Demirtaş,ERDEMIR işçisinin yanındayız

Demirtaş,ERDEMIR işçisinin yanındayız

Demirtaş,ERDEMIR işçisinin yanındayız

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, 68 kuruşluk sadaka gibi teklif kabul edilemez dedi.

Demirtaş yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

Kdz. Ereğli ilçemizde kurulu Erdemir A.Ş.’yi temsilen Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Erdemir de çalışan 4 bin 700 işçimizi  temsilen Türk Metal Sendikası arasında bir süredir devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri maalesef uyuşmazlıkla sonuçlanmış ve uyuşmazlık zaptı tutulmuştur. MESS’in ücret artışlarında ilk 6 ay için saatlik ücretlerde 68 kuruşluk artış teklifi, Türk Metal Sendikası tarafından kabul edilmemiş ve görüşmeler tıkanmıştır. Türk Metal Sendikası ise  saatlik ücrete 3 lira yani aylık 900-tl. artış talep etmiştir.                  

  ERDEMİR, İŞÇİNİN ALINTERİYLE BÜYÜMÜŞTÜR

  Erdemir, Türkiye’nin gözbebeği bir kuruluştur. Geçen yıl Dünyadaki saç piyasasındaki olumsuzluklardan etkilenmediği gibi, üretimini yüzde 7, satışını yüzde 15 arttırmış ve milyonlarca dolar kar elde etmiştir. Bu büyüme ve kar sayesinde yurtdışında da yatırım yapmayı planmaktadır. Erdemir’in bu büyümesindeki ve karındaki en önemli etken, Erdemir işçisinin, çalışanlarının  alınteridir. Yani Erdemir, çalışanlarının ve işçilerinin bilgisiyle, becerisiyle,  alınteriyle bu başarıyı yakalamıştır.                                              

   Bu güne kadar üyeleri için mücadele eden, onların haklarını koruyan Türk  Metal Sendikası’nın, saatlik ücrete 3 tl.,  aylık olarak da  900 tl. zam teklifi, son derece makul bir tekliftir. Doların son dört ayda  %15  artması ile iğneden ipliğe her şeye zam gelen bir dönemde yani çalışanların ücretlerinin %15 eridiği bir dönemde, bu teklifin işveren tarafından kabul edilmemesi son derece yanlıştır. Hele hele bu makul teklife karşı, işverenin sadaka gibi 68 kuruş teklif etmesi ise son derece yanlıştır. Kabul edilemez.

  CHP, ERDEMİR İŞÇİSİNİN YANINDA

Türkiye Cumhuriyeti’nin  zor günlerden geçtiği  bu günlerde MESS, sorumlu davranarak  Türk Metal Sendikasının  çalışanlarının alınterinin karşılığı olan saatlik ücrete 3 liralık zam teklifini ve diğer tekliflerini kabul etmelidir.  Cumhuriyet Halk Partisi olarak, dün olduğu gibi bu gün de Erdemir işçisinin, Erdemir çalışanlarının yanındayız.

  Erdemir işçisine, alınterinin karşılığını alıncaya kadar her türlü desteği CHP olarak vereceğimizi tüm Zonguldak ve Türkiye  kamuoyuna saygı ile duyururum. 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2016, 15:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48