Ormanlı Beldesi Yol Kapatıp Eylem Başlattı.

Ormanlı Beldesi Yol Kapatıp Eylem Başlattı.

Ormanlı Beldesi Yol Kapatıp Eylem Başlattı.

Zonguldakın Ereğli ilçesine bağlı Ormanlı Beldesinde taş ocağından yük taşıyan tırların yolda hız yapması ve aynı zamanda yolları bozmasına tepki gösteren köylüler eylem başlattı. Taşocağı ile birlikte köye ulaşımı sağlayan yolu çöp kovaları ile kapatan köylüler çözüm bulunana kadar eylemi sürdüreceklerini ifade etti.
Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Sarıkaya ve Ormanlı Köyü sakinleri bölgede faaliyet gösteren taş ocağından yük taşıyan tırların hız yaparak can güvenliklerini tehlikeye attıkları gerekçesi ile eylem başlattı. Taş ocağına giden tırların önünü keserek yolu trafiğe kapatan köylüler, yollarının tırlar yüzünden bozulduğunu ve tozdan dolayı camlarını dahi açamadıklarını dile getirdi. Köylüler bölgede güvenlik önlemi alan jandarmanın uyarısına rağmen çözüm bulunana kadar eylemi sürdüreceklerini ifade etti.
Telefonla durum hakkında Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğluna bilgi veren Sarıkaya Köyü Muhtarı Remzi Hamurcu, köylüleri eylemden vazgeçiremediğini anlattı.
Köye ulaşımı sağlayan grup yolunda taş ocağına çalışan kamyonların yolu bozduğunu ve tozdan evlerinden dışarı çıkamadıklarını belirten Hamurcu, köylülerin sürekli olarak kendilerine tepki gösterdiğini söyledi.

Kanser hastasıyım, ben nerede yaşayayım?
Akciğer kanseri tedavisi gören köy sakinlerinden Yaşar Yaman ise yoldaki tozdan dolayı sağlığının tehlikede olduğunu ifade etti. Kendi evinde yaşayamaz duruma geldiğini belirten Yaman Bu devlet benim tedavim için bana 250 Bin TL masraf etti. Benim oradaki doktorum buradaki tozu yediğimi bilmiyor. Evim yurdum burada, benim nereye gitmem lazım. Bana bir tane yetkili yer göstersin, temiz havada gidip orada yaşayayım. Bende firma sahibiyim. Kimsenin mağdur olmasını istemem ama o firmalarda bizi mağdur etmesin dedi.

Aynı olay Kışla Mahallesinde ölümlü kaza ile noktalandı
Köy sakinlerinden Mesut Yaman ise benzer şikayetlerin Kışla Mahallesi Potbaşı Sokakta defalarca dile getirildiğini, ancak bir çocuğun tırın altında kalmasından sonra o yolun trafiğe kapatıldığını belirterek, aynı tehlikeyi kendilerinin de yaşadığını vurguladı.

Taş ocağına izin verdiğimiz için pişmanım
Daha önce Ormanlı Belediyesinde görev yaparken istihdam sağlaması için taş ocağının açılmasına izin verdiklerini belirten Mehmet Erdoğdu ise oluşan mağduriyeti gördükten sonra pişman olduklarını söyledi.
Tırlardan dolayı çocuklarını okula ve camiye kendilerinin getirip götürdüklerini Nazmiye Yaman ise sürekli korku içerisinde yaşadıklarını ifade etti. Nazmiye Yaman yetkililerden yola çözüm bulmasını isterken, başka bir kadın ise tır sürücülerini yavaş gitmeleri için uyardıklarında kendilerine tepki gösterdiğini dile getirdi.
Mevcut yola sürekli dolgu yapılması nedeniyle yükseldiğini hem su kanallarının hem de evlerinin yol seviyesinden aşağıda kaldığını dile getiren köylüler, sesleri duyurulana kadar eylemlerine devam edeceklerini vurguladı.

haber

haber

haber

haber

haber

haber

haber

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2017, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48