KÖYE İNEN KARACA KISKIVRAK YAKALANDI

Yemek bulmak için Karaca köye indi

KÖYE İNEN KARACA KISKIVRAK YAKALANDI
gundemeregli.com-Türkiye’de geniş yayılış alanına rağmen sayıca çok azalan Karaca hayvanı köylüler tarafından koruma altına alındı.

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde Yiyecek aramaya köye inen Karaca Ovacuma’da Köylüleri  ve Ovacuma İşletme Şefi Hasan Güneş ile beraber yakalanarak  Av Koruma Ekibine teslim edildi.

Nesli tükenmekte olan Karacalar burada bakıma alınırken daha sonra doğaya salınacak.

Karaca hayvanının özellikleri

YAŞAMA ORTAMI

Alt tabakası zengin yapraklı koru ormanlarını, ibreli-yapraklı karışık ormanları ve baltalıkları sever. Tarım alanlarının ormanla iç içe olduğu yerleri, bol miktarda çayırlık ve açıklıkların bulunduğu yapraklı korulukları ve korulu baltalıkları tercih eder.

BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Gece ve gündüz yayılır. Genellikle akşam ve sabah saatlerinde, bazen öğleden sonraları ve aydınlık gece yarısından sonra otlar. Atlayarak ve sıçrayarak hareket eder, sadece otlarken yürür. Yerine bağlı bir hayvandır, çevresinden ayrılmaz. Sonbahardan ilkbahara kadar yaşlı bir dişinin güttüğü irili ufaklı gruplar, kışın ise grupların birleşmesiyle küçük sürüler teşkil ederler. Yaşlı erkekler ilkbaharda genellikle tek gezerler. Haziranda çiftleşirler. Gebelik süresi 11 aydır. Genellikle ikiz doğururlar. Yavrular doğduklarında ve ilk altı haftada iri beyaz beneklidirler. Taze sürgün, tomurcuk, yaprak ve ot yiyerek beslenirler. Üzümsü meyveler, kestane, meşe palamudu, yabani armut, erik gibi meyveler, yosunlar, mantarlar diğer gıdalarını teşkil eder. 15 yıl kadar yaşarlar.

 

 

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2013, 15:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48