DEVLET, MİLLET İŞBİRLİĞİ

Devlet-millet işbirliği ile sorunlar çözülmeye devam ediyor.

DEVLET, MİLLET İŞBİRLİĞİ
gundemeregli.com-Alaplı İlçesine bağlı Canbazlı Köyü vatandaş yol sorunu devletten aldığı destekle kendi imkanları ile 7’den 70’e genç ihtiyar demeden çalışarak çözdü.

 

Yöre halkı yıllardır sorun yaşadığı yol konusunda girişimlerde bulunarak sorunu kendi imkanları ile çözme kararı aldı.

KÖYDES projesinden faydalanarak 2 Bin metrekare parke taşı alan köylüler Kum, çakıl ve çimentoyu da bu yolla çözdü. İşçilik parası da vermeyen köylüler genç-ihtiyar çalışarak 200 metre uzunluğunda yol yaparak 3 metrelikte ıslah çalışması yaptı.

Örnek köylü- devlet işbirliği ile yol sorunlarından kurtulan yöre halkının davranışı herkese örnek oldu. 

 ----Alaplı İlçesinde bağlı Canbazlı Köyünde örnek bir davranış ortaya konularak devlet-köylü işbirliği ile yıllardır yılan hikayesine dönen yol sorunu çözüldü.

Canbazlı ile Yeniköy yol bağlantısının çok dar olmasının sıkıntılarını yıllardır yaşayan yöre halkı sorunu KÖYDES projesi sayesinde çözüme kavuşturdu.  

Köy muhtarı Mehmet Yalçın  arazisi olan insanlarla konuşarak köy yolunu genişletme kararı alarak yolu genişletti. Genişletilen yolun kenarına 200 metre uzunluğunda 3 metre yüksekliğinde beton isnat duvarı yapıldı.

Köy muhtarı Mehmet Yalçın şunları söyledi: “Köyümüzün yolları çok dardı.Küçük bir araç gelse bile karşıdan gelen araca yol veremiyordu.Bu böyle gitmez dedik.Köy halkımızla konuştuk. Yolu genişlettik.

Devlet-millet işbirliğinin en güzel örneğini köylerinde gerçekleştirdiklerini ifade eden Yalçın, sözlerini şöyle tamamladı:

“Köyümüzün içinde geçen ve diğer köylerin yanı sıra ilçe merkezine giden yolumuz dar olmasından dolayı 2 araç yan yana geçemiyordu. Köylüler bir araya gelerek yolumuzu yeniden yapmaya karar verdik. Birçok insan arsasının bir bölümünü yol yapımı için bağışladı. Kaymakamlıktan aldığımız çimento ve kumla 200  metre uzunluğunda 3 metre yüksekliğinde istinat duvarını imece usulü yapmaya başladık. Köyde yaşayan herkes işin bir ucundan tutuyor. Duvarı çalışması bittikten sonra yaklaşık 1 kilometrelik yolumuza parke taşı döşeyeceğiz. Biz şimdilik çalışmalarımızı kendi imkanlarımızla devam ettiriyoruz. KÖYDES projesinden faydalanarak 2000 metrekare parke taşı aldık. Kum çakıl  çimento aldık.İşçilik parası vermiyoruz. Köylümüz bizzat genç ihtiyar çalışarak bize yardımcı oluyor. Bize yol yapımında yardımcı olan İl Özel idare çalışanlarına, Alaplı Kaymakamımıza ve il genel meclisi üyelerimize özellikle yol kenarındaki tarla sahiplerine genişletmeye izin verdikleri için  teşekkür ediyorum” 


Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2014, 07:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48