Okuma yazma seferberliği devam ediyor

Okuma yazma seferberliği devam ediyor

Okuma yazma seferberliği devam ediyor

Zonguldakın Ereğli ilçesinde çeşitli nedenlerle okula gidemeyen ev kadınları, okuma yazma seferberliği kapsamında açılan kurslara giderek hayallerine kavuşuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğanın başlattığı okuma yazma seferberliği kapsamında açılan kurslar, Ereğli ilçesinde de ilgi görüyor.

Çeşitli sebeplerle okula gidememiş ama kendi çocuklarını okutarak hayata bağlayan kimisi torun sahibi 32 ev hanımı, yaklaşık 2 ay önce hizmete giren Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz İlkokulunda okuma yazma öğreniyor.

Hayırseverler Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuzun destekleriyle Bağlık Mahallesinde yapılan 24 derslikli ilkokulun resmi açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Okulun bir sınıfında ise Bağlık Mahallesinde oturan 32 ev kadını için okuma yazma dersi veriliyor.

Kursiyerlerden 5 çocuk ve 5 torun sahibi 61 yaşındaki Şehriban Aydoğdu, gazetecilere yaptığı açıklamada, okuma yazma öğrenmenin gururunu yaşadığını söyledi.

Okuma yazma bilmediği dönemlerin zor geçtiğini anlatan Aydoğdu, Bir gün işim vardı bankaya gittim. İsmini yaz. dediler, yazamadım, çok utandım, üzüldüm ama şimdi ismimi de yazarım, okurum da. Allah razı olsun. Milli eğitimden de öğretmenlerimizden de. dedi.

Torunlarının oturduğu sıralarda okuma yazma öğrenmenin ayrı bir heyecan olduğunu belirten Aydoğdu, şöyle konuştu:

Oğlum, Anne yazsana? diyor. Okudukça hevesleniyorum. Çok güzel bir duygu. Pazara iniyorum, oradaki yazıları okumaya başladım artık. Mutlu oluyoruz. 5 çocuğum, 5 de torunum var. Okuma yazmaya gitmemden ötürü onlar da çok seviniyor. Torunum geliyor, Anneanne oku. diyor, yardımcı oluyor, okutuyor beni.

Kursiyerlerden Ayşe Likoğlu da okumayabilmenin çok farklı bir duygu olduğunu ve bu duyguyu çok uzun bir süreden sonra yaşamanın burukluğu içerisinde bulunduğunu ifade etti.

 

haber

haber

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2018, 16:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48