Dördüncü kez Toplandılar

Dördüncü kez Toplandılar

Dördüncü kez Toplandılar

Zonguldakın Ereğli ilçesinde Ereğlinin il olması için başlatılan oluşumun dördüncü toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı da oluşturulacak olan komisyonun Ankaraya gitmesi ve Ereğl ile ilgili raporun sunulmasına karar verildi.

 Ereğlinin il olması konusunda başlatılan oluşumun dördüncü toplantısı Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonu gerçekleştirildi. Ereğli ve Alaplıdan katılımın sağlandığı toplantıda yapılan konuşmaların ardından fikirler beyan edildi.

 

KUMAŞ: “BİRTAKIM KİŞİLER ENGEL OLUYOR”

 

Saadet Partisi Kdz Ereğli İlçe Başkanı Musa Kumaş, Ereğli’de mutabakat sağlamanın güçlüğünün yanında, bazı kişiler tarafından engellemeler yapıldığını savundu.

 

Kumaş, “İktidar partisinde Ankara’da görev yapan dostlarımız var. Onlarla da görüşüyoruz. Biz buradan yerelde ne kadar bağırırsak bağıralım birtakım kişiler önümüze engel oluyor. Hiçbir siyasi partinin il başkanı Ereğli’nin il olmasını istemez. Bütünşehir olacaksa merkez Ereğli olmak zorunda. Niye, Zonguldak’ın gelişebilecek hiçbir yanı yok. Merkez bir araya toplanmış durumda, Ereğli gibi Kepez, Balı köyü gibi sağa sola genişleme potansiyeli yok. Dahası Zonguldak’ın altı boş. Bu topluluğun atmaya çalıştığı adımların birileri tarafından engellenmeye çalışıldığını gördük. İnşallah bunu aşarız” diye konuştu.

 

CİVELEK: “KİMSEYLE İŞİMİZ YOK”

 

Ereğli Şoförler ve Otomobilciler Meslek Odası Başkanı Cevdet Civelek Zonguldak hakkında, engelleyen kişiler hakkında bir şey söylemeye gerek olmadığını belirterek “İçimiz dolu ama bir şeye gerek yok. Yol haritasını çizeceğiz, ilçe başkanlarımız, belediye başkanlarımızla hareket edeceğiz. Kimseyle kavga etmeyeceğiz, birlik, beraberlik içinde hareket edeceğiz. Şöyleymiş böyleymiş bunları konuşmayalım. Daha olumlu, daha becerikli, daha akılcı bir şeyler konuşalım” dedi.

 

ÇAKIR: “DOĞRU BİLGİ ÖNEMLİ”

 

AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, toplantıların en önemli yönünün ortaya konulan birliktelik olduğunu söyledi.

 

Yarınlarda bölge kalkınmasında öncelikli olan konularda bir araya gelinebileceğini gösterdiklerini ifade eden Çakır şöyle konuştu:

“Yıllarca Büyük Zonguldak’ın abiliğini yapmış Köksal Toptan’ın Zonguldak Merkezden bakışının daha farklı olmasını bekleyemeyiz. Ama biz Ereğli’den bakıyoruz, Ereğli’miz için mücadele ediyoruz. Bartın’a helal olan, Karabük’e helal olan, Gümüşhane’ye helal olan, Bayburt’a helal olan Ereğli’ye de helal olsun diye buradayız. Türkiye şu anda büyükşehir ve bütünşehir ile ilgili bir çalışma söz konusu. Biz doğru bilgiyi katılımcılarla paylaşacağız ama aldığınız her karara saygı  duyar ve yanınızda nerede gerekiyorsa orada olacağımızı ifade etmek istiyorum. Türkiye’de 30 büyükşehrimiz var, geri kalan 51 tane için de bir çalışma var. Büyükşehir, ufaklar için de bütünşehir olması için bir çalışma var. Nasıl olacak, olduğu zaman değişiklik için bir şey yapabilecek miyiz o günkü konu.

Ereğli ve Alaplı’da anket yapsak, Ereğli il olsun mu desek neredeyse yüzde yüz çıkacağını biliyoruz. Şunu özellikle belirtmek istiyorum, Türkiye’de üç tane, beş tane ilçe il olacaksa bunlardan biri Ereğli olacaktır. Ama hiçbir ilçeye il olma hakkı tanımadan, büyükşehir ve bütün şehirlerle bir yöntem geliştirilebilecekse, biz tek başımıza bu yöntemi başka bir yöne çekebileceğimiz kanaatinde değilim. Yola çıkarken bir kere yol arkadaşlarımızı doğru bilgilendirmemiz gerekir. Ama sizlerin alacağı karar neyse biz ona varız. Ereğli’nin il olması için ne gerekiyorsa yaparız.”

 

Çakır, toplantıya katılanların milletvekilleriyle görüşüp görüşmediğine ilişkin soruya ise,

 

“Önce Ereğli ve Alaplı’nın paydaşlarıyla buluşmamız lazım. İkincisi genel başkanlar için Türkiye’nin her tarafı aynıdır. Bir tek bizim için Ereğli ayrıdır, özeldir. Ereğli’de yaşayanlar için buranın il olması olmazsa olmazdır. Toplantı sonunda bir Ankara süreci gerekiyorsa, en kısa sürede kimden alınması gerekiyorsa ona randevu talebi iletilir” cevabını verdi.

 

OCAKCI: “MARTTA SEÇİM OLURSA GEÇ KALIRIZ”

 

CHP Ereğli İlçe Başkanı Şerif SertanOcakcı, dört toplantıdır aynı şeyin söylendiğini belirterek şunları söyledi:

“Şu ana kadar bir arpa boyu yol gidemedik. Geçeni toplantıda şöyle demiştik. Bugün için randevular alınacaktı, kişiler belli olacaktı, kimin nereye gideceği belli olacaktı. Dördüncü toplantıda hala kim nereye gidecek diyoruz. Israrla söylediğim şuydu, bu hareketi belirleyenler, kimlerle gidecek, kime gidecek, bir rapor çıksın. Üniversiteden Ereğli ile ilgili raporu elde edelim. Bugün olmazsa yarın bu işe girişelim denilmişti. Hiç kimse Zonguldak’ın büyükşehir olmasını istemiyor, bütün şehir de olmasını istemiyor. Bunda mutabıkız. Aslında bütün şehir, büyükşehir aynı şey. Herkes Ereğli’nin il olmasını istiyor ama son üç toplantıdır başka bir manevra var. Büyükşehir, bütün şehir olmak veya Ereğli’nin il olması bizlerin isteği ama  mevcut iktidarın isteği değil. Çünkü Zonguldak büyükşehir olduğunda, köy ve mahalleleri katarak seçimlerde daha büyük oy çıkarmak amaç.  Alaplı, Gülüç ve Kandilli belediye başkanlarımız, ne karar alınırsa arkasındayız dediler.

 

Biz bir şeye odaklanmak zorundayız. Martta seçim olursa geç kalıyoruz ve boşa kürek sallamış olacağız. Acilen bir şekilde uygulamaya konması gerekiyor. Uygulamaya koyduğumuz şey ters gelirse, Ereğli ekonomisi için başka bir seçeneği cebimizde bulundurmalıyız. Büyükşehri, bütün şehiri engellemeye çalışırken zaman kaybedersek, bence herkesin fikri Ereğli’nin il olması yönünde, bunun yanında Ereğli’ye katma değer olarak ne katabiliriz bunu da  konuşalım, bu cebimizde dursun.”

 

“BELEDİYE BAŞKANI NEDEN KATILMADI?”

 

Ereğli Belediye Başkanı Uysal’ın toplantıda bulunmamasını da eleştiren Ocakcı, “Bugün yine temsiliyet anlamında Ereğli Belediye Başkanı yok. Ereğli belediyesinin olmadığı bir platformda konuşuyoruz. Ereğli Belediye başkanı çıksın desin ki, Ereğli’nin il olması kavramına karşıyız yahut yanınızdayım desin. Yaklaşık iki aydır bu işin oluşumu var. Burada bir sıkıntı var. Ya birileri bizim aklımızla alay ediyor, ya da gururumuzla oynuyor. Belediye başkanının burada olmaması ve buradan bir şey çıkaramıyorsak, Ereğli’deki önderlerin hepsinin burada olmamasından kaynaklanıyor. Milletvekilleri sorgulanıyor ama önce belediye başkanının burada olması lazımdı” dedi.

 

DEMİRTÜRK’TEN UYSAL’A KINAMA    

 

MHP Kdz Ereğli İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, toplantının amacının Ereğli’nin il olması olduğunu belirterek, “Kimseden imar istemiyoruz, arsa istemiyoruz, yüzdelik istemiyoruz.  Ereğli’nin il olmasını istiyoruz Ben MHP İlçe Başkanıyım. İktidarın ortağı falan değilim. Yerimi imara açmıyorum, benim ticaretimi güzelleştirmiyorlar. Ereğli’nin yollarını daraltan ben değilim, onların yaptıkları eksikleri kabul etmiyorum ve bu toplantılar katılmamalarını da kınıyorum. Kimseye de saygı duymuyorum. Ereğli’nin menfaatinden kaçan adama benim saygım olmaz. Türkiye’nin menfaatlerinden, birlik beraberliği nedeniyle Genel Merkezimizin AK Parti’ye verdiği bir destek var. Ama ben AK Partililere destek oluyorum diye bir şey yok. Benim aldığım oy oranı belli Ereğli’de. Milliyetçilik deyince hangimiz milliyetçi değil. Maalesef biz derdimizi anlatamıyoruz. Örnek illerimiz var Bartın ve Karabük’te. Orada millet oy veriyor MHP’ye de Ereğli’de niye vermiyor? Oradaki yöneticiler bu işi iyi yapıyor da biz mi yapamayacağız.

 

Biz şunu eksik yapıyoruz. İl olacağız diye yola çıktık. Birbirimize saygıda kusur etmiyoruz ama şu oluyor. Toplantıda eleştiri alıyoruz. Kim alıyorsa alsın. ‘Başkanım sen iktidar partisisin aldığın karar saygı duyuyorum’ diyor. Ben duymuyorum. Kararı beraber aldık. Beraber aldığımız karara saygı duyuyoruz.  Büyükşehir ve bütünşehirde Ereğli mağdur olacak. Ormanlı, Kandilli, Gülüç kapatılırken amaç neydi, amaç kırsaldaki oyu alıp merkezleri ele geçirmek. Basının gelmesinden dolayı onur duyuyorum. Gelmesin diyen iktidar partisiydi. Toplantıya katılanlar bölücüdür demiyoruz. Bize o lafı diyen katı katını alsın. Biz ne bölücüyüz, ne böldüreniz ne böldürürüz.”

Demirtürk, Ereğli’de yapılması gereken her şey için, kolunu değil, başını değil, tüm gövdesini taşın altına koymaya hazır olduklarını söyledi.

 

ÇELİK: “BİR ADIM ATALIM”

 

BBP Ereğli İlçe Başkanı Turabi Çelik de bir an önce somut bir adım atmak gerektiğini ifade ederek, “Bugün bir derdimiz varsa mutlaka komisyon kurulması lazım. Ne kadar becerirsek o kadar beceririz. Olur veya olmaz ama en azından bir adım atmış oluruz. Biz böyle giderse birbirimizi kırmaya başlarız. Bir netice de almayız” dedi.

 

TİMUR.: “UYSAL BURADA OLMAMALI”

 

DSP Ereğli İlçe Başkanı Mustafa Timur da bir aydır bir adım yol alınmadığını belirterek şunları söyledi: Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın toplantıda bulunmamasını da değerlendiren Timur, “Hüseyin Uysal’ın burada olmaması lazım. Hazır elimizde olanı da kaybederiz. Belde oluruz belde. Bizim yol almamız lazım. Komisyon mu ne kuracağız, bu işi uzatmayalım. Akçakoca’ya yapılan İhtisas Demir Çelik OSB aslında Alaplı’ya yapılmalıydı.”

Timur, Belediye Başkanının da, milletvekillerinin de Ereğli’nin il olmasını istemediğini öne sürerek, İl olma girişimleri için bir eylem planı hazırlanması gerektiğine dikkat çekti.

 

TEZEL: “RANDEVULARI ALALIM!”

Karadeniz Ereğli Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel, belediye başkanına gidildiğinde yaşananlar konusunda bilgi verdi.

 

Başkan Uysal’ın 17’sinde Ankara’ya gidip görüş alacağını, toplantının Salı akşamı düzenlenmesi halinde katkı vereceğini söylediğini belirten Tezel, “En azından bir temsilci göndermeliydi” diye konuştu.

 

Randevuların alınmasını isteyen Tezel, “İl olduğumuzda ne kazanacağımızı biliyoruz. Türkiye’de büyükşehir yapılması konusunda çalışma var. Birçok ilçelerin il olması da söz konusu. İsimleri de var. En azından bir tanesi bizimki olur. Ormanlı, Gümeli, Kandili ilçe olur, Alaplı büyük ilçemiz olur ve kendi içimizde bütünşehir oluruz. Biz konuları ilgililere arz edelim. Belki oralardan da katkılar alabiliriz” diye konuştu.

 

ALAPLI MUHTARLAR DERNEĞİ BAŞKANINDAN GÖÇ UYARISI

Alaplı Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Uysal, Ereğli ölçeğinde birtakım işlerin tersine gittiğini belirterek örnekler verdi. Uysal, “Bizim işimiz muhalefet değil. Biz muhtarız, hizmet eriyiz. Biz ciddi problemleri ciddi ortamlarda dile getiririz. Köylerimizde genç kalmadı, gençlerimiz gurbette. Üstümüzde vebal var. Devlet katkılarıyla yaşamını idame ettirmeye çalışan insanlar var. En kısa sürede bir komisyon kurulup Ankara’ya gerekli randevularla taleplerimizi iletmemiz lazım. Ereğli il olduğunda burası da Düzce gibi teşvik kapsamına alınıp, değişik işyerleri açılıp göçün tersine çevrilmesi lazım”  diye konuştu.

 

KILIÇ: “BÖL PARÇALA YÖNET TAKTİĞİ VAR.”

Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin Karabük hakkında üniversite kenti, turizm kenti çalışmalarını anlattı. Vergili’nin seçimin ardından parti rozetini çıkararak diğer siyasi partilerle birlikte taleplerini ilettiğini aktardığını ifade eden Kılıç, “Bizde bu var mı, yok. Bizde böl, parçala yönet taktiği var. Dört toplantıdır tabiri caizse havanda su dövüyoruz. Biz Ereğli muhtarlarıyla birlikte taşın altına gövdemizi koyarız. Her an hazırım. Ama inanın her seferinde toplanalım, dosya yapalım, Ankara’ya gidelim, o vekile, bu vekile söyleyelim diyoruz ama yine geldiğimiz aynı yer. Hep aynı hikaye. Ben düz konuşan bir kişiyim. Ereğli’de böl parçala yönet taktiği var. Bu olduğu müddetçe biz hiçbir yere varamayız. Birlik beraberlik için koltuğundan kalkan var mı? Yok. Ben hazırım. Ereğli’ye bir çivi çakılacaksa, ben engel oluyorsam yarın istifaya hazırım. Önce birlik beraberliği sağlamamız lazım. Muhtarları da böl parçala yönet taktiği var” dedi.

 

KARAOĞLU: “BİZE GELİNCE Mİ AYIP OLUYOR?”

Karadeniz Ereğli Kent Konseyi Başkanı Yusuf Karaoğlu, bu olayı duyduğunda, Cevdet Civelek’i aradığını ve bilgi istediğini ifade ederek şunları söyledi:

“Ereğli’de birçok STK dışarıda kalmış. Art niyet aramıyorum. Heyecandan kaynaklanan bir atlamadır. Önderlik edenleri kutluyorum. Kent konseyi olarak bu bizim masamızda. 1989 yılında Ereğli il olsun diyenlerin safındayım. Düşüncemiz değişmedi. Büyükşehir, bütünşehir tehlikeli sözlerdir. Bütünşehir diye bir şey olmaz, bütün ekmek olur. Zonguldak’ın mahallesi veya beldesi olmak bize bir şey getirmez. Kendi ayaklarımız üstünde durmayı öğrenmemiz lazım. İlçe demokrasimiz adına güzel bir gelişme oldu. Bu devam etsin.

 

Benim araştırmalarım bunun bir ARGE çalışması olduğunu gösteriyor. Ciddi bir çalışma yok. Beş vekilimiz var, dört vekilimiz var diyorum. Bir tanesine ulaşamıyorum.. Vekillerimiz niye korkuyor Ereğli için bir şey söylemeye. Yok Zonguldak vekiliymiş,  yukarıdan bakarmış, aşağıdan bakarmış. Elin oğlu bakan oluyor, sanayisini yatırımın korkmadan kendine yapıyor. Bize gelince kibarlığınızdan mı ayıp oluyor. Bunu da sorgulamamız lazım. Kent konseylerine de bu açıdan görev düşüyor.”

 

“82 PLAKALI ARAÇLARLA GİDELİM”

 

Kdz Ereğli TSO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Çivici de sadece hareket için tarih belirlemek gerektiğini ifade ederek, “Ankara’ya giderken 82 plakaları araçlarımıza takalım öyle gidelim” önerisinde bulundu.

 

Toplantıya katılanlar bir süre aralarında yöntem konusunda görüş alışverişinde bulundu, oluşturulacak olan komisyonun Ankaraya gitmesi ve Ereğli ile ilgili raporun sunulması konusunda mutabık kalındı.

haber

haber

haber

haber

 

 

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2017, 23:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48