Nene-torun el ele, okuma-yazma öğrenmeye...

Nene-torun el ele, okuma-yazma öğrenmeye...

Nene-torun el ele, okuma-yazma öğrenmeye...

ZONGULDAKın Ereğli ilçesinde, Halk Eğitim Merkezinin okuma- yazma kursuna katılan, yaş ortalaması 70 olan kadınlar, torunlarının okuduğu okulda, okuma ve yazma öğrenmenin heyecanını yaşıyor. Torunu Serkan Tan ile kursa gelen Bediye Köse, Torunum, okumama yardımcı oluyor. Ben de gayret ediyorum dedi.
Ereğli Kaymakamlığının desteğiyle Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan okuma- yazma kursuna 800 kişi başvurdu. Yoğun ilgi gösterilen ve 5 Şubat günü başlatılan kursun katılımcılarının çoğunu kadınların oluşturması dikkat çekti. Ereğli Dikmen İlkokulunda verilen kursa katılan 70 kişi arasındaki yaşlı kadınlar, torunlarının eğitim gördüğü sınıfta okuma ve yazma öğrenmenin heyecanını yaşadı. Bazı kadınlara ders sırasında torunları da yardım etti. Okuma- yazma öğrenmenin mutluluğunu yaşadığını dile getiren Sabriye Korkmaz (73), Çok güzel, çok sevinçle geliyoruz. Gece uyumuyorum, okuyorum. İnsan, kendini daha mutlu hissediyor. Telefonumla bir yerleri arayabileceğim diyorum. Hastanelere gidiyorum. Yazıları okuyamıyordum, onları okuyabileceğim. Onların heyecanı ve mutluluğu var dedi.
Bediye Köse (68) ise okumanın ve yazmanın ne kadar önemli olduğunu tüm yaşamı boyunca hissettiğini söyledi. Torunu Serkan Tanın eğitim gördüğü sırada, kendisinin de eğitim gördüğünü belirten Köse, Okuma- yazma bilmiyoruz. Böyle bir şey oldu, sevindik. Seve seve geliyoruz. Hani biz de bir şeyler öğrenelim. Gerçi yaşımız ilerledi; ama yine de merak ediyoruz. Allah razı olsun hocamızdan. Hocamız sayesinde öğreniyoruz. İnsan bir yere gitse gideceği yeri bilir. Hastaneye gitsen bir kapıyı okursun. Nereye gideceğini bilirsin, bilmezsen gidersin başka bir yere. İnsan üzülür, mahcup olur; okumayı bilsem mahcup olmam. Torunum, okumama yardımcı oluyor. Ben de gayret ediyorum diye konuştu.
11 Mayısta sona erecek kursun ardından katılımcılara sertifika verilecek.

haber

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2018, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48