BASKI VE SANSÜR DEVAM EDİYOR

BASKI VE SANSÜR DEVAM EDİYOR
gundemeregli.com-Zonguldak Karaelmas Gazeteciler Derneği Başkanı Sav, Basından sansürün kaldırılmasının yıldönümü olan 24 Temmuz Basın Bayramında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Sav, “Türkiye’de basın özgürlüğü, baskı ve sansür uygulamalarının halen tartışma konusu olmaya devam etmesinden dolayı üzüntü içindeyiz. Habere ulaşma ve yayınlama sürecindeki engellemelere karşı özgürlük mücadelesini, tam demokrasiye ulaşılıncaya dek sürdürmeye kararlı olduğumuzu duyuruyoruz” diye konuştu

Tutuklu gazetecilere de değinen Sav,  Türkiye’nin tutuklu gazeteci sayısı bakımından dünyada ilk sıralarda bulunduğunu öne sürdü.
Zonguldak Karaelmas Gazeteciler Derneği Başkanı Osman Sav, Simgesel kökeni 24 Temmuz 1908´e dayanan gazetecilerin sansüre başkaldırısının yıldönümünde önemli açıklamalarda bulundu.

 Sav, Karaelmas Gazeteciler Derneği’nce (KGD), gazetecilere verilen iftar yemeği ve kan bağışı kampanyasında yaptığı konuşmada, basının içersinde bulunduğu durumu değerlendirdi.
   Zonguldak Belediyesi Kültür Merkezi’nde (BKM) düzenlenen iftarda konuşan Dernek Başkanı Osman Sav, merkezin yanı sıra Ereğli, Devrek ve Çaycuma ilçelerinden gelen gazetecilere teşekkür etti.
   İftarı, aynı zamanda Basın Bayramı’nda düzenlemeyi uygun gördüklerini anlatan Sav, şunları kaydetti:
   “Basından sansürün kaldırılmasının yıldönümünde Türkiye’de basın özgürlüğü, baskı ve sansür uygulamalarının halen tartışma konusu olmaya devam etmesinden dolayı üzüntü içindeyiz. Bugün ne yazık ki, ülkemiz tutuklu gazeteci sayısı bakımından dünyada ilk sıralarda bulunuyor. Simgesel kökeni 24 Temmuz 1908´de gazetecilerin sansüre başkaldırısına dayanan basın özgürlüğü için biz gazeteciler; habere ulaşma ve yayınlama sürecindeki engellemelere karşı özgürlük mücadelesini, tam demokrasiye ulaşılıncaya dek sürdürmeye kararlı olduğumuzu duyuruyor, tüm meslektaşlarımızın Basın Bayramı’nı kutluyoruz.”
   Birlikte iftar yapan gazeteciler daha sonra İnönü Parkı’nda Kızılay Kan Merkezi’nin mobil kan toplama aracında kan bağışında bulundular. Kan Merkezi yetkilileri, bağışta bulundukları dolayısıyla gazetecilere teşekkür ettiler.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2013, 14:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48