Çocuklar paylaşarak öğrenecek

- Karabük'te çocuklar "Oyuncak Kütüphanesi" Projesiyle paylaşmanın değerini öğrenecek

Çocuklar paylaşarak öğrenecek

KARABÜK - Karabük Üniversitesi (KBÜ) Çocuk Gelişimi Bölümü tarafından hazırlanan Oyuncak Kütüphanesi Projesiyle, çocuklar paylaşma değerini öğrenecek.

KBÜ Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arzu Özyürek, gazetecilere yaptığı açıklamada, çocuk kütüphanesiyle ilgili daha önce gerçekleştirilen projelerden farklı olarak, bu projede parasal duruma yer vermediklerini söyledi.

Söz konusu projeyle çocukların kullanmadıkları, artık oynamak istemedikleri oyuncakları getirip karşılığında oyuncak kütüphanesinden yeni bir oyuncak aldıklarını ifade eden Özyürek, Proje kısa süreli deneysel bir çalışma. Çocuklar girerken ne getirdikleri ve çıkarken ne aldıkları kayıt altına alınıyor. Ayrıca çocuklara uygulamadan memnun kalıp kalmadıkları ve bu uygulamada en çok hoşlarına giden şeylerin ne olduğu soruluyor. Demir Çocuk Anaokulunun bir bölümünde bu uygulamayı yapmaya karar verdik. Anaokullarından 30 öğrenci geldi. Okulumuzu da sayarsak 2 günde yaklaşık 70-80 öğrenci uygulamadan faydalandı. diye konuştu.

Oyuncaksız gelen çocuklar için parmak kuklalar hazırladıklarını ve kuklayı tamamlayan çocukların daha sonra kuklaları vererek istediği bir oyuncağı alabileceğini aktaran Özyürek, şöyle konuştu:

Hedeflerimizden birisi de çocuklara kütüphane kültürünü aşılamak. Çocuk oyuncağını vermek için gelirken kütüphaneyi de ziyaret edecek ve kitaplarla da tanışmış olacak. Şuan için değişim ve değerlerle ilgili hedefimiz olsa da ileride ki hedefimiz oyuncak kütüphanesinin çocuk kütüphanesinin bir bölümü olarak açılması.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2017, 14:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48