KDZ. EREĞLİ DEVLET HASTANESİ KAN BAĞIŞI KAMPANYASI DÜZENLEYECEK

KDZ. EREĞLİ DEVLET HASTANESİ KAN BAĞIŞI KAMPANYASI DÜZENLEYECEK

Kdz. Ereğli Devlet Hastanesinde, Kan Bağışı Kampanyası düzenleneceği bildirildi.
Hastane Başhekimi Vildan Türkeli, yaptığı yazılı açıklamada, geçtiğimiz yıllarda, Türk Kızılayı iş birliği ile özellikle sağlık personelinin destek verdiği kan bağışı kampanyaları dolayısıyla çok sayıda vatandaşın mağduriyet yaşamasının önüne geçildiğini belirtti.
Başhekim Türkeli, Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle yeterli kan bağışı alınamamasından, kan stoklarında azalma meydana geldiğini anlatarak, şunları kaydetti:
“Corona virüs salgını nedeniyle herkesten kan alınmasının mümkün olmaması ve vatandaşlarımızın bu konuda çekimser kalması nedeniyle kan stoklarında ciddi bir azalma söz konusu hatta A negatif, B negatif ve AB negatif kan gruplarında bu azalma çok daha belirgi. Hemodiyaliz hastaları gibi kronik rahatsızlıkları nedeniyle veya ani meydana gelen kanamalar ve büyük travmalar sonrası acil olarak kana ihtiyaç duyan hastaların mağduriyet yaşamaması için yeniden Türk Kızılayı ile işbirliği yaparak bir kan bağış kampanyasının içinde bulunmak istedik. 22 Aralık’ta, (Erdemir caddesindeki) Özdemirpark AVM önünde düzenlenecek olan kan bağışı organizasyonunda yüksek sayıda kan bağışı alınmasını sağlayarak bu sorunun giderilmesine katkıda bulunmak istiyoruz.
KİMLER KAN VEREMEYECEK!
Ereğli Devlet Hastanesi Başhekimi Vildan Türkeli ilçedeki vatandaşları, saat 10.30-17.00 arasında bir günlük gerçekleştirecek kampanyaya destek vermelerini isterken, kan bağışında bulunabilecekler ile kan veremeyeceklerle ilgili ise şöyle dedi:
“Bu organizasyonda kan bağışı kabul edilebilecek popülasyon daha sınırlı olduğu için vatandaşlarımızın kan bağışı için başvuruda bulunmadan önce, kan bağışı yapacak kimse;
-18-60 yaş aralığında olmalı
-Aktif çalışan sağlık personeli olmamalı
-Son 14 gün içerisinde COVİD pozitif kişiyle temas etmemiş olmalı
-Coronavirüs hastalığına yakalanmış kişinin tedavisinin üzerinden en az 28 gün geçmiş olmalı
-Son bir yıl içerisinde ameliyat olmamış olmalı
Kriterlerinden herhangi birine sahip olmadığınızdan emin olun. Diğer kriterler bağış sırasında sorgulanmaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2020, 08:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48