Kaymakam Çorumluoğlundan muhtarlara önemli çağrı…

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu Muhtarlar derneği’ne yaptığı ziyarette, iki derneğin tek çatı altında birleşmesini önerdi ve tek dernekle muhatap olacaklarını söyledi.

Kaymakam Çorumluoğlundan muhtarlara önemli çağrı…

Kdz.Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Fuat Gençer, İlçe Emniyet Müdürü Ferdi Kuyu ve bazı daire amirleri ile birlikte Muhtarlar Derneği’ni ziyaret etti. 
Kaymakam Çorumluoğlu’nu Dernek Başkanı Şükrü Kılıç ile birlikte çok sayıda köy ve mahalle muhtarı karşıladı. 
“İMKANLAR ARTTI” 
Çorumluoğlu ziyarette yaptığı konuşmada; Muhtarlık kurumunun öneminden bahsederek, “mesleğe başladığım günden bugüne kadar muhtarlık müessesini değerlendirdiğimizde her geçen gün muhtarlarımızın işlevsel anlamda imkanları ve fonksiyonlarının değer ve kıymet verilme anlamında arttığını sevinerek görüyorum. Demokrasimizin bir örneğidir muhtarlık müessesesi. Sahip çıkmamız gerekiyor. Bu manada da Sayın Cumhurbaşkanımızın özellikle Muhtarlara çok kıymet verdiğini ben görüyorum. Zaman zaman Muhtarlar toplantısı yapılıyor Külliye’de orada da görüyorum. Eskiden muhtarlık zorla bir insana verilen görevken şimdi her beldemizde, köyümüzde muhtarlığı 4-5 tane aday çıkıyor. Şimdi bakıyorsunuz; özlük hakları olarak da bakıldığında Muhtarlarımızın imkanı arttı. Eskiden yurt dışına Kaymakamlar gidiyordu, şimdi muhtarlar da gidebiliyor.”dedi.
Bir müesseseyi yaşatmanın önemine dikkat çeken Çorumluoğlu, “Eğer siz görevinizi çok iyi yaparsanız bu müessese yaşar. Görevinizi savsaklarsanız, görevinizde sahtekarlık yaparsanız, halka hizmet etmezseniz bir süre sonra sizin müesseseniz de tartışılır hale gelir. Onun için görevinizi elinizden gelen en iyi şartlarda yapmaya gayret sarf edin. Geldiğim günden bugüne şuana kadar en uzak yerlerden başlayarak 11 tane köye gittim. Zannediyorum 2019’dan önce bu bütün köylerimize gidilmiş olacak. bu gitmiş olduğum köylerde de hem muhtarlarımızın hem de vatandaşlarımızın yakın ilgisini gördük. Bu ağırlama ve karşılamadan dolayı da teşekkür ediyoruz. Bir makas düşünün makasın iki tane bıçağı vardır. Bir tane bıçak olsa bu makas kesmez ama iki tane bıçak olursa öyle keser. Biz Kaymakamlık ve Muhtarlarımızı birbirimizi tamamlayan bir parça olarak görüyoruz. Sizle çok şeyler yapmak istiyoruz, kaynaklarımız çerçevesinde sizlere hizmet edeceğiz biz.”diye konuştu.
 “GEREKTİĞİNDE BIRAKMASINI BİLİN”
Çorumluoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün sizin gününüz. Sembolik de olsa bir günün muhtarlarımız için kutlanmasını ben çok doğru bir davranış olarak görüyorum. Ama şunu da gözden ırak tutmayın. Hizmet edersiniz bazen bu hizmetiniz karşılık bulur, kıymet bulur; bazen ise çok fazla kıymet verilmeyebilir. 
Ben de idareciyim aynı şey bizim için de geçerli olabilir. Ben 30 senelik memurluk hayatımda şunu gördüm; eğer yaptığım iş benim vicdanıma, gönlüme yatıyorsa beni hiç kimse takdir etmese de ben aldığım maaşı hak ettim ve kendimi başarılı gördüm. Yaptığınız iş sizin içinize yatıyorsa gerisi hikayedir. Ama gerektiğinde bırakmasını da bilin. 
Muhtarlıkta belki üç dönem yapılabilir ama benim görev yaptığım yerlerde beş dönem, altı dönem muhtarlık yapanlar var. Kaymakam bey kimse yetişmiyor, kimse gelmiyor diyorlar, böyle bir şey yok arkadaşlar, muhtarlığı bırakıyorum dediğiniz anda ben sizin yerinize aday bulurum. O manada bu iş önderliktir. Ben profesyonel idarecilik yapıyorum, maaş alıyorum. Muhtarlara bakıyorum, eskiden almış oldukları para şehre gidiş geliş masrafını bile karşılamıyordu. Şu anda ücretleri iyileşti, sigortasını da devlet ödüyor sanıyorum. O manada biraz ayaklarınızı uzatın, biraz dinlenin, biraz da siz muhalefet edin. Yaptığınız her işte köyünüzde illa ki muhalefet eden bir kitle çıkar. Muhalefet etmek kolaydır, eleştirmek kolaydır. Muhtar olarak siz kaymakamı eleştirebilirsiniz, kaymakam da sizi eleştirebilir. Ama her işi her görevi kendi çerçevesinde değerlendirmemiz lazım, o şartlara göre değerlendirmemiz lazım. Biraz da dinlenin, sağlıklı bir ömür diliyorum.” 
“TEK DERNEKLE MUHATAP OLACAĞIZ” 
Meslek yaşantısında en fazla üzüldüğü hususların şehit cenazesi ve muhtarların vefatı olduğunu ifade eden Çorumluoğlu, “İnsan ömrü çalışmak için vardır, dinlenmek için vardır, çocuklarınızla torunlarınızla vakit geçirmek için vardır. Bu dengeyi kuramazsanız yıllar sonra keşke dersiniz. Ben bunu öğrendim” dedi. Kaymakam Çorumluoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Yaptığımız işi sağlıklı, huzurlu yapmamız, vakti saati geldiğinde de bizden sonra gelen arkadaşa vermek lazım. Beni ve çalışma arkadaşlarımızı ağırladığınızdan ötürü teşekkür ediyorum. Buradan diğer derneğe gideceğim. 31 mart seçimlerinden sonra kaymakamlığın muhatap olduğu bir tane dernek olacak. İki dernek olmayacak. Diğer dernek yönetimi beni ziyaret ettiğinde söyledim, şimdi de söyleyeceğim, bizim devletimiz bölünecek kadar lüks değil şu anda. Bunu buradan ilan ediyorum. Kim başkan olur, kim seçilir benim için hiç önemli değil, ben müdahil olmayacağım. Ama kaymakamlığımız 31 Mart seçimlerinden sonraki ilk seçimlerde tek dernekle muhatap olacak. Bunu buradan söylüyorum. Aday olacak başkanlar varsa şimdiden hazırlansın.” Çorumluoğlu, konuşmasının ardından her bir muhtara kravat hediye etti.

Haber Kaynağı, Hüseyin Orhan

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2018, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48