Ereğli'nin kurtuluşu'nun 100. yıldönümü kutlandı

KDZ. EREĞLİ’NİN KURTULUŞU’NUN 100.YILI KUTLU OLSUN!

Ereğli'nin kurtuluşu'nun 100. yıldönümü kutlandı

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Kdz. Ereğli’nin kurtuluşunun 100’üncü yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Mesajında Kdz. Ereğli’de bundan 100 yıl önce büyük bir kahramanlık destanı yazıldığına vurgu yapan Ünal Demirtaş; “Fransızlar tarafından işgal edilen Kdz. Ereğli, Kurtuluş Savaşı'nda 10 gün içinde kendini kurtaran ilk ilçe olmuştur. 100 yıl önce birlik ve dayanışma ile düşmana karşı kahramanca savaşan Kdz.Ereğli halkı bugün de aynı duygularla çağdaşlık ve Atatürk’ün gösterdiği yolda emin adımlarla ilerlemektedir” dedi. CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş mesajında şunları ifade etti;

“Bugün Kdz. Ereğli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılını kutluyoruz. Bundan tam 1 asır önce 4 bin 500 yıllık şanlı tarihe sahip, çeliği ve Osmanlı çileği ile ünlü olan ülkemizin cennet köşesi Karadeniz Ereğli’de, büyük bir kahramanlık destanı yazılmıştır. 8 Haziran 1920’de, o dönemde taş kömürünün en önemli enerji kaynağı olması ve Ereğli limanının stratejik bir öneme sahip olması nedenleriyle,  Fransızlar Ereğli’yi işgal etmek için bir kruvazör, iki targidobot, iki gambot ve bir nakliye gemisiyle Ereğli açıklarına gelmişlerdir. 8 Haziran 1920 tarihinde Fransızlar tarafından işgaline başlanılan Ereğli’de, Fransızların gelişmiş silahları karşısında, başta Nimet Efendi olmak üzere Ereğli’liler inançlı ve kararlı bir şekilde mücadele etmişlerdir. 10 Haziran 1920’de Fransızların çıkartması ve bombardıman devam ederken şehirdeki gelişmeleri takip eden ( 1909 yılında Ereğli’de kaymakamlık yapan ve 23 Nisan 1920’de Ankara’da toplanan TBMM’de Bolu mebusu olarak seçilip, temsil eden) Tunalı Hilmi Bey Ereğli’nin düşme ihtimali karşısında,  Mustafa Kemal Paşa’ya çektiği telgrafta durumu bildirmiş ve yardım talebinde bulunmuştur. Mustafa Kemal Paşa aynı gün verdiği cevapta, ”Ereğli’den Fransızların tardı için tedabire tevessül edilmiş ve her taraftan Kuvva-i Milliye Bolu’ya çıkartılacaktır, o zamana kadar mahalli Kuvva-i Milliye ile idare edin” diyerek, Fransızlarla her türlü temas ve müzakereden kaçınılması için Tunalı Hilmi Beye talimat vermiştir. Bunun üzerine Tunalı Hilmi Bey, Ereğli Müdafai Hukuk Cemiyeti üyeleri ve Devrek’ten gelen vatanseverlerden 50 kişilik bir ekip oluşturarak Fransızlara karşı direnişi örgütlemiştir. Türk insanının cesareti ve Ereğli’lerin eşsiz mücadelesi ile işgal 10 günde sona ermiştir. Bu özelliği ile Karadeniz Ereğli, Kurtuluş Savaşında 10 gün içinde kendini kurtaran ilk ilçe unvanına sahip olmuştur. Kuvayi Milliye ruhu ile verilen direniş karşısında Fransızlar,18 Haziran 1920’de işgali sona erdirmek ve Ankara Hükümeti ile bir antlaşma imzalamak zorunda kalmıştır. Böylece işgal devletleri Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı hareketi de resmen kabul etmiş olmuştur. Kuva-ı Milliye Teşkilatı ile işgalden kurtulan ilk Gazi Şehir olması nedenleriyle; 18 Haziran 1920 tarihi,  Karadeniz Ereğli nezdinde Türkiye Cumhuriyeti için çok özel ve önemli bir tarihtir. Tüm bunların yanında Milli mücadele dönemindeki tek deniz savaşı da, 9 Şubat 1921'de Batı Karadeniz’de yaşanmıştır. Alemdar Gemisi ile Ereğli açıklarında destansı bir mücadele verilmiş, şehit olan Recep Kahya da Kurtuluş Savaşımızın tek deniz şehidi olma onurunu kazanmıştır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Karadeniz Ereğli’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıldönümünü kutluyor, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Tunalı Hilmi bey, Nimet efendi ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nda kahramanlık destanı yazan tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

Gündem

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2020, 11:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48