AYAKTA KALAN TEK KONAK ÇÜRÜYOR

1850 yılında yapılan 163 yıllık Konak çürümeye terk edildi.

AYAKTA KALAN TEK KONAK ÇÜRÜYOR
gundemeregli.com-Alaplı İlçesinde 1850 yılında yapılan 163 yıllık Yazganlar ailesine ait son konak çürümeye terk edilmiş durumda. Birkaç yıl önce kundaklanmaktan İtfaiye ekiplerinin özverili çalışmaları ile kurtulan Alaplı’nın 2.ci Belediye Başkanı Fahrettin Yazgan’a ait Konak ilçede ayakta kalan tek konak olarak dikkat çekiyor.

60 ‘dan fazla hissedarı bulunan konak, son kundaklamada yanmış olsaydı, ilçenin ayakta kalan tek eski konağı da tarih olacaktı. Konak yanmaktan kundaklanmanın erken fark edilmesi ve itfaiye ekiplerinin çabaları ile kurtulmuştu. Daha önce 4 tane konağın bulunduğu mahallede diğer konaklar kundaklanmış, yerine yeni binalar yapılmıştı.  Mahalleye ismini veren Konakların tek temsilcisi konumunda bulunan Yazganlar Konağının belediye tarafından istimlak edilerek, müzeye dönüştürülmesi bekleniyor. 

 

KONAK KUNDAKLANMIŞTI

Kundaklama olayı 2011 Temmuz ayında yaşanmıştı. Alaplı’nın Kurucu Belediye Başkanı Fahrettin Yazgan´a ait içinde oturulmayan Alaplı´nın son konağından itfaiyeye yangın ihbarı almış. 

Anında olay yerine giden Alaplı itfaiye ekipleri evin İMKB Alaplı Teknik ve Endüstri Meslek  lisesi tarafına bakan yüzünde yangın olduğunu görüp  yangına müdahale etmişti.

Ekipler yangını büyümeden söndürmüşlerdi.

O dönem  Evin hissedarlarından Alaplı  Mahallesi Muhtarı Hüseyin  Yazgan konu ile ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada,  evi yıllar önce boşalttıkları belirtmiş,  “Bu ev 1850 yıllarda yapılmış bir ev. İçindeki eski eşyaları almamıştık. Yangına karşı ne olur olmaz diye elektrik hatlarını kestirmiştim. Alaplı İtfaiyesi anında yangına müdahale etti. Geç kalınmış olsaydı. Alaplı’nın son konağı da yok olacaktı.

Ev kapalı olduğu halde arka taraftan kimliği belirsiz kişilerin eve girdiği duyumlarını alıyoruz. Yangının niçin çıktığını bilmiyoruz.”  demişti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2013, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48