Buda bir ilk tavuğa otopsi yaptılar!!!

Buda bir ilk tavuğa otopsi yaptılar!!!

Buda bir ilk tavuğa otopsi yaptılar!!!

ZONGULDAKın Ereğli İlçesinde tavuk yetiştiricisi İsmet Koç, 3 ay önce Endonezyadan getirttiği siyah yumurta yumurtlayan Ayam Cemani cinsi horoz ve tavuğu telef oldu. Koç, tavuğunun ölüm sebebini öğrenmek için veterinerde otopsi yaptırdı.
Ereğli Demir ve Çelik Fabrikalarından (ERDEMİR) emekli olduktan sonra tavuk yetiştiriciliğine başlayan İsmet Koç, yaptığı araştırmaların ardından Endonezyadan siyah yumurta yumurtlayan Ayam Cemani cinsi tavuk ve horoz getirtti. Koçun her birini 500 dolara satın aldığı horoz ve tavuğu 3 ay sonra öldü. Koç, siyah yumurta üretimi sağlayamadan ölen horoz ve tavuğunun iklim şartlarından mı yoksa hastalıktan mı öldüğünü öğrenmek için veterinere başvurdu. Veteriner Hakan Türkoğlu, ölüm nedenini öğrenmek için tavuğa otopsi yaptı.
FARKLI RENKTE YUMURTALAR
İsmet Koç, horoz ve tavuğunun ölmesiyle büyük üzüntü yaşadığını söyledi. Farklı renkte yumurta üretmek için çalışmalar yaptığını anlatan Koç, şöyle dedi:
Daha önce yeşil ve mavi yumurta elde etmiştim. Siyah yumurta üretmek için de Endonezyadan tavuk ve horoz getirttim  Ama tavuk ve horoz öldü. Tavuğun neden öldüğünü, iklim şartları uygun mudur, değil midir araştırıyoruz. 
Veteriner Hakan Türkoğlu da, Ayam Cemani cinsi tavuğu kendisinin de ilk kez gördüğünü ve ölüm nedenini otopsi sonucu ile ortaya çıkaracaklarını söyledi.

 

haber

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2017, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48