331 İMZA TOPLAYIP POSBIYIK'TAN DESTEK İSTEDİLER

"HAVA NASIL ORALARDA, ERDEMİR" ÇOCUKLAR ERDEMİR İÇİN "HAVAMIZI KİRLETMEYİN" KAMPANYASI BAŞLATTI

331 İMZA TOPLAYIP POSBIYIK'TAN DESTEK İSTEDİLER

Zeynep Tuzlalı Atatürk Ortaokulu 5'inci sınıf öğrencisi... Geçen hafta ders sırasında öğretmeni çevre kirliliği konusunu anlatırken gözüne Erdemir'in bacaları takılmış ve birden aklına gelmiş. "Dumanlar Ereğli'yi kirletiyor. Bunu engellemeliyiz, imza toplasak" demiş. Önce yakın arkadaşlarına anlatmış, sonra da bütün sınıfa... Hepsi heyecanlanmış. Öğretmenlerinden ve okul yönetiminden izin alıp başlamışlar metinler, görseller hazırlamaya, imza toplamaya... Kampanyaya bütün sınıf dahil olmuş. Zeynep Tuzlalı'nın dedesi Meclis üyesi Mehmet Akçakaya olunca "Dede beni Belediye Başkanı Halil Posbıyık'a götürür müsün" demiş. Zeynep, arkadaşları adına Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ı ziyaret ederek ondan da imza aldı. Tam o sırada Belediyede CHP grubu toplantı halinde olunca onlar da imzayla kampanyaya destek verdiler. Zeynep'in elinde arkadaşlarıyla hazırladıkları görseller, metinler, kitapçıklar vardı.

Başkan Halil Posbıyık, Zeynep Tuzlalı'yı duyarlılığından ötürü kutladı, başarılar diledi ve oyuncak hediye etti. Tuzlalı, bir elinde oyuncağı diğer elinde kampanya materyalleriyle kampanya gerekçelerini ve hedeflerini şöyle anlattı:

"Bir grup kurduk, 25 kişi kadar varız. Kendileriyle bu fikri paylaştım. Çevremizi  korumak için bu çalışmaya başladık. Ama devam edeceğiz. Erdemir sadece başlangıç.

Okuldan 331 imza topladık. Öğrencilerin ve öğretmenlerin imzaları var. İmzalar toplanıp bitince başkanımızın yanına gelip vereceğiz. Tabii Erdemir'in başkanına da gideriz.

Diyoruz ki, Erdemir bacalarına filtre taksın. Cüruf denize, sahile dökülüyor. Bir sürü balık yaşıyor. Başka canlılar da var. Yüzüyoruz. Geçen sene çok kirli manzaralarla karşılaştım, istediğim kadar yüzemedim. Hatta biraz yüzünce hastalandım, kaşıntı oldu.

Bu fikir aklıma şöyle geldi; Okuldaydım öğretmen dersteydi. Çevre kirliliğinden söz ediyordu. O sırada dışarı bakınca o kadar kirli duman vardı ki, teneffüste arkadaşlarla konuştuk. Öğretmenim de katkıda bulundu. İmza toplamadan önce müdürümüzden izin aldık. Herkes aileleriyle konuşarak izin istedi. Bir hafta kadar oluyor. Üç kişi bütün okulu gezerek bir ders sırasında öğretmenlerden izin alarak konuyu anlattık, imza istedik. Ders sonunda teneffüste sınıfımızın önünde toplandı herkes. Bazı arkadaşlarımız mahallelerden de imza topladı. Sadece okulun değil bütün Ereğli'nin katkısı var.

Bizi hiç duymayan mahalleler var. Onların da bizi duymasını istiyoruz. Basın da bizimle ilgilensin istiyoruz, sesimizi duyurabilmek için... Erdemir'den sonra çevreyle ilgili bir çok çalışmamız olacak. Konumuz çevre kirliliği. İlk hedefimiz filtre sorununu çözmek.

Erdemir'in karşı koymasını bekliyoruz. Ama anlatmaya çalışıyoruz. Umarım çözeriz. Bence kabul etmeleri lazım. O kadar kirli hava yayıyorlar ki belki çocukların yarısı kanser. Bunun için biz de böyle bir şey yaptık."

Çocukların hazırladıkları görsellerde, sosyal medya paylaşımlarından alıntı yapılarak kirli hava fotoğrafının içine yazılmış "Hava nasıl oralarda Erdemir" başlığı yer alırken, Erdemir'in yarattığı hava kirliliği, deniz kirliliği ve hastalıkların çoğalması konusunda metinler bulunuyor. Çocukların hazırladıkları materyallerin içinde ayrıca, dünyadaki ve Türkiye'deki diğer kirlilik örnekleri de sıralanıyor.

Gündem

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2019, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48