GAZİ ALEMDAR GEMİSİ ÇİZGİ ROMAN OLDU

Alemdar olayının 100. yılında Kdz. Ereğlili Çizgi Roman sanatçısı Kurtuluş Ayyıldız "GAZİ GEMİ ALEMDAR KUTSAL İSYAN” isimli çizgi romanını beğeniye sundu

GAZİ ALEMDAR GEMİSİ ÇİZGİ ROMAN OLDU

Tarihin her döneminde önemli roller üstlenmiş ve aynı zamanda da yakın tarihimizde; özellikle Kurtuluş Savaşımızda büyük başarılar göstermiş ilk gazi kent Karadeniz Ereğli!de 1921 yılında da yaşadığı “Alemdar Olayı” ile Alemdar Gemisi’nin Kuvva-i Milliye emrine girmesinde ve işgal yıllarında denizlerimizde 10 mile kadar Türk bayraklı gemilerin rahatça dolaşım hakkını da elde ettiği Alemdar Antlaşması ile tarihin altın sayfalarına geçtiği bu kahramanlık öyküsü artık “çizgi roman” oldu.

Alemdar olayının 100. yılında Kdz. Ereğlili Çizgi Roman sanatçısı Kurtuluş Ayyıldız’ın senaryosunu yazıp çizimlerini gerçekleştirdiği, yine Kdz. Ereğlili Tarih Araştırmacısı Gürdal Özçakır’ın da Tarih danışmanlığını yaptığı “GAZİ GEMİ ALEMDAR KUTSAL İSYAN” isimli çizgi roman büyük ilgi görüyor.

“Alemdar Geliyor Bacası Dumanlı...
Neyine Güvendin Korkak Frenkli...
Türk'ten Başkasına Yar Olmaz Bu Toprak...
Kolay Olmaz Türk Oğluna Karşı Koymak!..”

İşte bundan tam 100 sene önce böyle seslenmişti Ereğli halkı Kurtuluş Savaşı’nda verdiği ikinci büyük mücadelesi ile…

18 Haziran 1920’de Fransız işgaline karşı yöre halkı ve Kuvva-i Milliyeciler’in verdiği destansı mücadele sonrası Kurtuluş Savaşımızda düşman işgalinden kurtulan ilk şehir olarak tarihe geçen Kdz. Ereğli bu destansı hikayesine 1921 yılında Alemdar olayı ile bir yenisini daha eklemiş oluyordu.

24 Ocak 1921’de İstanbul’dan bir avuç kahraman personel tarafından Kuvva-i Milliye emrine verilmek üzere kaçırılan Alemdar Kurtarma gemisi kömür ve personel ikmali yapmak için demir attığı Ereğli’de gerçekleşen bir dizi olaylar zinciri sonrası 27 Ocak 1921’de yaşanan sıcak ve kanlı çatışmalar sonrasında tarihe Kurtuluş Savaşımızın tek deniz muharebesi olarak geçen ve gazi olan Alemdar gemisinin bu müthiş kahramanlık hikayesi çizgi roman oldu.

Kdz. Ereğlili Çizgi Roman sanatçısı Kurtuluş Ayyıldız’ın senaryosunu yazıp çizimlerini gerçekleştirdiği, yine Kdz. Ereğlili Tarih Araştırmacısı Gürdal Özçakır’ın da Tarih danışmanlığını yaptığı Kdz. Ereğli halkı ve Kuvva-i Milliyecilerin müthiş hikayesinin anlatıldığı “GAZİ GEMİ ALEMDAR KUTSAL İSYAN” isimli çizgi Roman Post ve Post yayıncılıktan çıktı.

112 sayfa kuşe kağıda basılı, sert kapak ve büyük boy olan kitap Kdz. Ereğli’nin ve Kurtuluş Savaşımızın tarihinde önemli bir sayfayı aralıyor.

Uzun yıllar saklı kalmış ve yerel olarak hatırlanan Gazi Gemi Alemdar’ın hikayesi artık tüm Türkiye’de ilgi ile okunuyor ve biliniyor.

Eser sahibi Kurtuluş Ayyıldız, 3 yılı aşkın bir senaryo ve çizim aşaması ve 20 yıllık arşiv ve belge çalışması sonucu ortaya çıkan eserin birinci baskısının 1500 adet olduğu ve 1 haftada yarısından fazlasının tükendiğini ifade etti.

Tarihi açıdan kaynak bir kitap olan Gazi Gemi Alemdar Kutsal İsyan kitabını tüm herkesin okuması gerektiğini belirten AYYILDIZ

Ereğli içi ve özellikle şehir dışından kitaba büyük ilgi olduğunu bu ilgi devam ederse 1-2 ay içinde kitabın ikinci baskısının yapılabileceğini ifade etti.

Şu an için sosyal medya ve www.gazigemialemdar.com üzerinden satışı yapılan kitap yakın zamanda D&R ve seçkin kitapevlerinde de satışa sunulacak.

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48