KDZ. EREĞLİ'DE 29 EKİM TÖRENLE VE AÇILIŞLA KUTLANDI

KDZ. EREĞLİ'DE 29 EKİM TÖRENLE VE AÇILIŞLA KUTLANDI

Karadeniz Ereğli’de Cumhuriyetin ilanının 97. Yıldönümü ve Cumhuriyet Bayramı kapsamında tören ve etkinlikler düzenlendi.  

Törende, Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş ve Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Kurtuluş Savaşı’nın ilk ve tek deniz zaferi Alemdar Gemisi’ne İstiklal Madalyası verilmesi konusunda işbirliği içinde çalışma yürütülmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet Bayramı çerçevesinde ilk tören Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi. Tören çerçevesinde Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Taner Gün ile Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Sosyal mesafe kuralları çerçevesinde gerçekleştirilen törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Protokol daha sonra İnönü Parkı’nda çınar ağaçlarının arasında bulunan bölgede, Karadeniz Ereğli tarihinin en önemli şahsiyetlerinden, Kaymakamlık görevinde bulunmuş, Son Osmanlı Meclis-i Mebusan’ı ve İlk TBMM’de Bolu Milletvekili olarak, Zonguldak’ın il olmasının ardından 2. ve 3. Dönem TBMM’de Zonguldak milletvekili olarak görev yapan Tunalı Hilmi Bey’in heykelinin açılışı gerçekleştirildi.

Tören kapsamında, Ereğli Belediyesi Halk oyunları ekibi, zeybek oynadı.  Daha sonra Kdz. Ereğli Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Gürdal Özçakır tarafından, Tunalı Hilmi’nin özgeçmişi, bölgede yaptığı çalışmalar konusunda bilgi verdi. Özçakır, Teşkilat-ı esasiye kanununun hazırlanmasında Tunalı Hilmi’nin büyük emekleri olduğunu belirterek, kaymakamlığı döneminde halka yönelik hizmetlerinden örnekler verdi, Kuvayı Milliye çerçevesinde yürüttüğü direniş çalışmalarını anlattı.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2020, 17:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48