"Ürün Güvenliği Haftası"

"Ürün Güvenliği Haftası"

"Ürün Güvenliği Haftası"

KARABÜK - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Karabük İl Müdürlüğü tarafından Ürün Güvenliği Haftası dolayısıyla açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada, Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğünce 16–20 Ekim tarihlerinin Ürün Güvenliği Haftası olarak belirlendiği ifade edildi.

Piyasa gözetimi ve denetiminin amacının, tüketicilerin ve diğer kullanıcıların sağlığını, can ve mal güvenliğini korumak, iktisadi aktörleri adil olmayan rekabete karşı korumak amacı ile yapıldığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Kullanım süresi içinde, normal kullanım koşulları risk taşımayan veya kabul edilebilir ölçülerde risk taşıyan ve temel gerekler Ürünün; insan sağlığı, can ve mal güvenliği, hayvan ve bitki yaşam ve sağlığı, çevre ve tüketicinin korunması açısından sahip olması gereken asgari güvenlik koşulları bakımından azami ölçüde koruma sağlayan ürüne güvenli ürün tanımının yapıldığı, ürün üzerine iliştirilen CE işaretinin de güvenli ürün olduğunu göstermektedir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının sorumlu olduğu ürünler başta asansörler, asansör bakım işletme, aerosol kaplar, ATEX ürünleri, basınçlı ekipmanlar, elektrikli ekipmanlar, gaz yakan cihazlar, kazanlar, makinalar, otomotiv, sivil kullanım amaçlı patlayıcı maddeler, taşınabilir basınçlı ekipmanlar, zorunlu standart düzenlenmemiş alan kapsamında yaklaşık bin 500 farklı ürün grubunda denetimler yapılmaktadır. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının sorumlu olduğu ürün grupları ile ilgili karşılaşılan sorunlarla ilgili olarak şikayetlerin Alo 130 telefonuna ayrıca internet üzerinden Bimer, http://www.sanayi.gov.tr/ ve http://karabuk.sanayi.gov.tr/ adreslerinden ulaşılabilen Ürün Güvenliği-Şikayet Formu kısmından gerekse de İl Müdürlüğümüze şahsen dilekçe ile başvuru yapılabilir. Gelen şikayetler üzerine denetimler planlanarak sorunun çözümü sağlanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2017, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48