ÇİFTLİK VE CAMİİ SULAR ALTINA KALDI

Çaycuma´da yaşanan su baskınında bir cammi ile çiftlik sular altında kaldı.

ÇİFTLİK VE CAMİİ SULAR ALTINA KALDI
gundemeregli.com-Çaycuma ilçesine bağlı Geriş köyünde kar sularının erimesi ile derenin taşması sonucunda bir çiftlik sular altında kaldı.
Çaycuma ilçesinde 3 gündür yağan sağanak yağmur ve yoğun kar yağışının ardından Geriş köyündeki derenin taşması sonucu Ramazan Yılmaz Bayar’a ait çiftlik sular altında kaldı. Samanlığı, ekili alanları, arı kovanlarının ve koyunlarının zarar gördüğünü ifade eden Bayar, “Bu bir doğal afet değil. Daha önce Geriş köyünü sel aldığı için orada dere patladı ve derenin suyu olduğu gibi bu tarafa geldi. Benim samanlığımı, çiftliğimde ekili alanları, kovanları ve koyunlarımı mağdur etti” dedi.
Aynı zamanda emekli elektronik fizik öğretmeni olan Bayar, mağduriyetinin giderilmesi için bir an önce önlem alınmasını istedi. Bayar, “Dolayısıyla bende mağdur oldum. Geçici önlem olarak Geriş köyündeki dereyi sel bastığında o seli bir an önce deşarj etmek için açılmıştır. Karlı yağmur iki gün daha devam edecek. Birde karın erimesi var. Beni daha büyük tehlike bekliyor. Burada 150 tane damızlık özel korumalı sakız koyunu var. Burada kalıyorum, koyunlara kendim bakıyorum. Örnek olsun diye koyunları Ege’den getirdim. Böyle felaketler başımıza geliyor. Buranın bir an önce düzeltilip, mağduriyetimin giderilmesini istiyorum” diye konuştu.
Vatandaşlar, önlem alınmadığı takdirde Geriş köyünün sular altında kalabileceğini iddia ettiler.
ÇAYCUMA’DA CAMİYİ SU BASTI
Çaycuma ilçesinde Yeni Camii’nde kadınların namaz kıldığı bölüm sular altında kaldı.
İlçe merkezinde bulunan Yeni Camii’nde kadınların namaz kıldığı bölümde bulunan halılar suların altında kaldı. Dükkan sahipleri, ekiplere haber verdiklerini ve ekiplerin incelemeleri sonucunda camiyi basan suyun kanalizasyon suyu olduğunu söyledi. Ancak bazı esnaflar topraktan çıkan suyun temiz su olduğunu iddia ederken, esnafların ambarlarında tulumba bulundurması da dikkat çekti. Camiyi basan su, tulumba ve su motorları ile tahliye edildi. Avni Güngör adlı vatandaş, “Burayı 1 ay önce yine su bastı. Hayırsever bir iş adamı buraya beton döktü. Yine burayı su bastı. Kilimler ve halılar hepsi battı” dedi.
Esnaflardan Tanju Altunkaya ise, “Benim işyerinin altından ve kömürlükten su çıkıyor. Diğer esnafların dükkanlarının altından da su çıkıyor. Buradaki suyun çıkma nedeni yerin altından çıkıyor, lağım suyu falan değil. Buradan çıkan suyun kanalizasyon suları olduğunu söylüyorlar, alakası yok. Kanalizasyon suyu olsa caminin içinde koku olur. Normal topraktan çıkan temiz su. İki ay önce yapılan yanlış bir hata. Caminin altına beton döktüler. Yine böyle çok büyük yağmurlar yağdığında tekrar su çıkıyor. Su yolunu bulduğu zaman çıkar. Beton da fayda değil. Bu su rögardan gelse burada koku olur, bu normal bir yağmur suyudur” diye konuştu.
Esnaflar, caminin ve dükkanların bulunduğu Çay Mahallesi’nin altında su olduğunu iddia etti.
Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2013, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48