33 bin litre toplandı... Kampanya sürüyor

Kdz.Ereğli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından 1 yıl içerisinde ev ve işyerlerinden 33 bin litre bitkisel atık yağ toplanarak geri dönüşüme gönderildi. ‘5 litre atık yağ getirene 1 litre bulaşık deterjanı hediye’ kampanyasının ise devam ettiği bildirildi.

33 bin litre toplandı... Kampanya sürüyor

Kdz.Ereğli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından yetkili firmalar kanalıyla konutlardan 890 litre, işyerlerinden ise 32 bin 194 litre olmak üzere toplamda 33 bin 84 litre bitkisel atık yağ toplanarak, geri dönüşümü sağlandı.

Temizlik İşleri Müdürlüğü, son 1 yıl içerisinde yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu;

Kullanılmış bitkisel atık yağlar evsel atık su kirliliğinin yüzde 25ini oluşturmaktadır. Atık yağlar bulunduğu ortamı kirletir, ortamda yaşayan canlılara zarar verir. Kullanılmış yağlar lavaboya döküldüğü zaman kanal borusu yüzeyine yapışır ve kanal kesitinin zamanla daralıp tıkanmasına neden olur.

İlçemizdeki restoran, yemek fabrikası, yemekhane, vs. işletmelerden kaynaklanan bitkisel atık yağların diğer atıklardan ayrı toplanmasına Belediyemizce 2007 yılında başlanmıştır. İlçemizdeki restoran, yemek fabrikası, yemekhane ve benzeri işletmeler, bu güne kadar toplam 200.000 lt bitkisel atık yağ toplayarak geri dönüşüm tesislerine göndermiştir.

Amacımız çevre kirliliğine neden olan atıkların geri dönüşümünü sağlamak, işyerlerimizin yanı sıra konutlarımızda üretilen atık yağların da kanalizasyona ya da çöpümüzün içine karışarak çevre kirliliğine ve tehlikelere neden olmasını engellemek, bu yağların geri dönüşümünü (biyodizel üretimi) sağlamaktır. Konutlarımızda oluşan bitkisel atık yağların toplanması için Belediyemiz Temizlik İşleri Müdürlüğüne 5 litre atık yağ getirenlere 1 litre bulaşık deterjanı hediye edilmektedir.”

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2017, 12:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48