657'de köklü değişiklik

Devlet memurlarını ilgilendiren 657 sayılı kanunun yeniden düzenlenmesi ile devlet hizmetlerinde ihtiyaç duyulması halinde sözleşmeli personel alınabilecek.Memur temsilcileri ise 'İş güvencesiz sözleşmeli personel alanları çoğaltıldı' diye duruma tepki gösteriyor.

657'de köklü değişiklik

Memur temsilcilerinin, İş güvencesiz sözleşmeli personel alanları çoğaltıldı diye karşı çıktığı yeni reform, köklü değişiklikleri beraberinde getiriyor.

KAMUNUN YETERLİ OLMADIĞI YERDE SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALINACAK

Devlet memurlarını ilgilendiren 657 sayılı kanunun yeniden düzenlenmesi ile sağlık, teknik, bilişim, güvenlik ve ulaşım gibi devlet hizmetlerinde yeni ihtiyaç oluşması halinde bu görevin sözleşmeli personelle karşılanması öngörülüyor. Tıpkı özel sektördeki gibi terfi ve ücret artışlarında da performansa bakılıyor. Karara konuşan iş güvenliği uzmanları, bu durumu, Kamunun yeterli olmadığı yerlerde sözleşmeli personel görevlendirilecek. Örneğin, İstanbulda doktor, avukat, öğretmen şoför, bilişim uzmanı var ancak bunlar yetersiz, oraya ilave doktor, şoför, mühendis alımı sözleşmeli statüsünde yapılacak. Yani mevcut doktorlar kalacak, ilave ve yeni ihtiyaçta bu, sözleşmelilerle giderilecek şeklinde özetledi.

YÖNETİCİLER DAHİL TÜM MEMURLARA PERFORMANS KRİTERİ

İlk taslağı Haziran 2004te ortaya çıkan kamu çalışanı reformu metnine son şekli Mayıs 2005te verildi. Son taslakta dikkat çeken noktalardan biri, yöneticiler dahil tüm memurlara performans kriteri getirilmesi. Böylelikle, yeniden tanımlanan devlet çalışanlarının maaşı ve terfileri, başarı ve verimliliğe dayandırılıyor. Düzenlemede, üst düzey bürokratların yanı sıra mülki amirler, eminyet mensupları, kadastro üyesi, mal müdürü, müfettiş, savunma sekreteri, denetim elemanları gibi görevliler memur kadrosunda sayılıyor. Doktor, hemşire gibi sağlık görevlileri ile mühendis, din görevlisi, öğretmenler, zabıta, avukat, hava trafik kontrolörleri, itfaiyeci, kimyager, mübaşir, pilot, teknisyen gibi çok sayıda kamu görevleri ise sözleşmeli statüsüne alınıyor.

Söz konusu taslak, o dönemde yüksek maliyet ve sendikaların itirazları nedeniyle ertelendi. Ancak, geçen sürede sözleşmeli alımına ağırlık verilmesi, kadrolu memur sayısının azalmasını da beraberinde getirdi. Devlet Personel Başkanlığı (DPB) verileri incelendiğinde, Aralık 2016da KİTlerde çalışan 4 bin 552 devlet memuruna karşılık, sözleşmeli personel 73 bin 329e çıktı. Bu kadroların 49 bin 293ünü sürekli işçi, 9 bin 434ünü geçici işçi ve 3 bin 587sini kapsam dışı çalışanlar oluşturdu.

Ancak, ilerleyen yıllarda 300 bin sözleşmeliye kadro sözü verilmesi sayıyı artırdı.Bu daha çok KİTler dışındaki kadrolarda kendisini gösterdi. Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü (BÜMKO) verilerine göne, Aralık 2007de 2 milyon 77 bin 699 kadrolu memur, 223 bin 812 sözleşmeli personel bulunurken, 2009 yılına gelindiğinde 2 milyon 92 bin 626 kadroluya karşılık sözleşmelilerde 302 bin 948 kişiye ulaşıldı. Bu rakam 2010da da hafif yükselişlerle mevcut durumunu korurken, 2011 yılından itibaren sözleşmelilerde keskin düşüş görüldü. Kadrolular 2 milyon 416 bin 159a yükselirken, sözleşmeli personel 169 bin 282ye indi. Bu sayı, 2016ya gelindiğinde sırasıyla 2 milyon 854 bin 243 ve 180 bin 377 oldu. Toplamda 3 milyon 341 bin kişiye ulaşıldı.

BANKAMATİK MEMURLUĞU BİTECEK

Güvencenin kalkacağı yönündeki eleştirilere yanıt veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Devlet güvencesinin kalkması söz konusu değil demişti.

Ancak Bakan Müezzinoğlunun Kamuda güvencenin tapulu mal gibi olmasını doğru bulmuyorum sözleri de basına yansımıştı. Referandum öncesi yaptığı açıklamalarda Müezzinoğlu, söz konusu reforma ilişkin, Henüz mutfak çalışmasındayız. Taşeron da bunun içinde çözülecek demişti. Bakan Müezzinoğlu, performans kriterine, Kendisini geliştirmesine, ülkeye hizmet etme, alanındaki gelişmeleri takip edip etmemesine bakacağız açıklığını getirdi. Müezzinoğlu, devlette şu anda bin 700ün üzerinde bakan müşaviri bulunduğuna işaret ederek, Bunlar bankamatik memuru. Bu kişilerin çalıştığı bakanın görev süresi bitebiliyor, ancak bu müşavirler 65 yaşına kadar aynı görevde kalıyor. Böyle bir sistem olamaz eleştirisini getirmişti.

 
Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2017, 15:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48