Başkan Uysal'dan çalışmalara yakın takip

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, ilçede yapılan ve yapılması hedeflenen ve mevcut yapılı süren çalışmaları ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başkan Uysal'dan çalışmalara yakın takip

Belen Sanayi Sitesindeki Ereğli Belediyesi Şantiyesinde sabah kahvaltısında gazetecilerle bir araya gelen Uysal, daha sonra yapılan hizmetleri tek tek gezdirdi. Uysal çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:

YENİ KDZ. EREĞLİ’YE YENİ ŞANTİYE KAZANDIRDIK.

Belediyemiz Fen İşleri, Su Kanalizasyon ve Ulaştırma Hizmetleri Müdürlüğünce kullanılan ve bünyesinde İtfaiye Müdürlüğünü de barındıran şehrin girişindeki Potbaşı Şantiyesi, Çocuk Oyun Dünyası yapılmak üzere yıkılırken, “Yeni Şantiyemiz” Belen Sanayi Sitesi mevkiinde bulunan 13 bin metrekarelik alan üzerine kuruldu.

 Kazı ve dolgu yöntemi ile bin metreküp hafriyat, 3 bin metreküp taş duvar çalışması ile tamamen belediye imkânları ile yapılan,  eğitim salonları, 4 ayrı ana yönetim binası, üretim atölyeleri, iş makinesi parkını da bünyesinde barındıran “Yeni Şantiye”  Gelecek 50 yılın planlanarak inşa edildi.

 Ereğli Belediyesi son 3,5 yılda tarihinin en güçlü araç parkını kurdu. Kiralama yöntemi tarihe karıştı. Belediyenin öz kaynakları ile ve borçlanmadan araç parkına, 2015 yılında 31, 2016 yılında 26 2017 yılında ise 10 olmak üzere 67 yeni araç kazandırıldı.

  1.SINIF ATIK GETİRME MERKEZİ KURULDU

 Belen Sanayi Sitesi girişinde toplam bin 500 metrekarelik alan üzerine Atık Getirme Merkezi Merkezde atık pil, bitkisel atık yağ, atık elektrikli ve elektronik eşyalar, ömrünü tamamlamış lastikler, ambalaj atıkları, hacimli atıklar, flüoresan lambalar ve diğer civa içeren atıklar, atık ilaçlar ve evlerden kaynaklanan tehlikeli atıkların toplanıyor. Atıkların kaynağından ayrı ayrı toplanması ve atık getirme merkezine getirilmesi için vatandaşlarımız söz konusu atıkları tesisimize ulaştırabilir ya da Alo Atık 333 15 53 numaralı hattımıza ulaşarak talepte bulunabilir.

                          

YENİ TERMİNAL AÇILIŞA HAZIR

Yapımına 2013 yılı Haziran ayında başlanan, % 30’u bitmiş inşaat halinde devralınan Terminalin yapım işini tamamladık. Otobüs firmalarının ihalesi ve Terminal girişinin trafik açısından daha güvenli olması için sinyalizasyon çalışması tamamlandı. Çarşı merkezinde bilet satış noktalarının yapımı da son aşamaya geldi. Yeni terminalİ kısa süre içinde hizmete açıyoruz.

 

KABASAKAL - DİĞER DERELERİN ISLAH ÇALIŞMASI VE ALT YAPI ÇALIŞMALARI

Şehrimizde ıslah edilmedikleri için sel felaketlerine neden olan dereler için DSİ işbirliği 5 ayrı derenin ıslahları gerçekleştirildi. Kavaklık Halkapınar, Kışla Sanayi, Köseağzı derelerinin ıslahını bizzat belediyemiz gerçekleştirdi. Üzerinde bulunduğumuz Kabasakal Deresi ıslahı da büyük oranda tamamlandı.

 Ereğli Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü, 3,5 yılda toplam 125 km uzunluğundaki içme suyu ve Kanalizasyon hattını yeniledi. 31 Mahallenin 27’sinde içme suyu hatları % 100 oranında değişti. Bir başka deyişle 49bin abonenin 44 bini(% 88)’inin içme suyu hattı yenilendi.

 Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapımı tamamlanan, Belediyemizin 42 Milyon TL tutarındaki proje maliyetini karşılayacağı “İçme Suyu Arıtma Tesisi” nde test çalışmaları son aşamaya geldi. Test çalışmaları bittiğinde ilçemize su verilmeye başlanacak ve ilçemiz memba kalitesinde suya kavuşacak.  Sadece bugün değil, gelecek 50 yıl ve 350 bin nüfus düşünülerek yapılan bu tesis, ilçemizin hayatı, yaşamı ve geleceği. Tesisin ilçemize kazandırılmasında başta Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu olmak üzere, DSİ Bölge Müdürlüğüne, bölge milletvekillerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 Dağlar Mahallesi, BölücekMahallesi Çimenciler Sokak ve Hamzafakıhlı Mahallesi Karabacak Sokak 2015 yılında kanalizasyona kavuştu. 7 ayrı Terfi İstasyonu yapıldı.

 İlçemizde yaşanan sel felaketleri sonrası gerekli tedbirler alındı. Çarşı merkezinin aşırı yağışlardan etkilenmemesi için biri çarşı merkezi diğeri ise Dikili yokuşu-Ali Molla Camii bölgesi olmak üzere 2 ayrı etap şeklinde yapılan çalışmalar kısa sürede sonuç verdi.

 

 SEYİR TERASI TAMAMLANDI  

Bağlık ve Sarıkokmaz Mahallesi sınırlarında yer alan 18 dönüm alan içinde bünyesinde, piknik masaları, yürüyüş yolu olan ve Kdz. Ereğli’nin kuşbakışı görüntüsüne sahip seyir terası inşa edildi. Alanda Çocuk Parkı ve Spor aletleri de yerleştirilecek.

 

 ÇOCUK OYUN DÜNYASI HİZMETE GİRDİ

Belediyemiz Fen İşleri, Su Kanalizasyon Ulaştırma Hizmetleri ve İtfaiye Müdürlüğünce kullanılan Şehrin girişindeki eski şantiye binalarımızın yerine “ÇOCUK OYUN DÜNYASI” inşa ettik. Yaklaşık 22 dönüm alanda oyun ve oturma grupları monte edildi.

 

 İTFAİYE İSTASYONLARIMIZ YENİLENDİ

İtfaiye İstasyonlarını yeniledik. Potbaşı’nda ihtiyaca cevap veremeyen İtfaiye hizmet binası yerine, Kışla Sanayi Sitesi girişine Merkez itfaiye istasyonu, Kepez Belen Sanayi Sitesi yanına ara istasyon kurduk. Ayrıca İtfaiye teşkilatını, yeni itfaiye aracı, arama kurtarma botları ve diğer ekipmanların yanı sıra; Plaj Mevkii’nde bu yaz sezonu kullanımına başlanan Jet ski alarak daha da güçlendirdik.

 

ELMATEPE’YE ÜST GEÇİT VE KAPALI YÜZME HAVUZU KAZANDIRIYORUZ.

Elmatepe bölgemizde 40 metre genişliğinde akıcı bir trafiği olan bu yolda üst geçit yapmak için meclis toplantısında düşük faizli, uzun vadeli belediye bütçemizi de zorlamayacak şekilde bir borçlanma istedik ancak mecliste hayır çıktı. Ama bizler her iki tarafında asansörü de bulunan yaşlılarımızın da, engellilerimizin de kolaylıkla kullanabileceği ilçemize yakışır bir üst geçidi yapmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca Kapalı Yarı olimpik yüzme havuzu yapım içinde ihaleye çıkıyoruz.

 ÖMER HALİSDEMİR BULVARI TAMAMLANDI

2016 yılı başında kazma vurduğumuz İlçemizin vizyon projesi, “Şehit Ömer Halisdemir Bulvarı’nda elektrik hatlarının yer altına alındı. Bulvar üzerinde, orta refüjde daraltma, şeritleri ayıran korkuluk sisteminin yanı sıra trafiğin 3 gidiş, 3 geliş olmak üzere 6 şeritten akması sağlandı. 2 taraflı birer şerit kısmı park alanlarını da bünyesinde barındıran Şehit Ömer Halisdemir Bulvarı yaya yolları, yeni duraklar, selvi ve oya ağaçları ile ilçemize çok yakıştı.

SAKİNDERE’DE ALT YAPI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Sakindere de alt yapı çalışmalarımız sürüyor. 280 metrelik ıslah yapılacak proje kapsamında, duvar yükseklikleri 5’er ve 3’er metre, dere kenarında 6 metre gezi yolu, 7 metrelik araç yolu, sağlı -sollu yaya kaldırımları ve yeşil alanlar ile birlikte bu bölgede paklar ve piknik alanları oluşturacağız.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINA YER TAHSİSLERİ

İlçemiz Muhtarlar Derneğine Belediye Meclisinin de olurları ile yer tahsisinde bulunduk. 31 Mahalle Muhtarımızın her birine çalışma olanağı sağlanırken bilgisayarları da temin edildi. Dernek bünyesinde köy muhtarları içinde alan oluşturuldu. Ayrıca Kızılay’a da yer tahsisinde bulunuldu. Belediyemiz Şehit Aileleri Derneği ve LÖSEV’e de yer tahsisi yapmak için az sonra gideceğimiz Spor Parkı bölgesinde yer tespitini de yaptı.

 

SPOR PARKI 7’DEN 70’E HERKESİN YENİ BULUŞMA ADRESİ OLDU

Erdemir Ofis Yolu üzerindeki 4 dönüm alan üzerinde yaklaşık 2 milyon TL maliyetle yapılan Spor Parkı, bünyesinde;  mini golf platformu, mini futbol alanı, sentetik buz pisti, tırmanma, kay-kay alanı, koşu ve yürüyüş parkurunun yanı sıra büfe, WC, Bebek bakım odası ve oturma alanları bulunduruyor. Spor Parkımız;  kısa sürede toplumun her kesiminin, ailelerin buluşma noktası oldu. Burada çocuklarımızın, gençlerimizin, ailelerin heyecanı ve mutluluğuna şahit olmak,  beni fazlasıyla memnun ve mutlu ediyor.

 ATATÜRK ANITI VE İNÖNÜ PARKI YENİLENDİ

 İlçemizin resmi törenleri dahil bir çok etkinliğe ev sahipliği yapan ve 1989 yılında dönemin Belediye Başkanı merhum Ruhi Cöbekoğlu tarafından yaptırılan Atatürk anıtı 28 yıl sonra yenilendi. Bölgede rölyefler ile anıt ve zemin taşları değiştirildi, ışıklandırma sistemiyle Atatürk Anıtı daha modern bir hale kavuşturuldu.

Anıt ve çevresindeki yenileme ve düzenleme çalışmaları kapsamında 2. Etap çalışmalar ise İnönü parkında tamamlanmak üzere.inönü Parkında tarihi Çınar ağaçları  nefes aldı ve Park zemin yenileme, aydınlatma ve devam eden yeşil alan çalışması ile daha modern bir görünüme kavuştu.

İLÇEMİZE YENİ SOSYAL TESİSLER KAZANDIRDIK

Ereğli Belediyesi sahil şeridinde Çilek Kafe, Bozhane Kafe ve Sahil Cafe adıyla 3 ayrı sosyal tesisi bünyesine kattı. Yeni istihdamla birlikte halkımıza uygun fiyatlarda bir hizmet sunan tesisler, halkın tercih ettiği mekânlar haline geldi.

ÇÖPLÜK ALANI REABİLİTE EDİLECEK..

 

İhalesi yapılan  ve proje çalışmalarına başlanan Kırmacı çöplüğü rehabilitasyonu ile yılların sorununu çözüyoruz.Proje kapsamında çöplük alanı yeşil alana dönüştürülecek..

 GÖKME KÖPRÜSÜ ARTIK DAHA GÜVENLİ

Balı Mahallemiz ve Ereğli –Kandilli yolu güzergâhı üzerinde yer alan ve kazalar ile gündeme gelen Gökme Köprüsü, eskisi yıkılarak yeniden yapıldı. Yeni Gökme Köprüsünde trafiğin çift şeritten akması sağlandı.

KÖSEAĞZI YOLUNU AÇTIK

1 kilometre uzunluğundaki Köseağzı yolunda alt yapı, yol genişletme ve asfalt çalışması yapılarak  Köseağzı yolu,  Kandilli’ye ulaşımda alternatif değil tercih edilen güzergâh haline getirildi.Ereğli –Kandilli yolu 5 kilometre kısaldı.

YOLLARIMIZ ARTIK DAHA GÜVENLİ

Mahallelerimizde tehlike arz eden yollara, Karayolları standartlarında Oto korkuluk yapılarak yollarımız daha güvenli hale getirildi. 2015 yılında 7.5 km, 2016 yılında ise 4.5 km olmak üzere toplamda 12 kilometre uzunluğunda oto korkuluk montajı yapıldı.

 UZUN MEHMET ANITINI YENİLEDİK..

İlçemiz Kestaneci Mahallesinde bulunan Uzun Mehmet Anıtını “Uzun Mehmet” in adına yakışır bir şekilde yeniledik. Mevcut 300 metrekarelik alan alan üzerinde bulunan su deposu da yer altına alınarak 1000 metrekareye çıkarılarak yeniden düzenlendi.

KIRMANLI SU DEPOSU GELECEK 50 YIL PLANLANARAK YAPILDI

DSİ tarafından Kızılcapınar İçme Suyu projesi kapsamında toplam kapasitesi 1500 metreküp olan depolar yıkılarak yerine 3000 metreküp kapasiteli depo yapılmıştır. Bu depo hem kapasitesinin arttırılması hem de teknoloji bakımından scada sistemi ile kontrol edileceğinden oldukça modern bir depodur. İlçemizin 3 bölgesini de besleyecek olan bu depo kapasite olarak gelecek 50 yıl planlanarak yapılmıştır. Ayrıca proje kapsamında ileçnin muhtelif mahallelerinde kapasiteleri 300 metreküp ile 3000 metreküp arasında değişen 7 adet depo yapılmıştır.

KENT MÜZESİ AÇILDI

İlçemizde Kent Müzesi açıldı. İlçenin tarihi ve yöresel eşyaları ile donatılan Kent Müzesini 3,5 yılda 6.500 kişi gezdi.

KAYMAKAMLIK BİNASI VE PAZARYERİ

 Kent Meydanı projesine başlayabilmek için Kaymakamlık ve Terminalin taşınması gerekiyor ve bu bağlamada Belediyemiz eski Gelirler Müdürlüğü binası ilçe kaymakamlığına hazırlanıyor. Önümüzdeki günlerde Kaymakamlığımızın bu binaya taşınması için gerekenleri tamamladık. Kısa süre içinde asansörü ihalesine çıkacağız.

 Pazaryerinin yerinde rehabilitasyonu kapsamında daha önce ihtiyaç duyulan WC’ler, Bay-Bayan mescitleri ve bebek bakım odalarının tamamlanmasının ardından 2. Etap çalışmalarda da sona geldik. Çatı ve zemin değişimi çalışlamaların plan çerçevesinde devam ediyor.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2017, 09:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48