KTSO; Başkan Özcan'dan Tepki

KTSO; Başkan Özcan'dan Tepki

KTSO; Başkan Özcan'dan Tepki

KARABÜK - Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Tuncay Özcan, Avrupa Parlamentosunun (AP) Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasına yönelik raporu onaylamasına tepki gösterdi.

Özcan, gazetecilere yaptığı açıklamada, APnin 2016 Türkiye Raporuna ilişkin kararının, AP Genel Kurulunda kabul edildiğini hatırlattı.

Böylesi bir kararın AB-Türkiye arasındaki ilişkileri yapıcı ve geliştirici yapmaktan öte, geri dönülmez bir çizgiye sürüklemekten başkaca bir amaca hizmet etmeyeceğini ifade eden Özcan, şunları söyledi:

Siyasi nedenlerle müzakereye kapatılan, yargı ve temel haklar, adalet, özgürlük ve güvenlik ile ilgili konularda söz konusu kararın alınması Avrupanın evrensel normlarına aykırıdır. Bu yönüyle Türkiyeyi töhmet altında bırakan bu karar yanlıdır ve asla kabul edilemez. Yıllardır AB ülkesi olma yolunda güçlü adımlar atan Türkiye, aynı zamanda uluslararası terörizmle de mücadele etmektedir.

Ancak şimdiye kadar Avrupanın istikrarında bir kale vazifesi görmüş Türkiye ne Avrupadan ne de ABden ciddi bir destek görmüştür. AB, her zaman yaptığı gibi yine Türkiyenin zor zamanlarında bilindik teraneleri okuyarak Türkiyeyi yalnız bırakma yolunu seçmiş ve böylece güvenirliğini ve misyonunu sorgular hale getirmiş, tüm ümitleri bir kez daha akamete uğratmıştır.

Kıbrıs müzakerelerinin devam ettiği umut dolu bir sırada böyle bir kararın alınmasının oldukça manidar olduğunu aktaran Özcan, şöyle konuştu:

Kıbrıs, Türkiyenin en önemli güvenlik meselesidir. 1968 yılından bu yana devam eden müzakerelerden Türkiyenin tüm baskılara rağmen haklı ve güçlü çıktığı görülmektedir. 49 yıldır devam eden müzakerelerde konuşulmamış, tartışılmamış ve göz ardı edilmiş bir konu kalmamıştır.

Türkiyenin, BM iyi niyet misyonu çerçevesinde, siyasi eşitlik ve iki bölgelilik temelinde, eşit statüde iki kurucu devleti haiz yeni bir ortaklık kurulması amacına dönük sürdürdüğü politikayı benimsediğimizi ifade etmek isteriz. Bu bağlamda, Türkiyenin etkin garantörlüğünü ve adadaki askeri mevcudiyetinin devamını Kıbrısta kalıcı barışın esası olarak görmekteyiz. Ortadoğunun istikrarsız ortamında bu iki hususta en küçük bir taviz dahi, Türkiyenin tek başına yönetemeyeceği bir güvenlik sorunu yaratacağından, asla kabul edilemez bir durumdur. Annan Planı sürecinde, AB, ABD ve dünya kamuoyuna güvenerek büyük bir risk alıp fedakarlıkta bulunmamıza rağmen Türkiye ve Kıbrıslı Türklerin yalnız bırakılmaya ve cezalandırılmaya devam ettiği hatırdan çıkarılmamalıdır.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2017, 14:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48