Madenoğlu: Okuma yazmanın yaşı yoktur

Madenoğlu: Okuma yazmanın yaşı yoktur

Madenoğlu: Okuma yazmanın yaşı yoktur

Zonguldakın Ereğli ilçesinde, okuma yazma seferberliği kapsamında açılan kursu başarıyla tamamlayan yaşları 25 ile 92 arasında değişen bin 667 kursiyere sertifikaları verildi.

Ereğlide, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğanın başlattığı okuma yazma seferberliği çerçevesinde açılan 181 okuma yazma kursunu başarı ile tamamlayan bin 667 kursiyer için sertifika töreni düzenlendi.

Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Erdemir Kültür Merkezinin konferans salonundaki törende yaptığı konuşmada, okuma yazma seferberliğinin önemine değindi.

Madenoğlu, Ciddi bir rakam olan bin 672 vatandaşımız bu kurslara katılarak okuma yazma belgesi almaya hak kazanmışlardır. Engelli, hasta, evinden hareket edemeyecek kadar yaşlı vatandaşımızın da ayağına gidilerek evlerinde kurs verilmek suretiyle okuma yazma bilmelerine imkan sağlanmıştır. Okul çağında iken çeşitli nedenlerle gidemedikleri okullarında öğrenemedikleri okuma yazmayı devletimizin sağladığı imkanları da kullanarak okuma yazma bilmeyi öğrenme durumuna gelmişlerdir. Artık kursları bitirdikten sonra çok rahatlıkla televizyonlardaki yazıları, gazeteleri okuyabilmekte, resmi kuruma gittiğinde nereye gideceğini belirten yazılardan nereye gideceğini bulabilmektedir. Okuma yazmanın yaşı ve cinsiyeti yoktur. Bilgiyi öğrenme konusunda her yaşta azimli ve istekliyiz. ifadelerini kullandı.

- Okumaktan pişen yemeklerimi yakıyorum

İlçeye bağlı Pınarcık köyünde doğuştan engelli oğlu 25 yaşındaki Mithat Öğüt ile okuma yazma öğrenen 58 yaşındaki Şevkiye Öğüt de töreninin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, okuma yazma öğrenmenin sevincini yaşadığını söyledi.

Çocukluk çağlarında okula gidemediğini ve engelli oğlunu da okula gönderemediğini anlatan Öğüt, Okumak çok güzel bir şey. Allah Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğandan razı olsun. Oğlumla birlikte okumak çok farklı bir duygu. Her gün beraber kurslara gittik. Sabah 09.00da Kuran öğrendim, evime geldim. Yemeğimizi ve temizliğimi yaptım, öğleden sonra okuma yazma öğrenmeye gittim. Şimdi kitaplarımı alıyorum, televizyonla hiç işim yok. Uykum geliyor ama okumaya devam ediyorum. Okumaktan pişen yemeklerimi yakıyorum. dedi.

Akarca Mahallesinde yaşayan 6 çocuk annesi ve 11 torun sahibi 92 yaşındaki Emine Yavuz da okuma yazma hayalini evinde aldığı derslerle gerçekleştirdi.

Kaymakam Madenoğlu, sertifikasını ve hediyesini verdiği Yavuzun okuma azmi ile örnek gösterildiğini belirterek, elini öptü.

Tören kursiyerlere sertifikalarının verilmesi ile sona erdi.

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2018, 19:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48