105. YILI KUTLUYORUZ

Basında sansürün kaldırılışının 105´ini yılı kutlanıyor.

105. YILI KUTLUYORUZ
gundemeregli.com-Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD), basından sansürün kaldırılışının 105’inci yılı ve “24 Temmuz Basın Bayramı” nedeniyle bir mesaj yayınladı.
KGD’nin mesajı şöyle:
“Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıldönümü olarak her yıl 24 Temmuz, ‘Gazeteciler ve Basın Bayramı’” olarak kutlanmaktadır. 2’nci Meşrutiyet’in yürürlüğe girmesiyle birlikte, çıkan gazeteler sansür memurlarına verilmeden basılmış ve 24 Temmuz günü, sansürün kaldırılması olarak tarihe geçmiştir.
Biz gazeteciler ve Türk demokrasisi için çok anlamlı olan bugün, halkın haber alma özgürlüğünün de simgesi bir gündür.
Demokrasinin temel koşullarından biri basın özgürlüğüdür. İletişimin en güçlü kanallarından olan basın; toplumun gerçekleri öğrenmesi, olayları tartışabilmesi ve düşüncelerinin duyurulmasının yanı sıra, yerine getirdiği kamu göreviyle bireylerin bölge, ülke ve dünya sorunlarıyla ilgili düşüncelerini duyurarak kamuoyu oluşturulmasına katkı sağlamakta, halkın yönetimi denetleyebilmesinde etkin bir araç rolü üstlenmektedir.
Bu rolde hiç kuşkusuz, ‘Ben gazeteciyim’ diyen ve kamusal sorumluluk gerektiren mesleği icra edenler, basın ahlak kurallarına eksiksiz uymayı ve uygulamayı kendilerine vazgeçilmez ilke edinmelidirler.
Kamu yönetiminde ve temsilinde bulunanlar da, basın meslek ilkeleri ve iletişim etiğinden uzak yayın yapan ve gazeteciliği kendileri için bir araç olarak kullanmaya kalkışanlara karşılık, gazeteciliği tüm kurallarıyla ve özümseyerek kamu yararı doğrultusunda yapanlar arasındaki ayrıma dikkat etmelidirler.
Basından sansürün kaldırılmasının yıldönümünde Türkiye’de basın özgürlüğü, baskı ve sansür uygulamalarının halen tartışma konusu olmaya devam etmesinden dolayı üzüntü içindeyiz.
Bugün ne yazık ki, ülkemiz tutuklu gazeteci sayısı bakımından dünyada ilk sıralarda bulunmaktadır. Mesleki faaliyetlerinden dolayı kişisel özgürlüklerinden alıkonan gazeteciler, demokrasinin vazgeçilemez kurallarından biri olan basın özgürlüğüne de sahip değillerdir. Türkiye demokrasisi açısından bu tablonun değişmesini, basın özgürlüğü önündeki tüm engellerin zaman geçirilmeksizin kaldırılmasını diliyoruz.
Simgesel kökeni 24 Temmuz 1908´de gazetecilerin sansüre başkaldırısına dayanan basın özgürlüğü için biz gazeteciler; habere ulaşma ve yayınlama sürecindeki engellemelere karşı özgürlük mücadelesini, tam demokrasiye ulaşılıncaya dek sürdürmeye kararlı olduğumuzu duyuruyor, tüm meslektaşlarımızın Basın Bayramı’nı kutluyoruz.”
Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2013, 06:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48