KELEŞ, EİT TSO İLE VİDEOKONFERANS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ

KELEŞ, EİT TSO İLE VİDEOKONFERANS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ

Kdz.Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş bugün EİT TSO (Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası ) Sanayi-Yatırım ve KOBİ’lerin Teşviki Komitesi Olağanüstü Videokonferans toplantısına katılım sağladı.

Kdz.Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş bugün EİT TSO Sanayi-Yatırım ve KOBİ’lerin Teşviki Komitesi Olağanüstü Videokonferans toplantısına katılım sağladı.

Toplantıya Komite Üyesi olan İran , Pakistan ve Afganistan Ülkelerinin temsilcileri katıldı.

Komite Başkanlığı yapan Arslan Keleş’’ Bizler, iş dünyası ile hükümetler arasında köprü görevi üstlenerek, sahadaki sıkıntıları, en hızlı şekilde, kamu idarelerine iletiyoruz.  İşte bugün bu toplantıda, hem ülkelerimizde salgınla mücadele konusunda alınan önlemlerle ilgili deneyimlerimizi paylaşalım, hem de birlikte çalışma ve yardımlaşma imkânlarını konuşalım istiyoruz. Türkiye’deki salgınla mücadelede gelinen durumu ve alınan önlemleri sizinle paylaşmak istiyorum. Biz, salgın sürecinde bir yandan üyelerimizi ve üretim kapasitemizi korumaya çalışırken, çalışanlarımız için de maksimum güvenlik koşullarının sağlanmasına özel önem veriyoruz. Hükümetimizle sürekli irtibat halindeyiz ve bakanlıklarla birlikte çalışıyoruz.Odalarımızdan-Borsalarımızdan, sektörlerimizden ve firmalarımızdan, sıkıntıları ve önerileri topluyoruz.Bunları konu bazında tasnif ederek, çözüm önerilerimizle birlikte, ilgili bakanlara iletiyoruz.Hükümetimiz de bunları baz alarak çözümler geliştiriyor. Şu ana kadar pek çok önerimiz hayata geçti. Bunları 3 başlık altında kısaca özetlemek istiyorum" dedi ve şöyle devam etti:

KAMUSAL YÜKLER

"Krizden en çok etkilenen sektörlerdeki vergi ve sosyal güvenlik prim ödemeleri faizsiz olarak 6 ay ertelendi. Kamu kurumlarının mal sahibi olduğu yerlerdeki özel sektörün kira ödemeleri de 3 ay sonraya bırakıldı.

FİNANSMAN

Firmaların bankalara kredi ödemeleri 3 ay sonraya ötelendi Ayrıca kamu bankaları öncülüğünde firmalara uzun vadeli ve düşük faizli kredi imkanları sağlandı. TOBB’un kurucu ortağı olduğu Kredi Garanti Fonu’nun kefalet verme kapasitesi iki katına çıkarıldı. Bu fon, firmalara kefalet vererek, onların bankalardan daha kolay kredi alabilmesini sağlıyor.

İSTİHDAM

Faaliyetleri duran veya azalan firmalardaki istihdam korumak üzere, Kamu tarafından Kısa Çalışma Ödeneği sağlandı. Çalışanların ücreti, 3 ay süreyle,  buradan karşılandı. Tüm bunların yavaş yavaş etkisini gösterdiklerini gözlemliyoruz. Şirketlerimiz özellikle KOBİ’lerimizin rahat bir nefes almasını sağladık. Bunlar dışında hükümetimiz ülke çapında insan hareketini kısıtlayan önlemler de aldı. İnsanların toplu olarak dışarda bulunmasına sınırlamalar getirildi. 20 yaş altındakiler ile 65 yaş üstündekilerden evden dışarı çıkmaması istendi. Şehirlerarası tüm kara ve hava trafiği ile yurtdışı gidiş ve gelişler durduruldu. Çok şükür, bu hastalığın yayılması azaldı ve hükümetimiz de bu kısıtlamaları kaldırmaya başladı. Ama ev dışında tüm vatandaşların maske takması zorunluluğu devam ediyor. Biz bu süreçte şunu da gördük. Her ülke bu hastalığı kendi imkânları ile bertaraf edecek. Ama bilgi ve birikimimizi paylaşmamız lazım. Devletlerimiz dayanışma içinde. İş dünyamız da dayanışma içinde olmalı. Beni dinlediğiniz için sizlere teşekkür ediyor, hepinize sağlıklı günler diliyorum."

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2020, 17:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48