KDZ. EREĞLİ BELEDİYE MECLİSİNİN 2. VE SON OTURUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

KDZ. EREĞLİ BELEDİYE MECLİSİNİN 2. VE SON OTURUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi’nin Eylül ayı olağan toplantısının ikinci ve son oturumu Atatürk Kültür Merkezi Nikah Salonu’nda Belediye Başkanı Halil Posbıyık başkanlığında yapıldı.

Toplantıda, ilk oturumda komisyonlara gönderilen gündem maddelerinin görüşülmesine geçmeden önce Karadeniz Ereğli Belediye başkanı Halil Posbıyık gündem dışı bir konuşma yaparak, kentte yatırım ve istihdamı artırmak amacıyla Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’nun bir süredir çaba gösterdiği kendilerinin de yardımcı olmaya çalıştığı konular hakkında bilgi verdi.

Ereğli OSB’de iki farklı şirketin tesis kurmayı kabul ettiği ve yaklaşık 1500 kişiye istihdam sağlayacak tesislerin kurulum çalışmalarına başlandığını söyleyen Posbıyık şöyle konuştu:

“İki güzel haberle sözlerime başlamak istiyorum. Bir çalışma yapıyoruz. Sanayicilerin Ereğli’ye gelmesi için büyük gayret içerisindeyiz. Sayın Kaymakamımız ve Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yönetimiyle birlikte hareket ediyoruz. Biz fahri olarak, tanıdıklarımız vasıtasıyla büyük firmaların burada yatırım yapmaları için gayret gösteriyoruz. Onları davet ediyoruz. Ereğli’yi anlatıyoruz, gezdiriyoruz, ikna etmeye çalışıyoruz. Burada Batu Müftüoğlu’nun da hakkını vermem lazım, birkaç fabrika sahibi arkadaşıyla bizleri tanıştırdı. Mustafa Çevik öncülük yaptı. Onlara Ereğli’yi gezdirdik. Ereğli’deki durumu gördüler, mutlu oldular tabi. OSB’de yer bulma sıkıntısı var. Bir çok insan 5 yıllığına yer almış ama hiçbir yatırım yapmıyor. Arazi boş ama sahipli gözüktüğü için yatırımlarda gecikmeler yaşanıyor. OSB yönetimi bunu çözmeye çalışıyor.

Gengroup Şirketler topluluğu ile görüştük. Batu Beyin arkadaşları bunlar. Ereğli’ye davet ettik. Kendileriyle görüştük, Mustafa Çevik öncülük yaptı. Gengroup’un, Organize Sanayi Bölgesi’nde kuracağı endüstriyel tesisinde sera sistemleri üretimi için gerekli tüm makine, ekipman ve çalışma lobileri olacak. Makine ve ekipmanlar arasında otomatik kalıplama, köprü vinçleri, bükme makineleri, bükme presleri, kanal ve profil üretimi için profil hatları, otomatik yükleme cihazları için presler, hidrolik masalar ve diğer ekipmanlar bulunuyor.

Greencon, tarım için gerekli hava, ısı, ışık, nem dengesinin iklimlendirme kontrolünü sağlayan yüksek teknolojili modern sera projelerine imza atıyor.

Bu, hayırlı olsun Ereğli’ye.
Tabii Kaymakam beyin ve OSB yönetiminin büyük yardımı sayesinde oldu. Biz sadece aracılık yapıyoruz. Bölgemizde istihdamı artırmak için ara bulmaya çalışıyoruz.

Yine 1992 yılında Kemal Coşkunöz tarafından kurulan COPA Isı Sistemleri, Türkiye’nin en büyük kapasiteli çelik panel radyatör üreticilerinden birisi ve 18 yıldır ihracatta lider konumda. Onlar da Ereğli’ye yatırım için yola çıktı.

Copa, Bursa Minareliçavuş Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 26 bin metrekarelik modern üretim tesisinde yüzde 100 Türk sermayesi ile yılda 3 milyon metretül çelik panel radyatör kapasitesine sahip. Panel radyatör, dekoratif radyatör, alüminyum radyatör, havulupan, klima radyatör vanaları ve montaj aksesuar ürünleriyle 4 kıtada 40’tan fazla ülkede faaliyet gösteriyor.

TOPLAM 2 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM OLACAK

COPA’nın Ereğli OSB’de kuracağı 30 bin metrekarelik modern üretim tesisi ve yan sanayiyle birlikte 1500 kişiye istihdam sağlanacak. Bunun diğer ismi de Ferroli. Yani Ferroli buraya gelmiyor, diğer sistemleri buraya geliyor. Bir çok yerde fabrikaları var. Bu da Batu Müftüoğlu’nun arkadaşı, kendisiyle görüştük, buraya davet ettik, misafir ettik. Ereğli’yi de çok beğendi. OSB’de yer bulmak çok zordu ama Kaymakamımızın ve OSB’nin büyük gayretiyle özel yer tahsisi yapıldı. 40 dönüm civarında yer ayarlandı. Zorlandık baya yer olmadığı için. İki fabrikayla beraber şu andaki sanayi bölgesindeki istihdamı ikiye katlayacak kadar iş imkanı sağlama hayali içerisindeyiz.

Bu arada Karasu’da Gazi Metal var. O da Batu’nun Amerika’dan arkadaşı. Kendisi buraya geldi, kendisi aynı zamanda sanatçı. Ereğli’ye iki tane sactan yaptığı heykeli hediye etti. Gazi Metal’i de davet ediyoruz.

Bu haberleri size vermekten büyük mutluluk duyuyorum. Tabii bunlar OSB ile Kaymakam beyin işi, biz sadece bu sanayicilerin kentimize gelmesi için uğraşıyoruz. Düzce böyle gelişti. Orada siyasi parti ayrımı olmaksızın bütün siyasi partiler, başkanla, valiyle yatırımcıyı davet ettiler. Teşvik de aldılar, çok ilerlediler. Hayırlı olsun diyorum.

TOPLU TAŞIMAYA ZAM TALEBİ OY BİRLİĞİYLE REDDEDİLDİ

Gündem dışı konuşmanın ardından gündemdeki maddeler görüşülerek karara bağlandı. Yapılan görüşmeler neticesinde şu kararlar alındı.

İlçenin Kepez ve Kestaneci Mahallesinde bulunan mülkiyeti belediyeye ait yoldan ihdas parselin satış veya takasına ilişkin konu imar komisyonuna oybirliğiyle havale edildi.

Ereğli Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ile Destek Hizmetleri Müdürlüğünün Görev ve Çalışma Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına ilişkin Hukuk işleri komisyonu raporu oybirliğiyle kabul edildi.
Kdz. Ereğli SS 92 Nolu Çilek Özel Halk Otobüsleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin “Ulaşım Alt Yapısı Hat Ücretinin 3 ay süreyle ertelenmesi” talebi ne ilişkin plan ve bütçe komisyonu raporu görüşüldü. Erteleme kararı talebi uygun bulan komisyondan geldiği haliyle oybirliğiyle kabul edildi.

GEREKÇELER…
Meclise gelen komisyon raporunda CHP üyelerinin red gerekçesi olarak dünyayı ve ülkeyi Covid 19 salgını dolayısıyla vatandaşların ekonomik olarak ağır yük oluşturduğu ve 21 Eylül’de okulların açılacak olması nedeniyle istenen zam talebinin uygun bulunmadığı ifade edildi.

AK Partili üyelerinin red gerekçesi olarak ise şu ifadeler yer aldı:

“2020 yılı gelir tarifesi belirlenirken, Plan ve Bütçe Komisyon Raporunda düştüğümüz şerh notuna göre, ulaşım altyapı ücretine yapılacak zammın, ileride halk otobüslerinin zam talebi olarak halka yansıyacağını belirtmemize rağmen zam gerçekleşmişti. Yeni yapılan zam teklifi yerine 17 Nisan 2020 tarihli ve 31102 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Kanun ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun gereği, halk otobüslerine ulaşım altyapı ve hat ücreti kadar gelir desteği sağlanması gerektiğini düşündüğümüz için red ediyoruz.”

Zam talebini oybirliğiyle reddeden komisyon raporu, mecliste de oybirliğiyle kabul edilerek. Toplu taşıma zammı talebi reddedilmiş oldu.

İlçenin çeşitli mahallelerinde sınır düzenlemesi yapılması konusundaki imar komisyonu raporu, komisyondan geldiği haliyle oybirliğiyle kabul edildi.

Belediye Meclisinin 02 Temmuz 2020 tarih ve 2020-7/62 sayılı kararı ile onaylanan İlçenin Kepez Mahallesi 2027 ada 16 parselin kuzeyinde bulunan park alanı içerisinde yer alan trafo alanı imar plan tadilatına yapılan itiraza ilişkin imar komisyonu raporu meclise geldi. İtirazı reddeden komisyon raporu mecliste oybirliğiyle kabul edildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2020, 15:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48