Karabük'te safran hasadı etkinliği Yapıldı

- Safranbolu ilçesindeki etkinlikte katılımcılar safran hasadı yaptı

Karabük'te safran hasadı etkinliği Yapıldı

KARABÜK - Karabükün Safranbolu ilçesinde safran hasadı etkinliği gerçekleştirildi.

Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı tarafından Aşağı Çiftlik köyündeki düzenlenen etkinlikte konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Karabük İl Müdür Yardımcısı Çetin Ayvalık, safran üretimi konusunda büyük yol katedildiğini söyledi.

Müdürlük olarak bu tür projeler üzerinde çalıştıklarını ve destek olduklarını aktaran Ayvalık, safran üreticisi İsmail Yılmaz ile yaptıkları çalışmaların bir umuda yelken açtırdığını, geleceğe daha umutla bakmalarını sağladığını belirtti.

Bu etkinliğin bir sivil toplum kuruluşu tarafından yapılmasının çok önemli olduğunu aktaran Ayvalık, Festival havasında bir etkinlik düzenleniyor. Gelecek yıllara umutla bakmamıza sebebiyet verdi. Biz umut ediyoruz ki, safran tarımını bundan sonraki dönemlerde daha iyi noktalara, daha uç noktalara getireceğiz. dedi.

Müdürlük olarak Dünyanın En Pahalı Baharatı Safranbolu Safranı Yayım Projesi yaptıklarını hatırlatan Ayvalık, Proje kapsamında yurt dışı gezisi imkanı bulduk. İspanyadaki en değerli safran olduğu söylenen yere gittik. Orada nasıl yapılıyor, hangi üretim tekniklerini kullanıyorlar, nasıl bir yol katetmişler, ne noktalardalar ve biz Karabük olarak bunun neresindeyiz? İspanyaya gittiğimizde Karabükte yaptığımız çalışmaların çok da geri olmadığını, iyi noktalarda olduğumuzu, üretim aşamalarında onlardan bazı noktalarda çok daha iyi yol katettiğimizi gördük. diye konuştu.

Etkinlik kapsamında lokum pişirilirken, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Şahin, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Serkan Özden ve katılımcılar safran hasadı yaptı.

haber

haber

haber

haber

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2017, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48