KADIN, SİYASİ TEMSİLDE SADECE 'YASAL' OLARAK EŞİT…

KADIN, SİYASİ TEMSİLDE SADECE “YASAL” OLARAK EŞİT…

KADIN, SİYASİ TEMSİLDE SADECE 'YASAL' OLARAK EŞİT…

Ereğli Kadın Platformu, mecliste kadın-erkek eşitliğinde Türkiye’nin dünyada 91. sırada yer aldığını bildirdi.

Ereğli Kadın Platformu tarafından, 5 Aralık Kadın Hakları günü dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada siyasi temsil konusunda kadınların oranının erkeklere göre çok geride olduğu belirtildi.

Platform açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Bundan 82 yıl önce Anayasa ve Secim kanununda yapılan değişiklik ile Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı tanıyan önerge TBMMde kabul edildi..

Atatürkün kadınlarımıza Seçme ve Seçilme hakkı tanıması üzerine bu kararla kadınlarımıza sosyal ve siyasal hayatta bütün milletlerin üstünde yer verilmiştir. Uygar memleketlerin bir çoğunda, kadına esirgenen bu hak bugün kadınlarımızın elindedir ve onu salahiyet ve liyakat ile kullanacaktır demiştir.

Ancak, ülkemizde kadınlara verilen seçme ve seçilme hakkına ilişkin yasal düzenlemeler ne yazık ki yasalar önünde erkekler ile eşit düzeyde birer yurttaş olan kadınların, karar mekanizmalarına ve siyasi hayata aktif katılımında yetersiz kalmıştır. Nüfusun yarısını oluşturan kadınların siyasi hayata katılım oranı hâlâ erkeklerin çok gerisindedir.

Avrupa Ülkelerinde kadın milletvekili oranı % 40’ları bulurken, ülkemizde 550 milletvekilinin sadece 81 ı kadındır yani % 14.7 si.. Mecliste kadın-erkek eşitliğinde Türkiye Dünyada 91. sırada yer almaktadır.

Kdz.Ereğli Kadın Platformu olarak Bizler, kadınların karar mekanizmaların söz sahibi olacak ve kadınların statülerini arttıracak demokratik reformların  tarafı ve takipçisi olacağımızı bildirir, kadınlarımızın seçme ve seçilme hakkını elde ettiği bu günü kutlarız..”

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2017, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48