'ESNAFA DESTEK PAKETİ OLUMLU FAKAT YETERSİZ...'

'ESNAFA DESTEK PAKETİ OLUMLU FAKAT YETERSİZ...'

CHP Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Op. Dr.Eylem Ertuğ Ertuğrul, Hükümetin Pandemi dönemine yönelik açıkladığı esnafa destek paketinin sorunları çözmeye asla yeterli olmayacağını savundu. Ertuğrul,  ilave destek ve katkılara ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Op. Dr. Eylem Ertuğ Ertuğrul yazılı açıklamasında, salgın kapsamında esnafa kira, KDV, stopaj vb. destek programlarının açıklandığını hatırlattı.

Toplamı 5 milyar TL’yi ancak bulan bu destek paketinin, milyonlarca esnafın sorunlarını çözmeye asla yeterli olmadığını vurgulayan Ertuğrul şunları kaydetti:

 “Salgının başlangıcından itibaren en olumsuz etkilenen kesimlerin başında ücretli-dar gelirlilerle birlikte küçük esnaf ve işletmelerin geldiğini sürekli şekilde dile getirdik. Esnafa kira, fatura desteği verilmesi, nakdi hibe desteği sağlanması gerektiğini vurguladık.

İktidar bu çağrı ve uyarılarımızı hep duymamazlıktan geldi. Şimdi, kısmi kapanma ve sokağa çıkma yasaklarıyla ağırlaşan ekonomik tabloda nihayet küçük esnafı hatırladı ve sınırlı bazı destekler vadetti. Esnafa sağlanacak hibe desteği 3,7 milyar lira, kira desteği ile birlikte toplam 5 milyar TL olarak açıklandı. En azından böyle bir esnaf destek paketinin hazırlanması olumlu, çağrılarımızın doğruluğunu teyit eder nitelikte, ancak çok yetersiz.”

"BELİRSİZLİKLER VAR..."

Destek paketindeki kimi belirsizliklere vurgu yapan CHP İlçe Başkanı Ertuğrul şöyle devam etti:

“Kira yardımının ne zaman başlayacağı belirsiz, şayet 2021 yılı başından itibaren uygulamaya girecekse, TBMM’de kabul edilen 2021 bütçesinde böyle bir ödeme kalemi ve ayrılan tutar yok! Kira yardımı esnafın kendisine mi, mal sahibine mi yapılacak? Doğrudan esnafa ödenecekse muhtemelen esnaf bunu ev sahibine vermek yerine daha öncelikli kendi ihtiyacı için kullanacaktır, zira esnafın borcu katlanılamayacak hale gelmiştir. Ödeme mal sahibine yapılacaksa o zaman milyonlarca kira kontratının işleme alınması, incelemeye konu olması gerekecektir. Bu da kira yardımı ödeme sürecini uzatacak bir durumu ortaya çıkartacaktır. Yıllardır market zincirlere karşı esnafın korunması, ayakta kalabilmesi için gerekli yasal düzenlemeleri gündeme getirmeyen iktidarın,  toplumun orta direğini oluşturan esnafın çöküşünde payı ve sorumluluğu büyüktür.”

“DESTEK KAPSAMI GENİŞLETİLMELİ...”

Pandemi süresince büyük marketlerin ciro ve kar miktarları gözle görülür bir şekilde artarken, küçük işletmelerin tam tersine negatif etkilendiğini dile getiren Ertuğrul, “Market zincirlerinin sokak aralarına kadar yayılması, her semte bir AVM politikası esnafı tükenme aşamasına getirdi!  Şimdi salgın nedeniyle başlatılan bu küçük desteklerin kapsamı genişletilmeli, ilave önlem ve katkılarla esnafın bu dönemi en az hasarla atlatması sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

"ÇÖZÜM ÖNERİLERİ..."

Ertuğrul, esnafın sorunlarının çözümü için önerilerini ise şöyle sıraladı:

“Bu çerçevede her alanda sıklıkla kampanya başlatan, seferberlik ilan eden iktidara önerimiz, bir esnaf seferberliği başlatılmasıdır.

Açıklanan destek önlemlerine ek olarak;  Açıklanan kira desteğinden çok kısıtlı bir kesim yararlanacaktır. Kapsamı genişletilmeli, kira desteği tutarı ve hibe desteği güncel koşullara uygun artırılmalıdır. 500-750 TL arasında önerilen kira yardımı esnafın kirasını karşılamıyor,

Kamunun araç-servis ihtiyacı şoför esnafı odalarıyla işbirliği halinde işsiz kalan servis esnafından yapılmalıdır.

Toptan gıda ve temizlik malzemeleri üretici ve tedarikçilerinin, market zincirlerine verdikleri indirimli fiyattan ve en az 6 aya kadar vadeli olarak küçük esnafa da temin etmeleri sağlanmalıdır.

Esnaf odaları da üyelerini kooperatifleştirip, toptan üretici ve tedarikçilerden üyeleri için toplu alım yaparak indirim imkânlarını genişletecek yapılanmalara gitmelidir.

Mahalle bakkalı, manavı, manifaturacısı vb. yapılacak alışverişleri teşvik edecek, özendirip destekleyecek kamu spotları hazırlanarak TV’lerde yayınlanması yoluna gidilmelidir.

Mahalle esnafı yıllarca veresiye defteri ile hane halklarını faizsiz, karşılıksız finanse ederek bir yaşam biçimini ayakta tutmuştur. Veresiye Defteri kabaran ailelerin kapısına bankalar gibi icra göndermemiştir. Bu gelenek ve yaşam tarzı yaşatılmalıdır. Bunun içinde  küçük esnafımız daha fazla desteklenmelidir.”

“ESNAF SEFERBERLİĞİ BAŞLATILMALI!”

Destek paketlerinin “günü kurtarmak, bir şeyler yaptık demek” için yapılmaması, gerçekten doğal bir afet olan pandeminin yaraları sarılması gerektiğini ifade eden Ertuğrul, “Aylardır çağrılarımızı dikkate almayan ancak şimdi söylediğimiz noktaya gelen iktidara, yukarıda sıraladığım önerileri de esnafa ve hanelere destek kampanyası seferberliğine dahil etmesi, ortak akıl ve toplumsal dayanışmayla bu katkıların daha da genişletilmesi yollarının aranması çağrımızı yineliyoruz.Açıklanan paketin mağdur olan esnaf ve sanatkârların derdine derman olamayacağını, birikmiş borçlarının faizleriyle birlikte hiç ödenemeyecek hale geleceğini söylemek zorundayız. Acilen Esnaf Seferberliği başlatılmalıdır.” Görüşlerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2020, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48