya çalıştığı şeylerin başında beklerken kalbi dayanmadı, yığıldı kaldı oracığa…
Bu yaştaki insanlar evine ekmek götürecek diye hâlâ çalıştırılıyorsa, biz niye vergi veriyoruz.Toplanan o kadar vergi nereye gidiyor?
Tam da bir kenara çekilip son günlerini sıcak evinin içinde, torunlarıyla birlikte geçireceği zamanda öldü.
Işıklarda uyusun güzel insan.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48